2012 Merih Celasun Ödülü

2012 Merih Celasun Ödülü Konusu

2012 Merih Celasun Ödülü’ne aday olacak çalışmaların “Türkiye’deki demografik eğilimler ve iktisadi yansımaları” konusunu ele almaları beklenmektedir. Aşağıda belirtilen alanlar bu konuda yol gösterici olmakla birlikte çalışma bu alanlarla sınırlı olmak zorunda değildir:

•Türkiye’nin, demografik eğilimlerin sunduğu fırsatları değerlendirip, tehditlerden kaçınabilmesi için izlemesi gereken politikalar;

•Türkiye’nin, demografik eğilimlerin sunduğu fırsatları değerlendirip, tehditlerden kaçınabilmesi için izlemesi gereken politikalar;

•Yüksek işsizlik, demografik geçiş ve üretimde yapısal dönüşüm bağlantısı;

•Avrupa ve dünyadaki nüfus yaşlanmasının Türkiye ekonomisine yansımaları;

•Türkiye’de nüfusun yaşlanmasının sosyal güvenlik ve kamu maliyesi üzerine etkileri;

•Demografik eğilimler ışığında, gelir eşitsizliği, genç işsizliği ve çocuk yoksulluğu sorunlarının incelenmesi ve politika önerilerinin geliştirilmesi;

•Nüfus artışının çevre koşulları üzerinde yaptığı baskı.

2012 MERİH CELASUN ÖDÜLÜ YARIŞMA YÖNETMELİĞİ

Yarışmanın Amacı:

Madde 1: Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) bünyesinde, 2005 yılında ebediyete intikal eden Prof. Dr. Merih Celasun adına Türkiye ekonomisi üzerine yapılacak akademik çalışmaları desteklemek ve bu çalışmaların daha geniş kitlelere ulaşabilmesine katkıda bulunmak amacıyla ödüllü bir yarışma yapılması kararlaştırılmıştır.

Yarışmaya Katılım Koşulları:

Madde 2: Yarışmaya katılacak çalışma herhangi bir dergide veya kitapta basılmış olmamalıdır. Çalışma bir veya daha fazla kişinin eseri olabilir.

Madde 3: Yarışmaya katılacak çalışmanın TEPAV tarafından duyurulacak olan konuda Türkçe veya İngilizce yazılmış olması gerekmektedir.

Yarışmaya Katılım İçin İstenen Belgeler ve Başvuru Yöntemi:

Madde 4: 2012 ödülü için son başvuru tarihi 31 Mart 2013’tür. Yarışmaya katılım için katılımcının 31 Mart 2013 itibariyle özgeçmişini, başvuru formunu ve yarışmaya katılacak çalışmanın tamamı ile 1.000 kelimeyi geçmeyen özetini elektronik ortamda [email protected] adresine iletmesi gerekmektedir.

Ödülün Miktarı ve Dağıtımı:

Madde 5: Ödül kazanan eser sahiplerine, TEPAV tarafından belirlenen tutardaki para ödülünün yanı sıra “Merih Celasun Ödülü”nü simgeleyen plaket verilecektir. 2012 yılı için ödül miktarı 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu ödül, yapılan değerlendirme sonucunda birinci olan çalışmaya verilecektir.

Madde 6: Birden fazla birinci seçilmesi durumunda ödül paylaştırılır.

Madde 7: Çok yazarlı çalışmaların ödül alması halinde ödül miktarı başvuru sahibine ödenecek olup, yazarların ödül miktarını paylaşımında TEPAV hukuki sorumluluk kabul etmeyecektir.

Madde 8: Ödül kazanan çalışma hem TEPAV’ın web sitesinde “Merih Celasun’a Saygı Günü” başlığı altında duyurulacak, hem de başvuru sahiplerine yazılı olarak bildirilecektir.

Madde 9: “Merih Celasun Ödülü” 2013 yılında, tarihi TEPAV tarafından belirlenecek olan “Merih Celasun’a Saygı Günü”’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.

Jürinin Seçilmesi ve Çalışma Yöntemi:

Madde 10: Ödül verilecek konuya bağlı olarak TEPAV tarafından her yıl bir jüri oluşturulur ve bu jüri üyeleri ödül duyurusu ile birlikte kamuoyuna açıklanır.

Madde 11: Jüri en az beş üyeden oluşur. Jüri toplantılarına TEPAV temsilcisi oy hakkı olmaksızın katılır ve jürinin sekretarya hizmetlerini yürütür.

Madde 12: Jüri, arasından bir Başkan ve bir Raportör seçerek çalışmalarını yürütür.

Madde 13: Kazanacak çalışmayı seçme kararı üye tam sayısının salt çoğunluğu ile alınır. Toplantı tutanakları gizlidir.

Madde 14: Jüri kararları kesindir ve bu kararlara herhangi bir şekilde itiraz edilemez.

Madde 15: Oylamalar açık yapılır ve çekimser oy kullanılamaz.

Madde 16: TEPAV mensupları ve çalışmaların değerlendirme sürecinde görevli jüri üyeleri ile eşleri ve ikinci dereceye kadar yakınları yarışmaya katılamazlar.

Telif Hakları ve Diğer Konular

Madde 17: Ödülü kazanan eserin telif hakkı TEPAV’a aittir ve eser TEPAV tarafından yayınlanabilir. Yazarların eseri, uluslararası tanınmış ve saygın akademik dergilerde yayınlamak istemesi durumunda onayının alınması koşuluyla TEPAV, telif hakkından vazgeçebilir. Bu durumda TEPAV yazarlardan veya yayımcıdan telif ücreti talep etmez.

Madde 18: Ödüle başvuran eser sahipleri yukarıda açıklanan yarışma koşullarını kabul etmiş sayılır. Başvuru beyannamesinde belirtilen bilgilerin doğru olmaması halinde TEPAV, verilen ödülü geri alma hakkını saklı tutmaktadır.

İletişim :
Yarışmaya ilişkin sorular için iletişim adresi: [email protected]

 Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin