AB Gençlik Programları Doğa Kampı

IPEC sizi son yıllarda önemi hızla anlaşılmaya başlamış Avrupa Birliği Programları’ndan “Gençlik Programı” üzerine bu güne kadar yapılmamış bir konseptte, doğadan ilham alarak hazırladığı “AB Gençlik Programları Doğa Kampı” ile çok farklı bir eğitim sürecine davet ediyor !

Bu kampta bir yandan tecrübeli eğitmenler tarafından Gençlik Programları kapsamında gerçek proje örnekleri üzerinden hazırlanmış ve mekansal olanaklar kullanılarak zenginleştirilmiş atölye çalışmaları ile proje yazmayı öğrenecek diğer bir yandan da doğa ile baş başa kalarak sizin için hazırlanan farklı etkinlikler ile her gencin bir dönem hayali olan “kamp ateşinin etrafında gitar çalarak hep beraber şarkılar söylemek” kavramının çok daha ötesine geçeceksiniz.

Kamp sonunda her grubun en az bir “gerçek” proje yazmış ve AB Projeleri vasıtasıyla ücretsiz yurt dışı imkanlarının tümüne hakim olmasının yanında unutamayacağı anıları ve yeni dostlukları olacak…

Kampa Türkiye’nin tüm bölgelerinden 18-30 yaş arası gençler başvuru yapabilir.

Önümüzdeki yaz dönemi için 3 farklı dönemde kampları gerçekleştireceğiz. Katılımcılar istedikleri döneme ana sayfada yer alan formlar üzerinden seçerek kayıtlarını yaptırabilirler.

1. Dönem : 13 – 16 Temmuz 2012
2. Dönem : 4 – 7 Ağustos 2012
3. Dönem : 10 – 13 Ağustos 2012

Kampa başvurabilmek için öncelikle katılımcıların AB Gençlik Programı konusunda istekli olmaları ve doğada yaşama koşullarına uyum sağlayabilecek yapıda bulunmaları gerekmektedir. (Ayrıntılar için sitede yer alan “Pratik Bilgiler” sekmesinde yazanları dikkatle okuyunuz.). Site üzerinden başvuru formunu dolduran katılımcılar değerlendirildikten sonra başvuru şartlarını sağlayanlar ile iletişim kurulur ve teyit alınır. Sonrasında gerekli kamp ücreti belirtilen hesaba yatırılır (300 TL) ve kamp günü beklenmeye başlanır. Kamp günü geldiğinde, Türkiye’nin farklı illerinden gelen katılımcılar IPEC ekibi tarafından Burdur Otogarı’ndan alınır ve proje alanına götürülür. Çadırlarına yerleştirilen katılımcılar için kamp tanışma oyunları ve ayrıntısı “Kamp Programı”nda belirtilen faaliyetler ile başlar ve sonlandırılır. Sonrasında yine katılımcılar IPEC ekibi tarafından Burdur Otogarı’na belirtilen saatlerde götürülür ve şehirlerine uğurlanır. Fakat süreç burada bitmez. Kamp esnasında katılımcıların geliştirmiş oldukları projelere kamp sonrası süreçte IPEC proje ekibinden online olarak destek sağlanır ve projelerinin hayata geçirilmesi kolaylaştırılır.

• Türkiye’de her yıl Avrupa Birliği Gençlik Programı çerçevesinde yüzlerce proje yapılıyor. Sayısız gençlik grubu, öğrenci kulübü, sivil toplum kuruluşu ve kurum fikirlerini projelendirerek binlerce Avro destek alıyor ve aklınıza gelebilecek her alanda proje üretiyorlar. Sizde bu kampa katılarak fikirlerinizi projelendirmeyi öğrenecek AB Gençlik Programları fonlarından projeleriniz için nasıl destek alabileceğinizi uygulamalı bir şekilde tam anlamıyla uzmanlarından öğreneceksiniz.

• Yine Gençlik Programı kapsamında ülkemizden binlerce genç Avrupa’nın 27 ülkesinde yapılan kültür-sanat’tan çevreye, genç işsizliğinden engelliğe kadar farklı farklı alanlarda yapılan uluslar arası projelere ücretsiz ya da çok küçük ücretler ödeyerek dâhil olup unutamayacağı tecrübeler kazanıyor. Bunun için illaki bir sivil toplum gönüllüsü olmanıza gerek yok. Çalışkan bir öğrenci ya da iyi bir mesleğe sahip olmanıza da gerek yok. Oluşturacağınız küçük gençlik gruplarıyla siz de tüm bu fırsatlardan rahat bir şekilde yararlanabilirsiniz. Kampta bunlar ile ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirilecek, hali hazırda bulunan eğitmenlerimiz yurt dışı proje ortakları ile irtibat kurma olanağı bulacak ve bununla ilgili tüm teknik ayrıntılara hâkim olacaksınız.

• Dünyanın yıllardır üzerinde durduğu “proje” kavramının önemini son yıllarda ülkemizde de sık sık duyar olduk. Bunun nedeni yapılacak tüm işlerin iyi birer proje kapsamında yürütülmesinin kişi ve kurumlara sağladığı kolaylık ve imkânlar. Bu noktadan hareketle proje mantığını anlamış ve uygulama tecrübesi olan kişiler özel sektörden devlet kurumlarına kadar tüm alanlarda öncelikli tercih sebebi olmakta. Katılacağınız bu kamp ve alacağınız sertifika sizin için bu yolda iyi bir başlangıç ya da tecrübelerinizi pekiştirme şansı olacak.

• Kampa Türkiye’nin birçok farklı ilinden gençler katılacak. Bu gençler 4 gün boyunca sürekli grup çalışmaları yapacak, yaratıcılıklarını geliştirecek, tecrübe kazanacak, spor faaliyetlerinde bulunacak, kültür gecelerinde birbirlerine şehirlerini anlatacak, yanlarında getirdikleri yöresel materyal ve ürünleri birbirleri ile paylaşacak ve güzel anılarla şehirlerine dönecekler. Fakat burada bitmeyecek. Eğitimden öğrendikleri ile yeni projeler geliştirecek, yurt dışından kendi yaşıtlarını projelerine davet edecek, kendileri Avrupa’da yapılan projelere dahil olarak uluslar arası arkadaşlıklar kuracak ve hayatlarının her alanında işlerine yarayacak tecrübeler kazanacaklar.
Diğer tüm eğitimlerden farklılaştığımız en büyük nokta işte burası !

Burdur Gölü’nün kıyısındaki doğal bir cennet üzerine kurulmuş “Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi”nin (www.lisinia.com) proje alanında gerçekleştirilecek bu eğitim ile Türkiye’nin ilk Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi olan Lisinia’yı tanıyacak, -diledikleri takdirde- orada yürütülen projeler kapsamında yapılan faaliyetlere katılacak, AB Eğitimi’nin ve diğer aktivitelerin yanında merkeze Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden gelen bir çok ziyaretçi gibi, “Lisinia Doğa Okulu” projesi kapsamında küçük bir doğa eğitimi de alacaksanız. Kendi içerisinde hiçbir kurumdan destek almadan birçok farklı doğa projesi yürütülen Lisinia alanında olmak, hem gerçek bir proje ortamında bulunmanızı sağlayacak hem de size ilham vererek kendi projeleriniz için hayal gücünüzü genişletecek.

http://www.ipecamp.net/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin