Balıkesir BİLSEM

Balıkesir Bilim Sanat Merkezi
Ülkemizde mevcut egitim sistemimizin yakin gelecekte endüstrinin insan kaynagi ve nitelikli beyin gücü sorununu yeterince çözemeyecegini görmek pek zor degildir.
             
Bu noktalardan hareketle kuruluşuna başlanan Bilim ve Sanat Merkezi (BILSEM); Okul öncesi, Ilkögretim ve Orta ögretim çagindaki ögrencilerin üstün yeteneklerini geliştirerek bilimsel düşünme ve davranişlarla estetik degerleri birleştiren, üretken, problem çözen bireyler haline gelmelerini, onlara gerçek yaşamda ögrenme firsatlari ve özel egitim aktiviteleri yoluyla saglayan bir egitim kurumudur. Bilim ve Sanat Merkezleri, Üstün zekâli/yetenekli ögrencilere hizmet veren bir merkezdir ve MEB Özel Egitim Rehberlik ve Danişma Hizmetleri Genel Müdürlügüne baglidir.

Balikesir Bilim ve Sanat Merkezi 2008 yilinda açiliş onayi alinarak 2010-2011 Egitim-Ögretim yilinda açilmiştir.

Merkezimizdeki programlar; Uyum, Destek, Bireysel Yetenekleri Fark ettirme Programi (BYFP), Özel Yetenekleri Geliştirme Programi (ÖYGP) ve Proje programlaridir. Merkezimizde dersler Proje tabanli etkinlikler şeklinde işlenmektedir

Merkezimizdeki birimler ise Yönetim, Destek, Sanat ve Spor, Bilim etkinlikleri, Ar-Ge ve Dokümantasyon, Okul Öncesi Egitimi ile Rehberlik ve psikolojik Danişma birimlerinden oluşmaktadir.

Merkezin işlevi yakin çevrenin her türlü üretim, yapim, teknoloji, bilim, sanat ve hizmet ihtiyacina yönelik proje geliştirmek ve projeleri yaşama geçirmek olacaktir. Gerçek yaşam ve sorun durumlarini ilgililerle birlikte teşhis etmek, çözüm önerileri üretmek, bunlari uygulamak ve degerlendirme raporlarini yazmak gibi aşamalardan oluşan proje çalişmalari hem “yaparak, yaşayarak ögrenmeye” olanak verecek hem de endüstrinin genç yeteneklerden yararlanmasina firsat hazirlayacaktir.

Merkezimiz, Milli Egitim Bakanligi Egitimi Araştirma ve Geliştirme Dairesi Başkanligi ve TÜBITAK ile sıksık işbirligi yaparak sosyal, ekonomik, kültürel, bilimsel, sanatsal çalişmalari devamli takip ederek proje tabanli bir egitim amacina yönelmektedir.

Atatürk Mah. Yaşar Dogu Cad. No:27/1 Merkez / BALIKESIR 
   0266 249 34 23 
   0266 249 34 23 

   970263@meb.k12.tr

Balıkesir Bilim Sanat Merkezi