Ataşehir Belediyesi 7. Geleneksel Maket Yarışması

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından, Çevre Haftası kapsamında İlçedeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik hayalimdeki maket konulu “7. Geleneksel Maket Yarışması” başlıyor.

İlkokul ve ortaokul öğrencilerine çevre bilinci farkındalığını kazandırmak ve geri dönüşümün önemini aşılamayı hedefleyen yarışmaya katılacak eserlerin; cam, kağıt-karton, plastik, kompozit, metal gibi ambalaj atıklarından yani geri dönüşümlü malzemeden yapılmış maketler olmaları gerekiyor.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere; birinciye Ipad, ikinciye bisiklet, üçüncüye klasik gitar, mansiyon ödülleri olarak da dördüncüye spor malzemesi alışveriş çeki, beşinciye taşınabilir şarj cihazı hediye edilecek.

Son katılım tarihi 6 Mayıs 2016 Cuma günü olan yarışmada, Jüri tarafından değerlendirme 13 Mayıs 2016 tarihinde yapılacak.

ATAŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLKOKUL VE ORTAOKULLAR ARASI 7. GELENEKSEL MAKET YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1. ADI: 7. Geleneksel Maket Yarışması

2. KONUSU
Çevre Haftası kapsamında Başkanlığımızca ilçemiz İlkokul-Ortaokul öğrencilerine yönelik “Hayallerimdeki Maket” konulu 7. Geleneksel Maket Yarışması

3. AMACI
İlkokul-Ortaokul öğrencilerinde; geri dönüşümün çevre için önem derecesinin bilincini oluşturmak, geri dönüşümün önemini toplumun tüm kesimlerine benimsetmek ve çevreyi gönüllü olarak koruma alışkanlığının ilköğretim çağında edindirilerek çevre bilincinin daha küçük yaşlarda gelişmesini sağlamak üzere genç nesillerde çevre kavramını yerleştirmek, çevre konulu yarışmaların düzenlenmesi bu yarışmanın temel amacı olarak belirlendi.

4. İÇERİK
Yarışmaya katılacak eserler, geri dönüşümlü malzemeden (cam, kağıt-karton, plastik, kompozit, metal vb. ambalaj atıkları) yapılmış maketler olup, kamuoyunda özellikle genç nesillerde çevre bilincinin arttırılmasını sağlayacak ve teşvik edecek içerikte özgün çalışmalar olması gerekmektedir.

5. KATILIMCI VE MAKET SAYISI
Yarışmaya katılan bütün öğrenciler maket çalışması yapıp, eserlerini kendi okul idarelerine, okul idareleri de eserlerin tamamını değerlendirilmesi Ataşehir Belediyesi’ne teslim edecektir. Değerlendirmeler iki farklı seviyede yapılacaktır. Bunlar;

1. seviye İlkokul 1, 2, 3,4. sınıflar
2. seviye Ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıflar

6. HEDEF KİTLESİ
Ataşehir İlçesi sınırlarında bulunan ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında maket yarışması.

7. SÜRESİ
7 Mart – 6 Mayıs 2016

8. TAMAMLANMA ZAMANI
Yarışma 6 Mayıs 2016 tarihinde bitecek olup, en geç 9 Mayıs 2016 tarihinde mesai bitimine kadar teslim edilmelidir.

9. KATILIM ŞARTLARI
1- Yarışmaya her okul en fazla 3 eserle katılabilir. 2- Her eser en fazla 3’er kişiden oluşan öğrenci grupları ile yapılacaktır. 3- Ölçüler: 1,5 m x 1,5 m ölçülerinde (maksimum) 4- Kullanılacak malzemeler geri dönüşüm malzemeleri (kağıt, karton, plastik, cam, kompozit, metal, cam vb. ambalaj atıkları) 5- Eserler Belediye tarafından belirlenecek yere, okul tarafından getirilerek teslim edilecek ve belediyenin belirlediği tarihte Palladium AVM’de sergilenecektir.

