1. ULUSLARARASI ÖĞRENCİ EKSLİBRİSİ YARIŞMASI

Ulusal Kitapseverler Derneği (MSK), Rusya Ekslibris Derneği, MSK Ekslibris Müzesi ve Rusya Kitap Birliği sizleri Öğrenciler ve Yaratıcı İnsanlar için Birinci Uluslararası Ekslibris Yarışması’na davet etmekten onur duyar. Yarışma Nisan 2011 tarihinde yapılacaktır. Öğrenciler ve Yaratıcı İnsanlar için Birinci Uluslararası Ekslibris Yarışması herkese açık bir yarışmadır. Amacı, yüksek okul – kolej öğrencilerinde ve genç yaratıcı insanlarda, ekslibris ve geleneksel teknikleri hakkında ilgi uyandırmaktır. KATILIM KOŞULLARI
Konular

Yarışmaya gönderilen çalışmaların ekslibris fonksiyonunda olması gerekmektedir; örneğin “EX LIBRIS” yazısı (veya onun yerine geçen kısaltmalar) kompozisyon alanında yer almalı ve atıfta bulunduğu kişinin adı – soyadı veya kurumun adı yazılmalıdır. Kısaltmalar kullanıldığında, ekslibrisin arka yüzüne bu kısaltmaların uzun halleri yazılarak belirtilmelidir. Desen sınırlı değildir.

Katılımcılar

Yarışmaya katılım tüm uluslara açıktır. Katılımcı yaş sınırı 16 ile 26 arasıdır. Katılım ücretsizdir.

İzin verilen teknikler

Tüm grafik teknikleri kabul edilir. Çalışmalar, 2009-2011 yılları arasında yapılmış olmalıdır. Dijital çalışmalar ayrıca değerlendirilip, ödüllendirilecektir.

Kağıt ve baskı boyutu

Kullanılan kağıt 210х290 mm’den büyük olmamalıdır. Baskı 150×150 mm’den büyük olmamalıdır. Ekslibrisler çerçevesiz olarak gönderilmelidir. Bu işlem organizatörler tarafından yapılacaktır.

Gönderilecek ekslibris sayısı

Tüm katılımcılar en fazla 6 farklı ekslibris ile katılabilirler. Her ekslibristen 2 tane gönderilmelidir; herbiri imzalı olmalıdır. Ekslibrislerin arkasına kurşun kalemle çalışmanın ismi, kullanılan teknik, yapım yılı, baskının boyutu, kullanılan kısaltmaların açılımları, sanatçının adı, soyadı, uyruğu (ingilizce olarak) yazılmalıdır.
Katılımcılar, katalogta kullanılmak üzere çalışmalarının dijital hallerini göndermeli (300 DPI’dan az olmamak şartıyla) ve organizasyon web sitesinden: www.knigoluby.rukatılım formunu indirerek, ingilizce olarak doldurmalılardır.

Ekslibris gönderme yolları

Ekslibrisler su geçirmeyen sert bir paket içinde gönderilmelidir. Paketin üzerinde “DO NOT BEND” (katlamayın) yazılmalıdır. Paketin içine, kolayca okunabilecek şekilde doldurulmuş katılım formu ve katılımcının posta, e-mail adresi ve özgeçmişi konulmalıdır. Tek bir paket içinde toplu halde gönderilen çalışmalar için, her katılımcının kendisi için form doldurması ve imzalaması gerekmektedir.

Son başvuru tarihi

Son katılım tarihi 1 Şubat 2011‘dir. Bu tarihten sonra ulaşan işler, yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Gönderim adresi

Moscow Exlibris Museum
Pushechnaya St. 7/5
107031 Moscow, Russia

Ekslibris Sergisi

Ödül kazanan, mansiyon alan ve sergi için seçilecek olan çalışmalar, 21 Nisan 2011 tarihinde St. Petersburg (Rusya)daki, Lenexpo Center’da sergilenecektir.

Ödüller

Aşağıda belirtildiği gibidir.

1.Üç ödül, geleneksel teknikte yapılmış olan başarılı örneklere verilecektir.
Birincilik ödülü 500 euro
İkincilik ödülü 300 euro
Üçüncülük ödülü 200 euro

2.Dijital ekslibris özel ödülü 200 euro
3.Mansiyon ödülü Sertifika

Kazananlar ödüllerini elden, posta ile veya banka hesabı yoluyla alacaklardır. Daha fazla bilgi için www.knigoluby.ru

İletişim: knigolub@co.ru