Avrupa Bilim ve Eğlence Günü Ankara 2013

27 Eylül Cuma 14:00 – 02:00 Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi

Ankara Üniversitesi 27 Eylül 2013 tarihinde Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesinde Avrupa Bilim ve Eğlence Günü adını taşıyan bir “bilim ve toplum” etkinliği gerçekleştirecektir.
“Avrupa Bilim ve Eğlence Günü” tüm Avrupa’da toplumun bilime olan ilgisini arttırmayı, bilim insanlarını halkla kaynaştırmayı, bilimin ve eğlencenin bir arada olabileceğini göstermeyi, çocukları ve gençleri bilimsel kariyerlere özendirmeyi ve toplumda bir “bilim kültürü” yaratmayı amaçlayan uluslar arası bir etkinliktir.

“Avrupa’da her yıl Eylül ayının son cuma günü 300 e yakın şehirde aynı anda gerçekleştirilen etkinliğe “Researcher Night” adı verilmektedir. Bir bilim festivali şeklinde gerçekleştirilen etkinlik üniversite, sivil toplum kuruluşu, öğrenci, öğretmen, bilim insanı, genç ve yaşlı toplumun her kesiminden katılımcıyı bir araya getirmesi nedeniyle de oldukça önemli bir etkinliktir.

2006 yılından itibaren Avrupa Komisyonu Türkiye gibi aday ülkeleri de kapsayacak şekilde etkinliği tüm Avrupa’da tekrarlama kararı almıştır. 2006 yılından itibaren etkinliği yürüten kuruluşlar aşağıda yer almaktadır;

Avrupa Araştırmacı Gecesi 2006: Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) tarafından 22.09.2006 tarihinde Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilmiştir.

Avrupa Bilim Eğlence Gecesi 2007: Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) koordinatörlüğünde 16 Ağustos 2007’de gerçekleştirilmiştir.

Avrupa Bilim-Eğlence Gecesi 2008: 26 Eylül 2008’de EBİLTEM-Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde İzmir’de İZFAŞ’ın desteğiyle Kültürpark’ta ve eşzamanlı olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Bilim Merkezi ortaklığıyla İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleştirilmiştir.

Avrupa Bilim ve Eğlence Günü 2010: 24 Eylül 2010 tarihinde Ankara’da Avrupa Komisyonu desteği ile TÜBİTAK tarafından Bilkent Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilmiştir..

Avrupa Bilim ve Eğlence Günü 2011: 23 Eylül 2011 Koç Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiştir..

Avrupa Bilim ve Eğlence Günü 2012: 28 Eylül 2012 İzmir Fuar alanında Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Avrupa Bilim ve Eğlence Günü 2013: 27 Eylül 2013 Ankara Üniversitesi tarafından Tandoğan Yerleşkesinde gerçekleştirilecektir. ”

Bu yıl Ankara Üniversitesi tarafından 27 Eylül 2013 Cuma günü gerçekleştirilecek Avrupa Bilim ve Eğlence Günü etkinlikleri başta çocuklar olmak üzere tüm yaş grubundaki bireylere yönelik olacaktır.

Etkinlikler, Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi’nde bulunan Rekrasyon alanı, Eczacılık, Fen ve Mühendislik Fakültelerinin laboratuarlarında düzenlenecektir.
Etkinlikler 27 Eylül Cuma günü saat 14:00’de başlayacak ve ertesi sabah saat 02:00’ye kadar devam edecektir.

Etlinlik hakkında

Etkinlikler kapsamında,
• 7’den 70’e herkes için Türkiye’nin önde gelen bilim insanları ile tanışma ve söyleşi imkânı,
• En önemli bilimsel konuları uzmanları ile tartışma fırsatı,
• 7’den 70’e herkesin katılımına açık deneyler ve atölye çalışmaları,
• Bilim gösterileri, bilim tiyatrosu,
• Konserler, ödüllü yarışmalar ve oyunlar
• Bilim sergisi
• Planetaryum – Gezegenevi ‘nde yıldızlarla randevu ve ardından gece yarısına kadar gökyüzü gözlemi.

