Almanya ve Türkiye’den genç yazarlar ve çizerler için Çizgi Roman Atölyesi

 

Crossing the Bridge – Graphic Short Stories

23.10.- 29.10.2016 tarihleri arasında Berlin‘de

Almanya ve Türkiye’den genç yazarlar ve çizerler için Çizgi Roman Atölyesi

Gençlik Köprüsü Türkiye – Almanya, NEOLA art projects ve Goethe-Institut İstanbul, Almanya ve Türkiye’den 18 ila 30 yaş arasındaki 14 genç yazar ve çizeri, resimli kısa öyküler ve çizgi roman üzerinde birlikte çalışmak için davet etmektedir. Sanatsal sonuçlar kamuoyuna bir yayın şeklinde sunulacaktır.

Çizgi roman alanında ilk deneyimlere sahip ve bunları uluslararası bir ortamda uzmanlığa dönüştürmek mi istiyorsun? Kültürlerarası diyalog ve toplumda birlikte yaşamanın getirdiği soruları eserlerine konu ediyor ve bu konularda fikir alış verişinde bulunmak mı istiyorsun?

O zaman bize katıl ve Almanya ve Türkiye’de yaratıcı gençlerin ortak konuları çizerek ve edebi olarak nasıl işlediklerini öğren ve birlikte birbirleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye ilgi uyandıran yeni hikayeler yarat.
Çizgi roman çizerleri Michael Jordan (D) ve Ersin Karabulut (TR) idaresinde diğer genç çizerlerle beraber Berlin’de bir hafta geçirecek, teknik konularda fikir alışverişinde bulunacak ve beraber bir çizgi roman koleksiyonu ve resimli hikayeler üzerinde çalışacaksınız.

Katılım Koşulları
– 18 ila 30 yaş arasındasın
– Çizgi roman, edebiyat veya çizim alanında ilk yayınların var ve profesyonelleşmek istiyorsun
– Almanya ve Türkiye‘den gençlerin katıldığı bir grup içinde, iki ülke arasındaki temas noktalarına değinen resimli kısa hikayeler, çizgi roman ve çizimlerden oluşan, yayınlanacak bir koleksiyon üzerinde çalışmak istiyorsun
– Ayrıca gelecekte uluslararası bir çevrede rol almak ve Almanya ve Türkiye arasındaki kültürel değişimi geliştirmek istiyorsun
– Almanca ya da Türkçe yazıyor ve İngilizce konuşuyorsun
Karşılanan Hizmetler
– Etkinlik yerine gidiş-geliş
– Berlin’de tam pansiyon konaklama ve yeme içme
– Profesyonel illüstratör ve çizgi roman çizerleriyle çalıştaylar
Program etkinliğine kişisel ihtiyaca yönelik harcamalar dahil değildir. Katılım ücreti talep edilmeyecektir.

Başvuru ve Süreler

Almanya’dan yapılacak olan başvurular: Doldurulmuş başvuru formunu, deneme çalışmalarını ve özgeçmişini 15.09.2016 tarihine kadar info@neola-art-projects.com adresine gönder.

Türkiye’den yapılacak olan başvurular: Doldurulmuş başvuru formunu, deneme çalışmalarını ve özgeçmişini 15.09.2016 tarihine kadar petra.diehl@istanbul.goethe.orgadresine gönder.

Başvuru işlemleriyle ilgili sonuç hakkında e-posta üzerinden bilgilendirileceksin.

Düzenleyenler
Crossing the Bridge – Graphic Short Stories Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya gGmbH, Goethe-Institut Istanbul e.V ve NEOLA art projects e.V.’nin bir işbirliği projesidir.

Gençlik Köprüsü Türkiye- Almanya, iki ülke arasında öğrenci ve gençlik değişimlerini yoğunlaştırmayı hedefliyor. Somut programlarla ve mevcut girişimleri ön plana çıkararak Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya karşılıklı değişim olanaklarını arttırmayı ve iki ülkenin birbirine yakınlaşarak ilişkilerin daha da güçlenmesini amaçlıyor.
Goethe-Institut e.V. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin dünya çapında faaliyet gösteren bir kültür enstitüsüdür. Goethe-Institut İstanbul Türk-Alman kültür çalışmalarında neredeyse 50 yıllık bir geçmişe sahiptir. Enstitü çeşitli kültür etkinlikleriyle, farklı dil kursu çeşitliliği ile, Almanya hakkında bilgi edinme imkanı ve ayrıca Türk Alman Dili ve Edebiyatı uzmanları ve öğretmenlerine danışmanlık ve ileri eğitim hizmetleri ile yılda en az 250.000 kişiye ulaşmaktadır.

NEOLA art projects e.V. Türkiye ve Almanya orijinli yükselen genç çağdaş sanat için bir platformdur. NEOLA Almanya ve Türkiye’nin kültürel ve sanatsal üretiminin büyük potansiyelini ve gücünü ortaya çıkarmak için katkı sağlar ve Türkiye’den yükselen sanatçıların Almanya’daki küratörler, koleksiyoncular ve sanatseverler ile diyalog kurmalarını sağlar. Her iki ülkenin çeşitli görsel ve medyayla ilgili ifade şekilleri olan resim, fotoğraf, video ve enstalasyonlarını bir araya getirir.

Sorularınız için irtibat:
Petra Diehl / Tijen Togay / Goethe-Institut Istanbul
T +90.212.249.2009
petra.diehl@istanbul.goethe.org
Öngün Eryılmaz / NEOLA art projects
ongun@neola-art-projects.com
Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya için irtibat:
Katrin Yaşar
T +49.211.837.2639
yasar@jugendbruecke.de
Proje Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

 

https://www.jugendbruecke.de/index.php?id=81&L=1