ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNLENMESİ KONULU PROJE YARIŞMASI

Dünyamızda halen 316 milyon çocuğun çalıştığı tahmin ediliyor. Bu rakamın 218 milyonunun tarımda çalışan çocukların olduğu hesaplanıyor. Ülkemizde ise 400 bin civarında çocuğun çalıştırıldığı tahmin ediliyor. Dünya rakamındaki orantıdan yola çıktığımızda, ülkemizdeki sayının 300 bininin tarımda çalıştığını tahmin edebiliriz.

Tüm bu rakamlardan yola çıkarak, Giresun Ziraat Odası Başkanlığı olarak Noor Fındık Ltd. firması ana sponsorluğunda bir proje yarışması düzenledik.

Amacımız;

Ülkemizdeki üniversitelerimizde bulunan akademisyenlerin ve öğrencilerin tarımda çalışan çocuklar konusunda dikkatlerini çekmek, birlikte beyin fırtınası yapmak ve ortaya sürdürülebilir, kalıcı projeler koymaktır. Bu bağlamda devlet ve vakıf üniversitesi olmak üzere 155 üniversite rektörlüklerine birer yazı beraberinde yarışma afişleri gönderdik. Yarışma sonucunda dereceye girecek projeler kamuoyu ile paylaşılıp hayata geçirilecektir.

Değerli yarışmacılara örnek olması açısından 2011 yılı Eylül ayı içersinde uyguladığımız ve Fındık tarımında bir ilk gerçekleştirerek ortaya koyduğumuz GÜLEN ÇOCUK projemizi şu an içersinde bulunduğunuz internet sitesinden inceleyebilirsiniz. Gülen çocuk projesi, Giresun Keşap Fındık Üreticileri Birliği ve Noor Fındık Ltd. firması ortaklığı birlik üyesi 75 çiftçimiz ve onların çocukları ile gerçekleştirilmiştir. Bu proje sayesinde, çocukların emeği olmadan fındıklar toplandı.

Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi konulu proje yarışmamızın jüri üyeleri;

Özer AKBAŞLI – Giresun Ziraat Odası Başkanı

Melih BAŞKAN – Noor Fındık Ltd

Mustafa Şahin – Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı

Osman TEKİNASLAN – Ecas Belgelendirme Denetim Ltd

Katılım Şartları;

1.Projeler Microsoft Office PowerPoint formatında hazırlanacaktır.
2.Projelerin uygulama mali bütçesi yazılacaktır.
3.Değerlendirme jürisinin kararlarına kesindir ve itiraz yolu kapalıdır.
4.Yarışmacılar, göndermiş oldukları projelerden yarışma ödülleri haricinde herhangi bir bedel talep etmeyeceklerine dair taahhüt name verecektir.
5.Proje CD leri MNG kargo ile bedeli karşı taraf ödemeli olarak gönderilecektir.
6.Katılım adresi: Giresun Ziraat Odası Başkanlığı – GİRESUN
7.Dereceye giren projeler Giresun ili ve ilçelerinde uygulanacak olup kamuoyu ile paylaşılacaktır.
8.Dereceye giren projeler www.gulencocuk.biz ve www.giresunziraatodasi.org.tr internet sitelerinde açıklanacaktır.
9.Başvuru süresi 01–30 Nisan 2012 tarihidir. Bu tarihten sonra gelen projeler değerlendirmeye alınmayacaktır. Katılımcıların iletişim bilgileri ve taahhütnameleri proje CD si ile aynı zarfın içersinde olacaktır.