Atölyeler

15:00-21:00 Bilim Panayırı

• Aranızda Matematiği Sevmeyen Var mı?- Uzm. Ece ÖZDOĞAN

• Böcek Şenlik Okulu- Prof. Dr. Cem ÖZKAN

• DNA Bilim Okulu- Doç. Dr. Duygu ÖZEL DEMİRALP

• Drama Atölyesi- Prof. Dr. Aysel KÖKSAL AKYOL

• Dünyamızı Kim Sarsıyor?- Araş. Gör. Dr. Begüm ÇIVGIN

• Ebru Çalışması

• Gökbilim Okulu- Prof. Dr. Selim Osman SELAM

• Hidroket Aracı- Doç. Dr. Barış AKAOĞLU

• Küçük Bahçevanlar- Prof. Dr. Yeşim OKAY

• Su Okulu- Prof. Dr. Ahmet ALTINDAĞ

• Tasarruf Dedektifleri- Umut OĞUR • Toprak Bilim Okulu- Prof. Dr. Sevinç ARCAK

• Yaratıcı Fikirler- Umut OĞUR

• Yaşam Bilimleri Okulu- Prof. Dr. Timur GÜLTEKİN

• Bin Fidan Bir Orman- Doç. Dr. Duygu ÖZEL DEMİRALP 21:00-24:00 Atölyeler

• Ben bir matematikçiyim- Uzm. Ece ÖZDOĞAN

• Böcek Şenlik Okulu- Prof. Dr. Cem ÖZKAN

• Enerji Tasarrufu ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları- Umut OĞUR

• Yaratıcı Fikirler- Umut OĞUR

• Gökbilim Etkinlikleri- Prof. Dr. Selim Osman SELAM

PANEL/KONFERANS

20:00-21:00 Panel – 100.yıl Salonu Panel

Başkanı: Prof. Dr. Ahmet ALTINDAĞ

“Ne kadar Avrupalıyız?”

Panelistler

• Uzm. Dr. Feza Sencer CÖRTOĞLU

• Çocuk Katılımcılar

20:00-21:00 Film Gösterimi- Kırmızı Salon

“Teleskoplar”

21:15-22:00 Panel- Kırmızı Salon

Panel

Başkanı: Prof. Dr. Timur GÜLTEKIN

“Bilim Nedir ve Bilim İnsanı Kimdir?”

Panelistler

• Prof. Dr. Osman GÜREL

• Çocuk Katılımcılar

18:00-21:00 Konferans- Mavi Salon

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Sevinç ARCAK

• Böceklerin Dünyası (Prof. Dr. Neşet KILINÇER)

• Çevre ve İklim Değişikliği (Prof. Dr. Latif KURT)

• İnsan Hakları (Doç. Dr. Erdem DENK)

Spor Etkinllikleri

27 Eylül 2013
15:00-24:00 Spor Etkinlikleri – Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi Rekrasyon Alanında gerçekleştirilecektir.

Yarışmalar

Etkinlik kapsamında çocukların Avrupa ve Bilime olan meraklarını uyandırmak ve onların görüşlerini almak amacıyla “Bana Bilimi Anlat” ve “Ne kadar Avrupalısın?” isimli iki yarışma düzenlenmektedir.

“Bana Bilimi Anlat!” yarışması ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite olmak üzere dört kategoride gerçekleştirilecek olup başvuru yapanların kendi bakış açılarından bilimi anlatmaları istenmektedir. Başvuru sahipleri yaş gruplarına göre bilimi fotoğraf veya resim aracılığı ile anlatabilirler. Eserlerin bir ad ve eseri anlatan bir slogan belirlenerek son başvuru tarihine kadar belirtilen adrese iletilmesi gerekmektedir.

