Erkul Matematik Olimpiyatı

Kocaeli Özel Erkul Tunagür İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen ‘Matematik Olimpiyatı’na 369 okuldan 2 bin 500 öğrenci katıldı. Öğrencilerin ter döktüğü sınavda dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.
Uluslararası alanda elde ettiği başarılarla Kocaeli’nin ismini eğitim alanında zirveye çıkaran Özel Erkul Tunagür İlköğretim Okulu, bu başarı ve tecrübesini diğer okullara da yansıtmak için geleneksel olarak ‘Matematik Olimpiyatı’ düzenliyor. Bu yıl 6.sı düzenlenen yarışmaya 369 okuldan 2 bin 500 öğrenci katıldı. Her ilköğretim okulundan 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflardan 15 öğrenci sınırlamasının getirildiği yarışmada 184 okuldan 150 öğrenci madalya kazandı.
Ödül töreninde konuşan Erkul Eğitim Kurumları Genel Müdürü Rıdvan Adaş, ilköğretim okulları arasında yapılan matematik olimpiyatında bir takım amaçlarının olduğunu söyledi. Adaş, bu amaçlarını şu şekilde sıraladı: “Matematiğe olan ilgiyi artırmak, öğrencinin matematik seviyesini artırmak, toplum hizmetleri çerçevesinde kendine olan özgüvenini geliştirmek ve gönüllü çalışma bilincini oluşturmak.”
Yapılan bu tür organizasyonların diğer okulları da teşvik ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, “Bugün burada düzenlenen matematik olimpiyatları diğer okulları da teşvik etmesi açısından son derece önem taşımaktadır. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ve onlara destek olan öğretmenlere de teşekkür ediyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından okulun konferans salonunda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 4’üncü sınıflarda birinci Piri Reis İlköğretim Okulu’ndan Oğuzhan Oğuz, 5’incı sınıflarda birinci Mustafa Üstündağ İlköğretim Okulu’ndan Beril Ay, 6’ncı sınıflarda birinci Uğur Mumcu İlköğretim Okulu’ndan Ayberk Kutay, 7’nci sınıflardan birinci Hedise Evyap İlköğretim Okulu’ndan Elif Yetmoğlu ve 8’inci sınıflarda birinci Piyale Paşa İlköğretim Okulu’ndan İbrahim Kahraman oldu.
Yarışmada birinci gelen öğrenciye bisiklet 2. öğrenciye cep telefonu, 3.öğrenciye MP4 player, 4. öğrenciye MP3 player, 5. öğrenciye flash bellek verildi. Ayrıca, her kategorideki 1-5 arasındaki öğrenciler altın, 5-15 arasındaki öğrenciler Gümüş ve 15-30 arasındaki öğrenciler ise bronz madalya ve hediye çeki dağıtıldı.