10. YARIŞMA KOŞULLARI
1. Eserlerin görünür kısımlarına okul ve yetkili kişi isimleri, adres ve telefon numaraları (ilçe, cadde, sokak, no, v.b.) açık şekilde yazılacaktır.
2. Eserlerin yapım aşamasında, öğrencilerin görüş ve fikirleri doğrultusunda aktif görev almaları sağlanmalıdır.
3. Eser yapımında kimyasal boyalar kullanılmayacak olup, organik boyalar kullanılması halinde özellikle belirtilecektir.
4. Eser yapımında, eserin ağırlığını artıracak (kum, taş, çakıl v.b.) malzemeler kullanılmamalıdır. Eserler kolay taşınabilir olmalıdır.
5. Eserlerin yapımında katılım şartları 9. Maddede belirtildiği gibi sadece ambalaj atıkları kullanılacak olup, atık pil, atık elektrikli ve elektronik eşya parçaları, kesinlikle kullanılmayacaktır.
6. Eserler; yaratıcılık ve estetik, maketin konusu ve kullanılan geri dönüşümlü malzeme çeşitliliği olmak üzere üç ayrı kategoride değerlendirilecektir.
7. Eserlerin hazırlanma aşamaları fotoğraflanacak ve fotoğraflarla birlikte esere ait bilgiler dosya içerisinde ve CD ortamında sunulacaktır.
8. Maketlerin taşınma sırasında dağılmaması için eserler sağlam yapılmalı ve düz bir platform üzerine sabitlenerek teslim edilmelidir. Taşıma sırasında sağlam olmadığı için dağılan maketler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
9. Eserlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir.
10. Yarışmaya katılan eserler Ataşehir Belediye Başkanlığınca çeşitli yayınlarda kullanılarak değerlendirildiğinde ayrıca telif ücreti ödenmeyecektir.
11. Yarışmaya katılacak eserler; tek aşamada değerlendirilecektir.

11. BAŞVURUNUN YAPILACAĞI YER
Eserler; öğrenciler tarafından öğrenim gördükleri okul müdürlüklerinin uygun gördükleri yerde tamamlanacak ve teslim tarihinde Belediyemizin belirlediği yere teslim edecektir.

12. MAKETLERİN TOPLANMA AŞAMASI:
Maketlerin taşınma sırasında dağılmaması için eserler düz bir platform üzerine sabitlenerek teslim edilmelidir. Ek 2’ de verilen “ Maket Kitapçığı” ile Ek1’de verilen “Maket Etiketi”ndeki bilgiler eksiksiz olarak doldurulup zarfın içine konulup zarf kapatılmalı ve zarfların üzerlerine Ek 1 “ Maket Kitapçığı” ve Ek2 “Maket Etiketi” yazılarak maketle birlikte teslim edilmelidir. Her okul eserlerin tamamını Ek:3 ile birlikte Ataşehir Belediyesi’ne teslim edecektir.

13. MAKETLERİN TESLİMİ:
Yarışma 6 Mayıs 2016 tarihinde bitecek olup, Her okul idaresi Ek:3’ü doldurarak, fotoğraflı tanıtım dosyası ve maketlerle birlikte, en geç 9 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Ataşehir Belediyesi’ne teslim edecektir. Yarışmaya katılan maketler, yarışma sonrasında sahiplerine ya da okullara iade edilecektir.

14. SEÇİCİ HEYET VE DEĞERLENDİRME: Dereceye giren maketler Ataşehir Belediyesinin belirleyeceği seçici heyet tarafından belirlenecektir. Eserler öğrenciler tarafından ilkokul ve ortaokulların okul müdürünün veya müdür yardımcısının başkanlığında bir öğretmen eşliğinde hazırlanacak ve belediye tarafından “13 Mayıs 2016 Cuma günü’’ değerlendirilecektir.
1. Yaratıcılık ve estetik,
2. Maketin konusu,
3. Malzeme çeşitliliği.

15. ÖDÜLLER
İlkokul:
1 inciye Ipad
2 inciye Bisiklet
3 üncüye Klasik Gitar
4 üncüye mansiyon ödülü Spor Malzemesi Alışveriş Çeki
5 inciye mansiyon ödülü Taşınabilir Şarj Cihazı

Ortaokul:
1 inciye Ipad
2 inciye Bisiklet
3 üncüye Klasik Gitar
4 üncüye mansiyon ödülü Spor Malzemesi Alışveriş Çeki
5 inciye mansiyon ödülü Taşınabilir Şarj Cihazı

NOT: Eserleri dereceye giren okulların EK 1 “Maket Etiketi’nde” isimleri yer alan öğrenciler tek tek ödüllendirilecektir.

16. ÖDÜL TÖRENİ
2016 yılı Mayıs ayının son haftası kutlanacak Ataşehir Belediyesi 7. Çevre Şöleni kutlamaları içinde açıklanacak yarışma sonuçlarına göre; Başkanlığımızca belirlenecek bir tarihte ve yerde, ödüller dağıtılacaktır.

17. YARIŞMA TAKVİMİ
YAPILACAK ÇALIŞMA TARİH
Yarışma Süresi 7 Mart 2016 Pazartesi – 6 Mayıs 2016 Cuma
Eserlerine Belediyemize teslim edilmesi 6 Mayıs 2016 Cuma – 9 Mayıs 2016 Pazartesi
Değerlendirme 13 Mayıs 2016 Cuma
Ödül Töreni
Belediye tarafından belirlendikten sonra bildirilecektir.