“Ne kadar Avrupalısın?” yarışması da ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite olmak üzere dört kategoride gerçekleştirilecek olup ilkokul, ortaokul düzeyinde başvuru yapanların Avrupa’ya dair görüşlerini, kendilerini ne kadar Avrupalı olarak gördüklerini anlatmaları, lise ve üniversite düzeyinde başvuru yapanların ise Türk toplumunun ne kadar Avrupalı olduğunu anlatmaları istenmektedir.

Başvuru sahipleri başvurularını yaş gruplarına göre kendilerini fotoğraf veya resim aracılığı ile anlatabilirler. Eserlerin bir ad ve eseri anlatan bir slogan belirlenerek son başvuru tarihine kadar belirtilen adrese iletilmesi gerekmektedir. Başvurular 26 Ağustos- 20 Eylül arasında alınacak olup değerlendirmeler sonrasında 27 Eylül 2013 tarihinde sonuçlar ilan edilecektir. Kazananlara ödülleri 27.09.2013 tarihinde düzenlenecek bir törenle takdim edilecektir.

KATILIM ŞARTLARI:

1. Yarışmaya seçici kurul ve 1.derece yakınları dışında herkes katılabilir.

2. Yarışmaya bir yarışmacı en çok 5 eserle katılabilir.

3. Digital ortam üzerinden yapılacak başvurularda [email protected] ya da [email protected] adresleri kullanılabilir. Posta yolu ile yapılacak olan başvurular için ise Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü Dögol Caddesi 06100 Tandoğan/ Ankara/Türkiye adresi kullanılacaktır.

4. Daha önce ödül almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı içeren görüntüleri yarışmaya katılamaz; katılıp ödül almış olsalar dahi ödül geri alınır.

5. Katılımcılar anlatım biçiminde özgürdür.

6. Yarışmaya gönderilecek görsel eserin yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Fotoğraflar JPEG (.jpg veya. jpeg uzantılı) formatında gönderilmelidir.

7. Gönderilen eserlerin tamamı yarışmacı tarafından hazırlanmış olmalıdır. Başkasına ait eserlerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.

8. Yarışmacı tarafından gönderilecek başvuru epostasında yarışmacının iletişim bilgileri, esere verilecek bir ad ve eseri anlatan bir slogan yer almalıdır.

9. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

10. Ödül almaya değer bulunan yapıtlar Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü Arşivinde kalacak ve eser sahibinin ismi belirtilmek kaydıyla çeşitli etkinlikler kapsamında sergilenecektir. Eser sahibi belirtilen kullanım hakları için Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü’ne izin/ muvafakatname verdiğini kabul eder.

11. Yarışmaya eser göndererek katılan tüm yarışmacılar, yukarıda belirtilen yarışma koşullarına uymayı kabul etmiş sayılır. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışmadan diskalifiye edilecektir.

Sergiler

27 Eylül 2013
15:00-24:00 : Bilim Sergisi (Mini Bilim müzesi)
15:00-24:00: Fotoğrafve Resim Sergisi (Bilim Nedir?)
15:00-21:00: Doldurulmuş Hayvan Örnekleri Sergisi

Planetaryum

27 Eylül 2013, 14:00- 23.00: Plenateryum

Avrupa Birliği Köşesi

Avrupa Birliği programları hakkında bilgi vermek amacıyla Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi Rekrasyon alanında AB Bilgilendirme Tır’ı bulunacaktır. Bu tır sayesinde Avrupa Komisyonunun farklı programları hakkında yediden yetmişe herkese bilgi verilebilecektir.

İletişim Bilgileri :

Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü
Dögol Caddesi 06100 Tandoğan/Ankara/Türkiye
Telefon: (0312) 2238138,
Faks: (0312) 2132547
E-Posta: [email protected],
Web: www.cocukuniversitesi.ankara.edu.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin