EMNİYETLİ ASPRATÖR

PROJENİN ADI : EMNİYET ASPRATÖRLERİ

PROJENİN AMACI: Birçok insanın evlerinde kullanmak zorunda olduğu ısınma ve su ısıtma araçlarında (kömür sobaları ve tüplü şofbenler) çıkan zehirli gazların neden olduğu ölümlerin engellenmesi..

PROJENİN ÖZETİ: Haberlerde sık sık duyduğumuz soba,şofben,doğalgaz ve tüpgaz sızıntılarının kaçaklarından ve ortamdaki oksijeni tüketmelerinden dolayı meydana gelen insan ölümleri ve zehirlenmelerinin önüne geçmek için şimdiye kadar yapılmış projelerin en iyisini ortaya koymak. Daha önce sadece gaz sensörleri yapılarak sadece insanları uyarmak hedefleniyordu.Fakat benim projemde ise çok basit bir maliyetle iki adet asprötör motoru kullanarak uyarıyı yaparken aynı zamanda oluşabilecek yangın ve can kaybını da en aza indirmek hedefleniyor. Çalışma prensini,ortamdaki zehirli gazlar artıp , oksijen azalmaya başladığında buna duyarlı bir sensör tarafından tetiklenecek bir emme bir de üfleme fanı devreye girerek ortamdaki hava temizlenip zehirlenme riskini en aza indirmiş oluruz.

VERİ TARAMASI

Çoğunlukla içinde bulunduğumuz kış aylarında görülen bacalı soba ve sofben zehirlenmeleri ülkemizde her yıl ortalama 300 kişi civarında can almaktadır. Bu durum ne yazık ki trafik kazaları,kalp krizi ve kanser ölümlerinden sonra 4.sırada yer almaktadır.

Genelllikle kömürlü soba ve LPG `li şofben kullanımından kayanaklanan zehirlenme olayı kanın içerisindeki oksijenin yerine karbon monoksit ( CO) gazının alması sonucu olmaktadır.

Türkiye `de hanelerin %41?inde katı yakıtlı soba kullanılıyor. Marmara Bölgesi?nde doğalgaz kullanımı yoğun iken Ege, Karadenz,Doğu ve Güneydoğu çoğunlukla katı yakıtlı soba kullanıyor.

Evlerde ve mutfaklarda yemek pişirilirken Türkiye `de insanların %57?si tüpgaz kullanırken %40?ı doğalgaz kullanıyor.

Türkiye genelinde banyolarda su ısıtmak amacıyla %28 oranında tüplü şofben kullanılmaktadır. Yılda ortalama sayı olarak 25-50 kişi arasında can kaybı yaşanmaktadır.

YAPIM AŞAMALARI VE UYGULADIĞIM YÖNTEMLER

1. Projenin amaç ve hedefleri belirledim.

2. Prtoje hakında bilgi topladım

3. Projenin maketini oluşturdum

4. Projemizin başlangıcında kullanacağımız aspratör ve vantilatörü temsil edecek iki adet fan temin ettik.Sonra bunları birisi emme diğerini de üfleme fanı olarak hazırladığımız düzeneğe monte ettim.

5. Üfleme fanını yukarı,emme fanını da alta koyarak bunları gaz sensörüyle irtibatlı hale getirdik.Düzenek içerisinde bunu sembolik olarak düzeneğin dışına koyduğumuz bir düğme ile çalışır konuma getirdik.

PROJE UYGULAMA TAKİMİ

1. proje başlama : 01. 12. 2013

2. proje araştırma ve bilgi toplama: 05. 12. 2013 – 30. 12. 2013

3. Proje uygulama ve maket yapma.: 01. 01. 2014 – 08. 01. 2014

4. Sonuçların değerlendirmesi : 10.01. 2014 – 15. 01. 2014

5. Proje bitişi: 15. 01. 2014

SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ

Ortamı çok izole hale getirip (hava yalıtımı) içerisinde yapay olarak duman oluşturup fanları çalıştırdığımızda,içeride biriken gazın ve dumanın dışarıya daha hızlı bir şekilde atılabildiğini gözlemledik.

Projenin maliyeti : 130 TL

Kaynak: Bilgilerin tümü bize aittir.