Isparta II.Bilim Şenliği

Isparta II.Bilim Şenliği

Isparta II. Bilim Şenliği projesi ile bilim ve bilimin doğası, doğal gerçekler ile bunların nasıl fark edildiği, ölçüldüğü, değerlendirildiği ve nasıl ifade edildiği farklı bilim dallarının (doğa bilimleri, temel bilimler, sağlık bilimleri vb.) uygulamalarıyla katılımcılara aktarılmaya çalışılacaktır. Böylece bilim atölyeleri, bilim gösterileri, yarışmalar, sergiler ve tüm yaş gruplarının katılabileceği eğlenceli bilim temelli oyunlar ile topluma bilim sevgisi kazandırılacaktır.

Isparta II. Bilim Şenliği Projesi çok disiplinli (arkeoloji, biyoloji, coğrafya, deprem, el sanatları, fizik, kimya, matematik, orman kaynakları, robotik, sağlık ve tarım) ve bu disiplinlerin uyumlu harmonisinden oluşmuş; hedef kitlemiz 6-18 yaş grubundaki çocukların gelişim özelliklerini dikkate alarak hazırlanmış toplam 85 atölye etkinliği ve birçok aktiviteyi içeren bilim ve eğlenceyi “eğlenerek öğrenme” anlayışıyla sunan bir proje olarak planlanmıştır.

Isparta II. Bilim Şenliği’nin en önemli katma değeri üç tamgün boyunca eş zamanlı olarak düzenlenen etkinliklerle toplumun her kesiminden insanların bir araya gelerek bilim ve eğlencenin iç içe olduğu çeşitli etkinlikler, gösteriler ile neşeli bir gün geçirmesini sağlamak olacaktır. Bilimsel deneylerden konserlere, sergilerden gösterilere, söyleşilerden oyunlara kadar çok çeşitli aktivitelerle her yaşa hitap eden bu özel etkinlik ile beklenen sonuç topluma bilimi sevdirmek ve bir bilim kültürü yaratabilmektir. 03-05 Ekim 2017 tarihlerinde planlanan şenliğe Isparta İli başta olmak üzere bölge İllerden de 7’ den 77’ ye herkesin katılımı beklenmektedir. Proje kapsamında atölyelere 4755 öğrencinin katılımı yanında 10 000 civarında kişinin aktif katılımcı olması ve en az bir etkinlikte yer alması beklenmektedir.

ATÖLYELER

ARKEOLOJİ
Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Atölyesi

BİYOLOJİ
Prof. Dr. M. Yaşar Aksoylar Atölyesi

COĞRAFYA
Prof. Dr. Sırrı Erinç Atölyesi

DEPREM
Prof. Dr. Kazım Ergin Atölyesi

FİZİK
Prof. Dr. Engin Arık Atölyesi

EL SANATLARI
Necmeddin Okyay Atölyesi

KİMYA
Prof. Dr. Aziz Sancar Atölyesi