18. Bilgisayarla Beste Yarışması

Türkiye’nin en uzun soluklu müzik yarışmalarından TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste yarışması onsekizinci yaşını kutluyor. 1995’ten beri kesintisiz olarak her yıl yapılan yarışma, bu yıl Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen “Bilişim 2011” kapsamında gerçekleştirilecek.

Geçtiğimiz on yedi yılda binlerce katılımcının besteleriyle hayat bulan yarışma, ülkemizin önemli kültürel etkinliklerinden biri olarak anılmayı hakediyor. Yarışma özellikle genç besteciler açısından önemli fırsatlar ve olanaklar sağlıyor. Onları kendileri gibi başka müzisyenlerle ve müzik endüstrisinin önemli isimleriyle bir araya getiriyor; fikir alışverişi ve eleştiri için zemin hazırlıyor; eşsiz bir deneyim ve etkileşim ortamı sağlıyor.

TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması katılımcıları, bu yönüyle büyüyen bir aile oluşturuyor. Bu ailenin pek çok üyesi, müziğe profesyonel anlamda da devam ederek birbirinden güzel eserlere ve müzik endüstrisini şekillendiren önemli projelere imza atıyor.

Yarışmanın, artık kendisi gibi gelenekselleşmiş olan jürisi Attila Özdemiroğlu, Garo Mafyan, İzzet Öz, Borga Parlar, Hakan Özer, Şeref Oğuz, Mehmet Okonşar, Sinan Akçıl, Faruk Eczacıbaşı ve Emrehan Halıcı gibi müzik, kültür ve teknoloji alanlarına yayılan geniş ilgi alanlarına sahip uzman isimlerden oluşuyor.

TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste yarışması, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2011 yılında da bilim, sanat ve teknoloji dostu müzisyenlerin yaratıcılıklarını özgürce kullandıkları eserlerle zenginleşmeyi bekliyor.

Son katılım: 17 Ekim 2011, Pazartesi

26 Ekimde TBD Bilişim Kurultayında finalistler açıklanacak ve halk oylaması başlayacaktır.
Yarışma ve Ödül Töreni: 14 Kasım 2011 Pazartesi, Babylon İstanbul

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

1- Yarışma, tüm katılımcılara açıktır.

2- Eserler sözsüz olmalıdır. Özgünlüğü olmayan popüler “şarkı” formları kullanılmamalıdır.

3- Eserlerin süresi 3 (üç) dakikadan kısa, 4 (dört) dakikadan uzun olamaz.

4- Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayınlanmamış ve tümü veya bir bölümünün herhangi bir amaçla kullanılmamış olması gerekmektedir.

5- Yarışmaya katılacak eserlerde kullanılacak sesler, bilgisayar ortamında bestecinin hazırlayacağı özgün seslerden oluşabileceği gibi, var olan veya besteci tarafından kaydedilmiş seslerin işlenmesi yoluyla da elde edilebilir. Elektronik ortamda elde edilen seslerin yanısıra eser içinde akustik/elektronik bir çalgı ve/veya insan sesi kullanımı zorunludur.

Geçmiş yıllara ait eserleri incelemek için: http://beste.halici.com.tr/2011/gecmis

6- Eserlerin en geç 17 Ekim 2011 Pazartesi günü saat 17:00’a kadar Halıcı A.Ş.’ye teslim edilmiş olması gerekmektedir. Eserlerin her türlü gönderimi (posta, e-posta, url) için http://beste.halici.com.tr adresinden kayıt yapılması; bir üye kullanıcı adı ve şifre sahibi olunması gerekmektedir. Eser gönderimleri için aşağıdaki yollardan biri seçilmelidir:

a) http://beste.halici.com.tr adresinden en düşük 128 kbps MP3 formatında yükleme yaparak,

b) Üye kullanıcı adı ve şifreyle en düşük 128 kbps MP3 formatında eklenmiş dosyayı/ları [email protected] e-posta adresine göndererek,

c) CD’ye en düşük 128 kbps MP3 formatında kaydederek; elden ya da posta aracılığıyla teslim ederek.

7- Yarışmaya en fazla iki eserle katılınabilir. Finale her bestecinin sadece bir eseri kalabilir. Her eser için bir isim verilmesi zorunludur. Yarışmacılar, son katılım tarihine kadar eserleri üzerinde değişiklik yapabilirler.

8- Ön elemede jüri (seçici jüri) eserleri değerlendirecek ve 10 eseri finalist olarak belirleyecektir. Finale kalan eser sahiplerine final yarışması ile ilgili koşullar ayrıca yollanacaktır. Finalistler soundcheck için saat 14:00’da yarışma salonunda olacaklardır. Final yarışması, 14 Kasım 2011 Pazartesi günü davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilecek, yarışmacı ve eserle ilgili soru/cevaplar ve yorumlar izleyenlere açık bir biçimde gerçekleştirilecektir. Jüri (final jürisi) puanları %90, internet üzerinden gelen halk puanları da %10 ağırlıkla sonuçlara yansıyacaktır. Ödül töreninde ilk 3 dereceyi alan eserler açıklanacaktır.

9- Finalde yarışmacılar CD’den gelecek altyapı üzerine enstrüman(lar)la ve/veya vokal(ler) ile canlı performans gerçekleştireceklerdir. Ayrıca dia, film, koreografi vb. görsel unsurlar kullanılabilecektir. Kullanılacak enstrüman/vokal/görsel unsurlar başvuru formunda kesin olarak belirtilecektir. Görsel unsur kullanacak finalistler, yarışmadan en geç 3 gün önce bu görsel unsurları ve altyapı sesini posta yoluyla ya da elden Halıcı A.Ş.’ye ulaştırılmalıdır. Görsel unsur olarak video-film (mpeg, avi, wmv) kullanacak yarışmacılar altyapıyı video içine senkron şekilde yerleştirmelidir. Canlı performans koşuluna uymayan eserler ve görsel unsurlar değerlendirmeye alınmayacaktır.

10- Eserler katılımcılara geri yollanmayacaktır. Katılımcılar, eserlerinin yarışma logosu altında, her türlü ortamda yayınlanması, çoğaltılması ve dağıtılmasını kabul etmiş sayılırlar.

11- Yarışmada ilk üç dereceye girenlere bilgisayar ve müzik donanım ve yazılım birimleri ödül olarak verilecektir. Ödül seçenekleri final yarışması öncesinde finalistlere bildirilecektir.

12- Başlangıcından bugüne kadar yarışmanın düzenleyicileri, jüri üyeleri ve katılımcılar yasadışı yazılım kullanılmasına karşı ortak bir tavır içinde olmuşlardır. Aynı duyarlılığın tüm eser sahiplerinden beklendiği ve sorumluluğun kendilerine ait olduğu önemle hatırlatılır.

13- Yarışmaya katılanlar bu koşulların tamamını kabul etmiş sayılırlar.