ENKA 14. İÖK

10.03.2012

Enka Okulları İlkbahar öğretmenler konferansı her sene olduğu gibi bu senede güzel bir İstanbul sabahında başladı. Okul yönetiminin katılımcı öğretmen, eğitimci ve öğretmen adaylarını kapıda güler yüzle karşılaması organizasyonun kaliteli başlangıçlarının ilk adımıydı. Kayıttan sonra kahvaltı ikramları ve ara öğün meyve ikramı bu tür organizasyonlara örnek oluşturacak cinstendi ve herkesin konuştuğu üzere organizasyonun zirve noktasıydı.

Açılış konuşmalarının önemli noktaları şunlardı:

  • Öğretmenin öğrenme stilleri sınıf yönetimini ve disiplin anlayışını etkiler
  • İnsan kalitesine yatırım
  • Prof. Dr. Üstün ERGÜDER dedi ki:

 – Reform illa yeni teknolojilerle olmaz

– Öğrenme arzusu risk almaya hazır olmalı, başaramamaktan korkmamalı

– Çocuğu bırak, denesin yapsın. Başaramazsa yine de ödüllendir!

– Öğrenciyi başarı portfolyosu ile değerlendirmek mühim…

İlk katıldığım oturum “Goldbach kestirimi: 4ten başlayarak her çift sayı iki asal sayının toplamı şeklinde yazılabilir” bilgisayar mühendisi bir baba ile Harvard’da matematik okuma hedefi olan kızının ortak çalışmasıydı. Günün en ilgi çekici ve kalabalık oturumu ise İngilizce Eğitiminde Drama’nın rolü ve çoklu zekayı desteklemesi üzerineydi. Oturum kalabalığı kontenjanı ikiye katladı adeta. O kadar kalabalığa rağmen sunu yapan eğitimcilerin sempatik ve içten tavrı ile 4 drama aktivitesi katılımcılar tarafından simülasyon olarak canlandırıldı. Neler yoktu ki: Title of Cinderella & Hot Seat (soru sorma kalıplarını öğretici), Walking the Blind (yer, yön bilgisini kullandırmak için), Talking Tableaux: Poetry (“Rolling in the Deep” şarkısı eşliğinde bir şiiri drama olarak canlandırma), Chinese Restaurant (sıfatları öğretici).  İtiraf etmeliyim ki şiir dramatizasyonunun tadı damağımda kaldı. Öğrenciler için eğlendirici yönün varın siz düşünün!…

İlköğretim 1-5 kademesi için çeşitli matematik aktiviteleri de uygulamalı olarak paylaşıldı. Grafikleme ve sınıflandırma becerileri için Hazine Kutuları, zihinden işlemler için Oyun Kartları, Çember konusu için Kağıttan Halka, Zarlarla Toplama işlemi, Fasulyelerle İşlemler, Geometrik Şeklini Kendin Oluştur oyunu. Ancak bazı eğitimcilerin beklentisi birkaç örneğin en azından 6.-8. sınıflarına yönelik olmasıydı.  Maalesef böyle bir etkinlik ve oturum gözümüze çarpmadı.

Son oturum Öğretmen Akademisi Vakfı’nın düzenlediği Öğrenme Liderliği başlıklı sunuydu. Liderlik becerileri; duygusal destek sağlama, iletişim becerileri geliştirme, sınıf rutinleri oluşturma, grup hedefleri geliştirme, bireysel memnuniyetleri dikkate alma, bireysel katkıları onaylama alt başlıklarını içerdiği vurgulandı. Takım çalışmasına değinilerek, çeşitli buz kırma aktiviteleri ile öğretmenler arasında iletişim, etkileşim becerileri geliştirildi. Bir örüntü dâhilinde zor görevlerin nasıl takım çalışması ruhuyla başarılabileceği canlandırıldı.

Öğretimde liderlik, eğitimde drama, öğretim yöntem ve teknikleri genel başlıklar olarak göze çarparken, kokteyl sonrası katılımcılara sertifika dağıtımıyla konferans son buldu…

Enka Okulları, Sarıyer/İstanbul        

                                     

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.