Masal Anlatıcılığı Atölyesi

Masal Kapısı Masal Anlatıcılığı Atölyesi

Masal anlatıcılığının kapılarını aralamak isteyenler için “Masal Kapısı Masal Anlatıcılığı Atölyesi” başlangıç oluşturacak temel bir eğitimdir. İlhamdan performansa kadar olan süreçte masalcı neler yapar? Anlatımına duyularını ve duygularını nasıl katar? Beden ve sesin anlatıcılıktaki önemi nedir? Performans hazırlamanın ve anlatma tutkusunu daimi tutmanın sırrı nedir?
Yer yaştan ve her meslek grubundan yetişkin katılımcı için yapılacak olan “Masal Kapısı” anlatıcılık atölyesi masal anlatıcısı olmak, öğrencilerine masal anlatmak, çocuklarına masal anlatmak, içindeki çocukla bağlantı kurmak, yaratıcılık ve ilhamı açığa çıkartmak isteyen herkes için uygundur.

Atölye Başlıkları;
•Sözlü gelenek anlatımı.
•Masal anlatıcılığı geleneği, geçmişi ve bugünü.
•Yaratıcılığımızı tıkayan etmenler nelerdir?
•Yaratıcı çalışmalar ve ilham için neler yapmalıyız?
•Beş duyumuzu uyandırmanın yolları nelerdir?
•Duyguları tanımlamak ve ifade etmenin yolları.
•Masal anlatıcılığında duyuların ve duyguların önemi.
•Bedensel farkındalığın kazanılması.
•Sesin özgürleşmesi.
•Masalı hatırlamanın yolları.
•Masalı anlatmanın püf noktaları.
•Anlatılacak kitleye göre doğru masalı seçmek.
•Masal ve mekân ilişkisi.

CUMARTESİ

“Hayaller, İlham ve Yaratıcılık ile Tekrar Bağlantı Kurmak”

Hayal kurmaktan ne zaman vazgeçtik? Hayallerimiz olmadan yaşadığımız hayat, sıradan bir hayat olacaktır. Neşe, coşku, mutluluk ve yaratıcılık için hayallerimizle tekrar bağlantı kuracağız.
Masal anlatmak, hayal kurmakla mümkündür. Masalcı doğru masalı bulduğunda onu görmeye de başlar. Bu derste hayal kurmanın önemi üzerine çalışacağız, yaratıcılığı geliştirmek, sonsuz kaynağımızla bağlantı kurmak için egzersizler yapacağız ve ilhamla dolacağız.
Masal anlatıcısı kimdir? İnsanlar kadim zamanlardan beri neden masal anlattılar? Peki bizler neden masal anlatıyoruz? Atölyenin ilk dersinde masalcıyı tanıyacağız.

“Duyularımızı Uyandırmak, Duygularımızı Harekete Geçirmek”

Masalcı kendi duygularıyla bağlantıda olmazsa, masaldaki duyguların da farkında olamaz. Onları aktarabilmek için duygularımızın derinine inmeliyiz. Kelimeler ve duygularımız arasındaki ilişkiye yakından bakacağız. Duygularımızı ifade ederken kullandığımız bir diğer şey de duyularımızdır. Duyusal algımızı zenginleştirerek, onları yaşayan bir hale getireceğiz. Yapacağımız çalışmalarla, benliğimizin derinliklerinde dolaşacak, oradan anılarımızı çıkaracağız. Masalla kurduğumuz bağlantı, kendimizle kurduğumuz bağlantı ile mümkündür. Bu çalışmamızda bilmediğimiz yönlerimizi keşfedecek, unuttuğumuz vasıflarımızı hatırlayacağız.

PAZAR

“Bedeni ve Sesi Özgürce Kullanmak”

Bedeni masalcının enstrumanıdır. İyi kullanılmayan bir enstruman amaca hizmet etmez. Bu derste bedenimizi ve sesimizi rahatlatmayı, nefesimizi doğru kullanmayı öğreneceğiz. Bir masalcı konuşamasaydı tüm masalı bedeniyle nasıl yaratırdı? Bedensel ısınma teknikleri, nefes egzersizleri ile başlayacak olan dersimizde, bedenimizle bağlantı kuracağız. Kendi bedenimizi kabul ettiğimizde, onu yeterince tanıdığımızda anlattığımız masalın bedenimizden özgürce aktığına şahit oluruz. Bedenin büyüsünü keşfedeceğiz.

