Bir Fikrin mi Var yarışması Başlıyor

Hayatı kolaylaştıracak, ihtiyacı karşılayacak, yatırıma dönüştürülebilecek , yenilikçi ve fark yaratacak fikirleri ve projeleri ödüllendirmeyi amaçlayan “Bir Fikrin mi Var?” adlı televizyon yarışması Vodafone İş Ortağım’ın katkılarıyla 27 Şubat Pazar akşamı NTV’de başlayacak.

JÜRİ
1 Milyon Türk Lirası’nı bulacak oldukça iddialı büyük ödülüyle dikkat çeken yarışmanın jürisi de tanınmış işadamlarından oluşuyor. Celal Pir’in sunacağı yarışmada, genç kuşağın başarılı girişimcileri Ali Sabancı, Ömer Kızıl ve yine iş dünyasının başarılı kadın girişimcilerinden Gülden Yılmaz jüri masasında oturacak…

Girişimcilik kültürünü yaymak ve yepyeni iş fikirlerini desteklemek hedefiyle yola çıkan “Bir Fikrin mi Var?” yarışmasının elemeleri doğuda Elazığ, güneyde Adana, orta anadoluda Ankara, batıda ise İstanbul ve İzmir’de yapıldı.

BÜYÜK ÖDÜL İÇİN ZORLU SÜREÇ
Bu girişimcilik yarışmasında ön elemeyi geçen proje ya da fikir sahipleri için ödülü kazanmak hiç de kolay değil. Adaylar oldukça zorlu bir süreçten geçerek finalde yarışmacı olmak için mücadele ediyor. Finalde yer almak isteyen yarışmacılar, Ali Sabancı, Ömer Kızıl ve Gülden Yılmaz’ın da aralarında olduğu girişimlerinden oluşan jürinin karşısına çıkıyor.

Final bölümünde yarışmaya hak kazananlar kendilerine verilen farklı görevleri tamamlayarak jüriyi etkilemeye çalışacak.

Finalde jüriyi ikna eden yaratıcı fikir veya proje sahibi, kazandığı ödül ile belki de iş dünyasının gelecek yıllardaki yön verici isimlerinden biri olmak üzere ilk adımı atmış olacak.

1. BÖLÜM
Maltepe Üniversitesi salonunda çekilen “Bir Fikrin mi var?” programının ilk bölümünde birbirinde iddialı 8 ayrı fikir yarışıyor. Yurdun dört bir yanından gelen fikir sahipleri jüri karşısında kıyasıya bir mücadeleye girerken salonda bulunan öğrencilerden de koruma hakkı kazanabilmek için ter döküyor.

İşte ilk bölümde izleyeceğimiz birbirinden ilginç ve bir o kadar da iddialı fikir ve icatlar:

İlk olarak yeni mucit olarak kendini jüriye tanıtan Hasan Şahin “Yüzdüren aparat” fikriyle jürinin karşısına çıkıyor.

Çorum’dan gelen 23 yaşındaki turizmci İsmail Güler ise alternatif “Mezarlık ve cenaze organizasyonu” projesiyle ilgi topluyor.

Antalyalı Kurtul Kurter ”Atak” isimli yakıtsız çalışan araç projesiyle hiç şarja bağlamadan binlerce kilometre yol kat edebileceğini ispatlamanın gayreti içerisinde.

“Ev tekstilinde geri dönüşüm” olabilir mi sorusunun cevabını da Bartın’dan yarışmaya katılan Filiz Başbuğ vermeye çalışıyor.

Köpek eğitmeni Oktay Gülsaçan’da çalıştığı sektörde gözlemlediği boşluklardan yola çıkarak bulduğu “Petrar” fikriyle jüriden tam not almak istiyor.

”1000 liraya ev” imal edebileceğini iddia eden Faruk Akın ise fikrinin hayata geçmesi halinde inşaat sektöründe bir devrim yaratacağını savunuyor.

Balıkesir’den gelen Fahri Benzetiroğlu ise 5 yıldır üzerine çalıştığı “devre kesici priz” projesiyle stüdyoda biran için nefeslerin kesilmesine neden oluyor.

Manisa’dan gelen Veysel Sağlam ise hem çevreci hem de girişimci olduğunu söylediği “pres yakacak” projesiyle rakipsiz olduğunu iddia ediyor.