Matematik ile Düşün, Mühendis Gibi Tasarla

TÜBİTAK 4004
TÜBİTAK 4004 Matematik ile Düşün, Mühendis Gibi Tasarla

TÜBİTAK 4004 Bilim ve Toplum Destek Programları Matematik Yılı Özel Çağrısı kapsamında Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına başvurusu yapılmış olan “Matematik ile Düşün, Mühendis Gibi Tasarla” adlı projemiz desteklenen 40 proje arasında yer almaya hak kazanmıştır. Proje yürütücülüğünü Müdürlüğümüz AR-GE Ulusal Projeler Ekibi Üyesi Aylin KAHRAMAN’ ın üstlendiği çalışmanın proje uzmanlığını AR-GE Ulusal Projeler Ekibi Üyesi Canan ÖZER, ODTÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç ÇAKIROĞLU ve TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğrt. Üyesi Zerrin TOKER üstlenecektir.

Matematik okuryazarlığı kavramı, matematik eğitiminde hızla yaşanan değişimler, gelişim ve birçok araştırmanın yapıldığı bu son yüzyılda ortaya konulmuş ve üzerinde çeşitli uluslararası (PISA ve TIMSS) araştırmaların yapıldığı bir kavram haline gelmiştir. Gerçekte öğretilen Millî Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortaokul matematik dersi öğretimi da “Öğrencilerin Matematik Okuryazarlığı kendi geliştirme ve etkin bir şekilde kullanma” ifadelerine ilk madde olarak verilmiştir.

Hedef Amaç
Projenin amacı; ruhlar, mühendislik tasarım yardım merkezlerinde matematik okuryazarlığını geliştirerek, bilimsel merkez esas alınıp, öğrenmenin aktif girişimli bir süreç deneyimiyle yapılandırması, günlük hayat problemlerinin diğer disiplinlerle sona ererek yok etme olasılığını ve kalıcı olarak alınmasını sağlayan katkıdır. Mühendislik uygulamaları ile matematiğin bütünleştirilmesi, matematiğin okuryazarlığının boyutları açısından önem taşır. Kapsayıcı temalarda farklı gözlem ve deneyimlerini mühendislik tasarım atık uygulama alanlarıyla bütünleştirmeleri, farklı bakış açıları kazanmalarını amaçlıyoruz. Özet, Matematik okuryazarlığı öz yeterliklerini artıracak atölyeler sayesinde matematiğe rastlanan kaygı ve önyargıların üstesinden gelmek,

Hedef Kitle
Projesi hedef kitlesi, öğrenci seçimlerinde kapsayıcılık ilkesine özen gösterilerek, yoğunlaşma (öğrenci) seçim ölçütleri belirlenen Ankara ili 9 merkezden uzaklaşan, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan düşük olanlardan öncelikli olmak üzere tüm resmi ortaokullarda çalışan, 7. sınıftan 8 .sınıfa devam edecek (Haziran 2023 tarihi itibariyle) 12 kız, 12 erkek toplam 24 öğrencidir.

Proje Tarihleri ​​ve Yerleşke
Proje gölge eğitimleri 19- 24 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında TED Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi ve Feza Gürsey Bilim Merkezi’nde gölgetir.
Projeye yönelik olarak kabul edilecek öğrenciler “yeme-içme ve farklı eğitim alanları ulaşımları proje bütçesinden karşılanacaktır.

Yürütücü:
Aylin KAHRAMAN
Ankara İl MEM AR-GE Projeler Birimi/ Fen Bilimleri Öğretmeni

https://dusuntasarla4004.weebly.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

one × 1 =