Avrupa Kod Haftası’na kayıt olduk

Avrupa Kod Haftası’na kayıt olduk
Codeweek haftası, 10 -25 Ekim 2019 tarihinde başlıyor. Balıkesir ilinden İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri de belirtilen tarihlerde Avrupa Kod Haftası etkinliğine katılacak.
Etkinlikler, kurucusu olduğumuz eTwinning projelerinin adına oluşturuldu. Öğrencilerle çevrim içi etkinliklerde, web 2.0 araçlarının tanıtımı ve bu araçların kullanılması, kodlama etkinlikleri vb planlanmaktadır.
Böylece “Büyüklerden Küçüklere Değerli Masallar” ve “Bilime Farklı Bakıs: Bilimsel Gaflar” adlı projelerimizin Avrupa Kod Haftası etkinlikleri ile tanıtımını ve yaygınlaştırılmasını da yapacağız. Etkinlikler, okulumuz felsefe grubu öğretmeni Dr.A.Akbulut ve İngilizce öğretmeni Emine Kaya rehberliğinde yapılacaktır.

AVRUPA KOD HAFTASI
AB Kod Haftası (Code Week), herkes için kodlama ve dijital okuryazarlığı eğlenceli ve ilgi çekici bir hale getirmeyi amaçlayan bir inisiyatifidir.Kod Haftası (Codeweek), erken yaşlardan itibaren çocukların kodlama becerisini desteklemek için Avrupa Çapında yapılan bir harekettir. Kodlama haftası etkinlikleri, 2018 yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığımızın üyesi olduğu Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet) kuruluşu tarafından Avrupa Komisyonu adına yürütülmektedir. 50’den fazla ülkede aktif olarak devam eden, Kod Haftasının amacı kodlama ve programlamaya dair farkındalığın arttırılması, birlikte çalışmanın teşvik edilmesi ve kodlama kültürünün yaygınlaştırılmasıdır.
Kodlamayı öğrenmek, çevremizde hızla değişen dünyayı anlamamıza, teknolojinin nasıl çalıştığına dair anlayışımızı genişletmemize, yeni fikirleri keşfetmemize, yenilikler için becerilerimizi ve yeteneklerimizi geliştirmemize yardımcı olur.
Kod haftası herkes için, herkes tarafından yapılabilir. Bu etkinlik, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından öğretmenler aktif olarak desteklenmektedir. Bu yıl 10-25 EKİM 2020 tarihlerindedir ( İnternet sayfası https://codeweek.eu/ )