“Tutkuyu Canlı Tutmak ve İfadeyi Güçlendirmek”

Dinleyen birileri olmadıktan sonra masal anlatmak neye yarar? Masalı hayal ettik, duyularımızı ve duygularımızı kattık, bedenimiz hazır peki bunu bir performans haline nasıl getireceğiz? Bir bütün olarak nasıl ifade edeceğiz? Bu derste kendimizi ifade etmeyi, performans hazırlamayı ve eğer içimizde yanan masalcı ateşi varsa bunu sonsuz hale getirmeyi deneyimleyeceğiz.

14 – 15 Temmuz 2018
10:30 – 17:30 saatleri arasında
Toplam ücret: 450 TL
Yer: Kadim Lisan – Üçkuyular- Fahrettin Altay / İzmir
Bilgi ve Kayıt için arayınız
0533 154 67 17
Katılımcı sayısı kısıtlı olduğundan kesin kayıt için ön ödeme yapılması gerekmektedir.

Sıla Topçam Kimdir?

1986 yılında İzmir’de doğdu. Tiyatro eğitimini Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları, Oyunculuk Bölümü’nde tamamladı. Aldığı drama eğitimine kendi özgün çalışmalarını katarak çocuklar ve gençler için atölyeler düzenledi. 8 yıl boyunca Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yaratıcı drama liderliği ve oyunculuk eğitmenliği yaptı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisans programında, “Masal Anlatıcılığı Eğitimi” üst başlığıyla tez çalışmalarına devam etmektedir.
Kızı Asya Mavi’nin doğmasıyla başlayan annelik sürecinde masallarla iletişim kurdu. Okumanın ötesine geçerek anlatmaya karar verdi ve Judith Liberman’ın masal kampına katıldı. Nazlı Çevik Azazi, Şeyda Çevik, Ayşe Senem Donatan’ın kurucuları olduğu Seiba Uluslararası Hikâye Anlatılıcılığı Merkezi’nde “Anlatıcının Yolu” sertifikalı programına katıldı. Bu eğitim kapsamında bir çok ülkeden masal anlatıcısı ile çalışma fırsatı buldu. Sue Hollingsworth’un “Biyografik Hikâye Anlatıcılığı” eğitimine katıldı. Kitabevlerinde, kişisel gelişim merkezlerinde, yoga kamplarında, sanat atölyelerinde, tiyatro sahnelerinde, cezaevlerinde, hastanelerde, okullarda ve uluslararası festivallerde ve yüreğinin çağırdığı her yerde masalların tohumlarını ekti.
Kadim anlatıcılık geleneğinin köklerini araştırmak ve anlamak için “Şamanın Kozmik Dünyası” isimli kitabın yazarı Maya Şamanı Ayşe Nilgün Arıt’tan Temel Şaman Eğitimini aldı.
Efe Elmas ile masalların ve mitlerin simge ve arketipleri üzerine çalıştı. Ruhun Yolculuğu başlığı altında “Masal ve Arketip” , “Şifalı Masallar” atölyeleri ve “Kabilenin Yolculuğu” masal kampları düzenlediler. Bu düzenledikleri kamplar ve eğitimlerde masal ve mitolojilerin kadim dilini, sözlü geleneğin sembolizmle aktarılışını anlamak ve imge çalışmaları ile masalların daha derinine inmeyi kolaylaştırmak için kendi yöntemlerini paylaştılar. Farklı bir sembolizm ve anlatım doğası olan Binbir Gece Masalları üzerine araştırma ve çalışmalar düzenlediler. Ayrıca Binbir Gece Masallarını, masal performansı olarak sergilemektedir.
“Çocuğuma Nasıl Kitap Okurum, Masal Anlatırım?” atölyesi ile ebeveynlerle ve öğretmenlerle masalların doğasını anlamak üzere çalışmalar yapmaktadır.
Sıla Topçam tiyatro geçmişiyle, masal anlatıcılığını harmanlamış ve kendine özgü eğitim biçimini oluşturmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin