Bilimde Kadın STEM Bursları Başvurusu

STEM Bursları
STEM Bursları

STEM alanında diploması olan ve işine tutkuyla bağlı bir kadın mısınız? Birleşik Krallık’taki önde gelen bir üniversitede bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik programında yüksek lisans yapmak veya erken akademik kariyer yapmak için burs alabilirsiniz. British Council, dünya genelinde kadınların yararlanması için Birleşik Krallık üniversiteleriyle birlikte STEM alanındaki kariyerlere ilham vermek ve finansal desteğe ihtiyaç duyan kadınları desteklemek amacıyla bir burs programı başlattı. Gelecek nesillere STEM’de ilham vermek isteyen ve bu alanda geçmiş deneyime sahip kadınları arıyoruz.

Üniversite öğrenci bursları için sayfamızı takip ediniz.

British Council Bilimde Kadın STEM Bursları

Bu burs programı, STEM alanında kız çocukları ve kadınlar için fırsatları artırmayı amaçlamaktadır. Birleşmiş Milletler Bilimsel Eğitim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre, dünya genelinde araştırmacıların yaklaşık yüzde 30’u kadın ve kız öğrencilerin sadece yüzde 30’u yükseköğretimde STEM alanında eğitim alıyor.

Dünya genelinde, kız öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojisi (yüzde üç), doğa bilimleri, matematik ve istatistik (yüzde beş) ve mühendislik, imalat ve inşaat (yüzde sekiz) alanlarında eğitime katılımı oldukça düşük.

STEM alanında daha fazla kadını eğitmek ve işe almak, daha iyi bilimsel ve finansal sonuçlara yol açabilir, işgücündeki çeşitliliği artırabilir, bakış açıları ve fikirlerde çeşitlilik getirebilir ve kuruluşlara rekabet avantajı sağlayabilir.

Başvuru kriterleri

*Tüm başvuru kriterlerini aşağıdaki ‘Dökümanlar’ başlığında görebilirsiniz.

Başvuru yapacak kadınların:

 • 2024-2025 Eylül/Ekim akademik döneminde eğitimlerine başlaması
 • Finansal desteğe ihtiyaç duyduklarını göstermesi
 • Bursu veren Birleşik Krallık üniversitesinin belirlemiş olduğu lisansüstü programının giriş koşullarına uygun olarak lisans diplomasına sahip olması
 • Daha önce Birleşik Krallık’ta lisans veya daha yüksek düzeyde eğitim almamış veya yakın zamanda Birleşik Krallık’ta yaşamamış olması
 • Lisansüstü eğitim/araştırma yapmasına yetecek İngilizce seviyesine sahip olması
 • Seçtikleri alanda aktif olduğunu gösteren iş tecrübesine sahip veya seçtiği alana ilgisi olduğunu göstermesi
 • Seçtiği alanda eğitim almaya heyecan duyan ve bir British Council bursiyeri olarak etkileşime girmeye istekli olduğunu göstermesi
 •  Kendi ülkelerindeki diğer kadınları ve kızları, STEM alanında eğitime teşvik etmeye yönelik bir plan ve tutkusu olduğunu göstermesi gerekir.

Adaylar, aşağıdaki durumlarda British Council Bilimde Kadın STEM Burslarından yararlanamaz

 • Çifte İngiliz vatandaşlığına sahip olmak
 • İngiliz Büyükelçilikleri/Yüksek Komisyonları, İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Dairesi, Uluslararası Ticaret Bölümü, Savunma Bakanlığı, ve İçişleri Bakanlığı dahil İngiliz Hükümeti’ne ait kurumun bir çalışanı, eski bir çalışanı veya akrabası (*) olmak.
 • British Council Bilimde Kadın STEM Bursu’nun verildiği ülkelerdeki bir çalışanı, eski bir çalışanı veya akrabası (*) olmak.

(*) Akrabalar, ebeveynler veya üvey ebeveynler, kardeşler veya üvey kardeşler, çocuklar veya üvey çocuklar, eş, medeni ortak veya evlenmemiş ortak (çiftin en az iki yıldır evlilik veya medeni ortaklığa benzer bir ilişki içinde olduğu durumlarda) olarak tanımlanır.

 • Şu anda Birleşik Krallık’taki eğitim programınıza yönelik başka herhangi bir kaynaktan finansal destek veya finansman almak.
 • Daha önce Birleşik Krallık’ta Birleşik Krallık Hükümeti tarafından finanse edilen bir burs veya Birleşik Krallık kurumsal bursu/finansal bursundan sağlanan bir fonla eğitim almış olmak.

 Burs neleri içeriyor?

Önde gelen Birleşik Krallık üniversitelerinde eğitim almanın yanı sıra burs aşağıdaki masrafları karşılıyor:

 • Tüm eğitim ücreti
 • Aylık yaşam masrafı
 • Birleşik Krallık’a gidiş-dönüş bileti
 • Vize ve sağlık sigortası katkı payı ücretleri
 • IELTS İngilizce sınav ücreti (sınavı almanız gerektiğinde, sınavı aldıktan sonra ücret iade edilir)

Nasıl başvurabilirsiniz?

Başvurular doğrudan bursu veren üniversitelere yapılır. İlgilendiğiniz üniversitenin linkinden ‘Available scholarships’ başlığı altında burs programlarını görebilirsiniz.

 

Türkiye’den kadın öğrenciler, bölgedeki diğer kadın adaylara da açık olan 20 burs imkanı sunan dört Birleşik Krallık üniversitesine başvurabilirler. Bu sayfada listelenen üniversitelerin her biri, Türkiye de dahil olmak üzere, bölgedeki ülkelerden kadınlara beş burs imkanı sunmaktadır. Lütfen başvurunuzu oluşturmaya başlayabileceğiniz her üniversitenin web sitesindeki başvuru koşullarını kontrol edin.

 

Birden fazla başvuru yapabilirsiniz ancak tercih ettiğiniz kurum üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

Lisansüstü bursların son başvuru tarihi: 30 Nisan 2024 Salı

 

Lütfen başvurmadan önce tüm başvuru kriterlerini kontrol ettiğinizden ve karşıladığınızdan emin olun.

 

Başvuru yaptıktan sonra, başvurunuzun durumu hakkında doğrudan üniversiteden bilgi alacaksınız.

 

Türkiye’den öğrencilerin başvurabileceği burslar

University of Bradford

Cranfield University

University of Glasgow

University of St Andrews

İlgilendiğiniz lisansüstü programı ile ilgili sorularınızı üniversiteye sormanızı tavsiye ediyoruz.

 

Eğer sorularınız burs ile ilgiliyse British Council’a WomenInStem.Scholarships@britishcouncil.org  e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Üniversitenin yetkililerine ulaşamazsanız bizimle irtibata geçerek iletisim bilgilerini edinebilirsiniz.

Scholarships for Women in STEM 2024-5 – Eligibility criteria