27. Mostratec Uluslararası Bilim ve Teknoloji Proje Yarışmasında Coşkun Koleji öğrencileri birinci oldu

Türkiye adına Brezilya’da 27. Mostratec Uluslararası Bilim ve Teknoloji Proje Yarışmasında Coşkun Koleji öğrencileri yaptıkları Matematik projesiyle Dünya Birincisi oldular.

Ünlü Matematikçi Leibniz’in geometrik formülünü geliştirerek üç boyutlu uzayda uygulamalarını (An Application Of Leibniz Geometrical Theorem in Three-Dimensional Space) konu alan proje, Coşkun Koleji öğrencileri tarafından Brezilya’nın Novo Hamburgo şehrinde 22-27 Ekim tarihlerinde sergilendi.

Türkiye’yi temsilen yarışmaya katılan projenin Koordinatörü Kader Bayar, “Yarışma finali çok renkliydi. 32 farklı ülkeden 568 proje yarışmaya başvurmuştu. Brezilya’da finale davet edildik. Bu bizim için büyük başarıydı. Öğrencilerimle en iyi şekilde zorlu finale hazırlandık. Sadece proje değil ülkemizi temsil adına elimizden geleni yaptık. Jürilerin farklı sorularına doğru cevaplar veren öğrencilerimiz yapılan değerlendirmeyle Dünya Birincisi oldular. Bu başarıyı Cumhuriyet bayramıyla beraber kutluyoruz. Adeta çifte bayram yapıyoruz.” dedi.

Uluslar arası proje yarışmasında zorlu rakiplerinin arasından Dünya Birincisi olan öğrenciler Zülal Nida Karataş ve Tuba Betül Taşkın şunları söyledi : “ Öğretmenimizle beraber çok çalıştık. Finale çıkmak bizi daha çok heyecanlandırdı. Türkiye’yi uluslar arası prestijli bir yarışmada temsil şansını yakaladık. Yarışmada jürilerin merak ettiği her konuyu açıkladık. Yapılan değerlendirmede Dünya Birinciliğini kazandık. Şimdi çok mutluyuz. Aldığımız altın madalyaları Cumhuriyetin 89. yılında Türk milletine armağan ediyoruz.”

Maltepe Coşkun Koleji Müdürü Sinan Gerev, “ Öğrencilerimizi, öğretmenimizi ve velilerini kutluyorum. Uluslar arası arenada ülkemizi temsil ederek gurur kaynağımız oldular. Coşkun Koleji 20. yılında çok büyük bir başarıya imza attı. Biz, Coşkun Koleji olarak eğitime verdiğimiz değer ölçüsünde çağdaş ve modern bir Türkiye Cumhuriyeti olmanın adımlarını atıyoruz. Cumhuriyetimizin 89. yılında aldığımız altın madalyaları tüm milletimize takdim ediyoruz.” dedi.

Brezilya’dan gelen kafile için Atatürk Havalimanında karşılama töreni yapıldı. Alınan başarıdan dolayı mutlu olan öğrenciler aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin