İngilizce Okuma Kulübü

PISA uygulamalarında Türkiye’nin “okuma” okuryazarlığı sonuçlarına göre, öğrencilerin çoğunluğu toplam ALTI düzeyde hazırlanan okuma metinlerinin ancak İKİNCİ düzeyindeki metinleri çözümleyebilmektedir. Bu veri ÜLKEMİZDE okuduğunu anlama düzeyinin oldukça düşük olduğuna işaret etmektedir!

Bu verilerden hareketle 9-12 yaş öğrencilerin okuduğu metinleri anlama konusuna katkı yapılmasının önemli olduğu kanaatindeyim.

Bu kanaatten hareketle geçen yıl mentörlüğünü üstlendiğim bir projenin devamı olarak bu yıl 9 – 12 yaş grubu için bir Okuma Kulübü’nün 2022’de aktivistliğini yapmaya karar vermiş bulunuyorum. Bu süreçte proje danışmanlığını yürüttüğüm INCODE firmasının eğitmenleri de çalışmalara destek veriyor olacaklar. Çalışmalarımızda Khan Academy Kids kitaplığından yararlanıyor olacağız.

#Khanacademykids çocuklar için Harvard Üniversitesi akademisyen ve yazılım uzmanları tarafından tasarlanmış yenilikçi bir uygulamadır. Çocuklarla birlikte İngilizce dil edinim çalışmalarında hayalbilgili ekibi olarak @khanacademykids uygulamasını tüm velilere öneriyoruz. Siz de denemek isterseniz bu uygulamayı #ücretsiz olarak akıllı cihazlarınıza indirebilirsiniz. İndirme işlemi için şu adımları takip etmeniz yeterli.

1. Adım. Ücretsiz Khan Academy Kids uygulamasını mobil cihazınıza indirin.

Khan Academy Kids %100 ücretsizdir ve Apple , Google Play veya Amazon uygulama mağazasından indirilebilir. Khan Kids, Clever uygulama kitaplığında da bulunabilir. Uygulama çoğu akıllı telefon, tablet ve Chromebook ile uyumludur.

2. Adım: E-postaniz ile kayıt olun ve adresinizi doğrulayın.

3. Adım: Hesap bilgilerinizi doğruladıktan sonra uygulamaya gidin ve kurulumunuzu yapın.

Artık çocuklarınızla birlikte #khanacademykids için tasarlanan sevimli karakterlerle birlikte eğlenceli bir öğrenme yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Okumayı seven ya da okumayı sevdirmek istediğiniz çocuklar için başvuru formunu buraya bırakıyorum. Hemen katılmayı unutmayın!

Projenin Instagram sayfasını da bu bağlantı üzerinden takip edebilirsiniz. Sorularınız için 22 Aralık Çarşamba akşamı çevrimiçi toplantıya davetlisiniz..

Üç büyük medeniyete başkentlik yapmış bir şehirde doğdu. Bu şehrin eserlerinden, mekanlarından ve kültüründen beslendi. Geçmiş zaman ve şimdi paradigmasına olan merakı nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi’nde Tarih lisans eğitimi aldı. Yüksek lisansta “Bilgi” kavramını araştırdı ve Türkiye örneği kapsamında bir tez çalışması yaptı. Bu çalışmayı eğitim alanındaki inovasyonlar takip etti. Sahada, öğretmen, akademisyen, yazar, editor ve proje yöneticisi olarak görev aldı. Halen gökkubbenin altında okumaya, yazmaya, öğrenmeye ve öğretmeye merak duymaktadır. Merak’ın (Curiosity) peşinden başladığı yolculuğa, Azim’le (Perseverance) devam etmektedir. Finlandiya merkezli yenilikçi eğitim platformu HundrED'ın Türkiye sözcüsü, akademi üyesi ve İÜ-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü doktorantıdır. En sevdiği içecek annesinin demlediği özel harman çayıdır. En sevdiği hikâye çocukları ile birlikte yaşama yazdıklarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin