InQuira, Oracle tarafından satın alındı

Koç Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Deniz Yüret tarafından kurulan
CRM şirketi InQuira, dünyanın üçüncü büyük yazılım firması Oracle’ın oldu

Türk bilim adamının şirketi InQuira, Oracle tarafından satın alındı
Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Deniz Yüret tarafından 2000 yılında Los Angeles’ta kurulan CRM şirketi InQuira, dünya genelinde 145’ten fazla ülkede çeşitli sektörlerde çalışan 380.000’in üzerinde müşteriye sahip ünlü yazılım firması Oracle tarafından satın alındı. InQuira şirketini sundukları ERP yazılım çözümlerine önemli bir katkı olarak görüp şirketi satın almaya karar veren Oracle, imzalanan anlaşma ile şirketi bünyesine dahil etti. Merkezi San Fransico’da bulunan InQuira’ın kurucusu ve Ar-Ge Direktörü Yrd. Doç. Dr. Deniz Yüret, “Şirketimiz Amerika’da 2000-2011 yılları arasında 100 milyon doların üzerinde bir değere çıkan 750 risk yatırımcı destekli şirketten biri haline geldi. 11 yıl gibi kısa bir sürede büyük başarı yakalayan InQuira’nın dünyaca ünlü bir yazılım şirketinin parçası haline gelmesinden mutluluk duyuyorum” dedi.

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç Dr. Deniz Yüret’in Amerika’da kurduğu ve Ar-Ge Direktörü olarak görev yaptığı InQuira adlı CRM şirketi, yürüttüğü başarılı çalışmaların bir sonucu olarak, dünyanın üçüncü en büyük yazılım firması Oracle tarafından satın alındı.
Yrd. Doç. Dr. Deniz Yüret tarafından 2000 yılında Los Angeles’ta Answerfriend ismiyle kurulan, 2002’de benzer sektörde çalışan Electric Knowledge şirketiyle birleşerek InQuira adını alan şirket, dünya genelinde 145’ten fazla ülkede çeşitli sektörlerde çalışan 380.000’in üzerinde müşteriye sahip ünlü yazılım firması Oracle için kapsamlı, çapraz kanal müşteri destek hizmeti sunacak.
Satın alma kararı ile birlikte, geçtiğimiz 11 yıl içinde büyüyerek New York ve Londra’da da ofis açan ve Apple, Yahoo, AT&T, Fidelity gibi 85’ten fazla alanında lider müşterisi bulunan InQuira’nın Oracle’ın sunduğu ERP yazılım çözümlerine önemli bir katkı sağlayacağı açıklandı.
InQuira Kurucusu ve Ar-Ge Direktörü Yrd. Doç. Dr. Deniz Yüret, “InQuira’nın dünyaca ünlü bir yazılım şirketinin parçası haline gelmesinden mutluluk duyuyorum”
InQuira’nın çalıştığı şirketlerin yüksek kalitede, farklı müşteri deneyimlerini online ve kontak merkezinde sağlama kabiliyetine olan ihtiyaçlarını başarıyla karşıladığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Deniz Yüret, “Şirketimiz Amerika’da 2000-2011 yılları arasında 100 milyon doların üzerinde bir değere çıkan 750 risk yatırımcı destekli şirketten biri haline geldi. 11 yıl gibi kısa sayılacak bir sürede büyük bir başarı yakalayan InQuira’nın dünyaca ünlü bir yazılım şirketinin parçası haline gelmesinden mutluluk duyuyorum” dedi.

InQuira’nın satın alınmasının ardından CRM ve farklı alanlarda yeni çalışmalar yapmaya devam ettiğini belirten Yüret, “Arama alanında Türkçe ile ilgili çalışmalara yöneldim. Türkçe özel bir dil, kelime ve ek yapısı karmaşık, grameri değişik. Dolayısıyla Google gibi standart arama motorları İngilizce’de gösterdikleri performansı gösteremeyebiliyor. Bu konuda TÜBİTAK destekli bir proje kapsamında yeni bir start-up ile Türkçe hukuk arama motoru geliştiriyoruz. Bu sistem, ihtiyaç duyan profesyonellerin Türk kanun, tüzük, yönetmelik ve yüksek yargı kararları gibi belgeleri online ortamda gelişmiş tekniklerle arayabilmesini sağlıyor” dedi.
InQuira CEO’su Mike Murphy, “Oracle bünyesinde çapraz kanal müşteri destek çözümü sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz”
Merkezi San Fransico’da bulunan InQuira’nın CEO’su Mike Murphy, entegre bilgi yönetimiyle şirketlerin doğru yanıtları fark etme, yaratma, anlama ve sağlama kabiliyeti kazandığını belirterek, “Oracle bünyesine katılmaktan ve kapsamlı bir çapraz kanal müşteri destek çözümü sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

InQuira’yı satın alarak öz hizmet desteği, online müşteri forumları ve müşteri temsilcisi destekli CRM’in entegre edildiği tam bir bilgi yönetim paketine sahip olduklarını dile getiren Oracle Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Kıdemli Başkan Yardımcısı Anthony Lye, “InQuira’nın Oracle Fusion CRM Hizmeti’nin merkezinde yer alması bekleniyor. InQuira ile Oracle tüm hizmet kanallarında her bir müşteriye özel olarak kişiselleştirilmiş ve oldukça kapsamlı bir entegre paket sunuyor olacak”  dedi.
Deniz Yüret Hakkında:
Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesidir. MIT Yapay Zeka Laboratuvarı’nda çalışmış ve InQuira Inc. şirketini kurmuştur. Araştırmaları doğal dil işleme ve öğrenme algoritmaları üzerinedir. 2011 yılı içerisinde SemEval3 organizatörlüğünü, ACL 2011 Alan Kurulu Başkanlığını ve Computational Linguistics dergisinin Yayın Kurulu Üyeliğini yürütmektedir.

Koç Üniversitesi Hakkında
1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize ve insanlığa ve Türkiye’ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 24 yüksek lisans ve 13 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi’nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde %60’ı burslu olarak eğitim görmektedir. Bu sayının içinde kısmi burslar mevcut olup %40 tam bursa eşdeğerdir. Sosyal Bilimler, Fen ve Mühendislik Bilimleri ile Sağlık Bilimleri yüksek lisans ve doktora programları ise %100’ü bursludur. Koç Üniversitesi’nde 4.915 öğrenci öğrenim görmektedir. Koç Üniversitenin lisans ve yüksek lisans programlarından toplam 7.000’den fazla (%74 lisans, %26 lisansüstü) mezunu bulunmaktadır. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen makale sayısında son 5 yıldır Türkiye’deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer almaktadır.