Gri Alan kitabı – Tasarım, Norm, Karmaşa

kitap
Gri Alan

Ali Güney ve Ahmet Melih Karauğuz editörlüğünde hazırlanan Gri Alan kitabı, Tasarım, Norm, Karmaşa alt başlığını taşıyor. Dijitalleşmenin gündelik yaşamımıza etkisinin tartışıldığı şu günlerde kitap, teknolojinin etkisiyle dönüşen sanat düşüncesine/formlarına odaklanıyor.  Ali Berkay, artırılmış gerçeklik konusunu kültür ve yaratım meselesi üzerinden inceliyor. Merve Parlak, yapay zeka ve şiir konusuna odaklanıyor.  Amine Refika Zedeli’nin  e-yayıncılık, Deniz Denizel’in video oyunları üzerine çalışmaları her okuyucunun gündemine ilişkin ufuk açıcı metinler. Zekiye Çıldır ve Ceren Karadeniz, dijital çağda müze anlatılarını ele alırken, kitabın editörleri Ali Güney ve Ahmet Melih Karauğuz, hikâye anlatmanın doğası üzerine  enfes bir bölümle yer alıyor. Kitabın dikkat çeken bir yönü ise, bilim merkezleri mimarisi üzerine bir incelemenin yer aldığı “Bilim İmgesinin Yapı Üzerinde Temsili”. Mimar Ayhan Sarıoğlu ve Ali Güney’in hazırladığı metin de, teknoloji ve sanatın bir araya gelmesi hususunda okunması gereken metinlerden.

Giriş yazısında Ahmet Melih Karauğuz’un şu yazdıkları kitabın maksadını anlamamız için çok önemli, “Henüz bir dijital kültürden bahsetmemiz mümkün değil. Çünkü dijitalleşme üzerine yapılan çalışmalardan, sanat eserlerinden, yeni medya araçlarından ve daha pek çok yeni dijital dünyanın hayatımıza soktuğu her şeyden, gördüğümüz, geleneksel/eski diye tanımlayabileceğimiz materyallerin yeni üzerinden yeniden sunulmasını yaşıyoruz. Bu tıpkı, sözlü kültürden yazılı kültüre geçişte ilk dönemlerde görülen, sözlü kültürün sadece yazıya aktarılmasıyla aynı şey… Değişim zaten başladı ve fazlasıyla hızlı ilerliyor. Bu şahitliğimiz dijital kültürün önceki kültürel devrimlerden daha hızlı kendine yer edineceğini düşünmemize sebep oluyor. Ama en başta da dediğimiz gibi bu henüz, tam anlamıyla olmadı. Hal böyle olunca, yakın geleceği hayal etmede, bugünden yarına bakmak için hala vaktimiz ve şansımız var. Varolan, kurulmak istenen geleceğe dair bir şeyler söyleyebilme talihine sahibiz”.

Gri Alan, hem ilgi çekici adı ve alt başlığıyla, hem çok güzel kapak tasarımıyla hem de ufuk açıcı içerikleriyle her öğretmenin, tasarımcının, sanatçının okuması gereken bir kitap olmuş. Talihi açık olsun.

Gri Alan
Manolya Yayınevi
Editörler: Ali Güney, Ahmet Melih Karauğuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here