Imagine Cup 2012 Başlıyor

 

 

Microsoft imagine cup 2003 yılından bu yana düzenlenen dünyanın en büyük öğrencilerarası teknoloji yarışmasıdır. Öğrencilerin yaratıcılıklarını, teknolojiye bulunan tutku ve kabiliyetlerini kullanarak küresel sıkıntıları çözmelerine yardım edebilmek ve dünyada bir fark yaratmalarını temin eder. Öğrenciler ödül kazanç sağlamak için yarışırken, gerçek hayat tecrübeleri kazanır, yeni arkadaşlar edinir, dünyayı değiştirmek için düşünce üretirler.
Şimdi onuncu senesinde, imagine cup, aktüel problemlere çözüm bulmak üstüne gelişmiş gerçek bir küresel yarışmadır. 2011 senesinde yapılan son yarışmada 183 ülke ve bölgeyi temsil eden 350000 den çok öğrenci imagine cup yarışması için kayıt oldu. imagine cup, microsoft’un öğrencileri bir araya getirip, teknolojiyi kullanarak dünyanın karşı karşıya geldiği güç problemleri çözmelerini yöneltmek için seçtiği bir yoldur.

Yarışmanın teması : “zor problemlerin teknoloji ile çözüldüğü bir dünya düşleyi . Öğrenciler 2009 yılından bu yana “birleşmiş milletler binyıl kalkınma hedefleri” doğrultusunda saptanan hususlarda projeler geliştirerek yarışırlar. Binyıl kalkınma amaçları 8 maddeden oluşmaktadır ve 2000 senesinde bm kurulunda, üye ülkelerin katılımıyla belirlenmiştir. Bu hedefler doğrultusunda geliştirilen teknoloji çözümlerinden bir takımı hastalıkla mücadele, eğitimin yaygınlaştırılması ve iyileştirilebilmesi, çevresel sürdürülebilirlik ve çocuk ölümlerinin rakamını azaltmaktır. Öğrenciler sorunların çözümünde teknolojik gelişmeleri gösterebilmek adına değişik kategorilerde yarışacaklardır.