“Zorunlu para yardımı” da ne demek!

Blog Yazarı
Bahar Eriş

Bir kuruluş yetimlerle ilgili bir yardım kampanyası başlatmış. Milli Eğitim Bakanlığı da bu kampanyaya destek veriyor.Her okulun her sınıfında kurulan kumbaralara çocukların para atmaları sağlanıyor.

Bir yardım kuruluşu yetimlerle ilgili bir yardım kampanyası başlatmış.

Milli Eğitim Bakanlığı da bu kampanyaya destek vermiş ve her okulun her sınıfında kurulan kumbaralara çocukların para atmaları sağlanıyor.

Her sınıfın ayda 100 TL toplaması ise zorunlu! Daha sonra bu paralar o kuruluşa aktarılıyor.

Bu tür kuruluşların ne kadar güvenilir olduğu ayrı bir tartışma konusu. Kuruluş, paraları ne yaptığını şeffaf biçimde paylaşıyor mu? Bilmiyorum.

Bunun ötesinde MEB’in bu kampanyayı “dayatması” KABUL EDİLEMEZ!

Bir yardım kampanyasına katılım gönüllülük esasına dayanır, zorunluluk değil!

Yardımın para cinsinden olması dayatılamaz!

Bana bu konuda mektup yazan veli aynen şöyle diyor:

“Kampanya bildirildiğinde kızımızla bu konuyu konuştuk, anne baba olarak bizim bu tür yardım kampanyalarına katılmadığımızı, bu tür kuruluşlara güvenmediğimizi ama kumbaraya para atıp atmamak konusunda kararın tamamen kendisinde olduğunu söyledik.

Kızım da ertesi gün öğretmenine, bu paraların iyi insanların eline geçip geçmeyeceği ile ilgili sorular sormuş, kampanyaya da katılmak istemediğini söylemiş.

Öğretmeni de kampanyaya katılımın zorunlu olduğunu söylemiş. Kızım da ikna olmuş olacak ki, bugün 1 lirasını götürdü ve kumbaraya attı.”

Kampanyanın sakıncası sadece ilgili kuruluşun güvenilir olup olmadığı ile de alakalı değil, şahsi kanaatime göre asıl sorun bu kampanyanın kampanyaya katılan öğretmen, katılmayan öğretmen; para veren öğrenci, vermeyen öğrenci; yetime yardımı destekleyenler, desteklemeyenler şeklinde ayrışmalara ve kutuplaşmalara yol açacağı hatta dini tartışmalar başlatacağıdır.

Kampanyaya katılmayan genç beyinlerin hissedebileceklerini bilmek için pedagojiye de gerek yok aslında.

Ancak benim asıl sorunum bu değil, bu olayla karşılaşan hiçbir velinin hiçbir tepki vermemesi. Öğretmenin de bunun “zorunlu” olduğunu söylemesi. Biz aile içinde demokratik bir ortam sağlayıp, kızımızı özgür bıraktığımız halde, kızımızın okulda tam tersi bir muamele ile karşılaşması ve bunun eğitim hayatı boyunca devam edecek olması. Biz kızımıza sorgulamayı, doğru sorular sormayı ve hakkını aramasını öğretiyoruz ancak bunlar ne eğitimciler, ne idareciler ne de diğer veliler tarafından hoş karşılanan şeyler değil maalesef.

Kızımız daha küçük, bugün belki bizim sözümüzü dinliyor ancak biz böyle davranmaya devam ettikçe, sormak, sorgulamak, inanmadığı şeylere karşı gelmek ve doğru bildiklerini savunmak karakteri haline gelecek, biz fazla sivrilmesini söylesek de bizi değil öğrettiğimiz şekilde içinden gelen sesi dinleyecek. Bu durumda pek çok sorunla karşılaşacağını öngörebiliyoruz.

Sorum şudur; Biz kızımıza sormayı, sorgulamayı, inanmadığı şeylere karşı gelmeyi, kendisini baskı altında hissettiği için istemediği şeylere yapmaya mecbur olmadığını ve doğru bildiklerini savunmayı öğretirken acaba ona kötülük mü ediyoruz?

Bu gibi durumlarda yaşayacağı sorunların sorumlusu biz olmak istemiyoruz. Bu durumda bizim bu tutumumuzu bırakıp, her şeyi fazla sorgulamamasını, arkadaşları ne yapıyorsa aynısını yapmayı, fazla sivrilmemeyi öğretmeye başlamamız mı gerekiyor acaba?

Bu gerçekten içinden çıkılamaz bir sorun gibi görünüyor ama ben her sorunun muhakkak çözümü olduğuna inanan bir insan olarak, bunu da bir şekilde çözebileceğimize inanıyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.”

MEB’e acil çağrıda bulunuyorum!

Bu kampanyanın zorunluluk ilkesi bir an önce sona erdirilmeli!

Para yardımı yapmak isteyenler yapsın, ama toplanan paraların da nereye gittiği şeffaf bir biçimde paylaşılmalı!

Ayrıca, sorgulayan çocuklar yetiştirmek her ailenin yapabileceği en iyi şeylerden biri. Eğitim, gelişim başka türlü olmaz.

Sizden daha geri kalmış insanların tepkisini almamak için susmayın, çocuklarınızı da susturmayın sevgili veliler.

Ne kendi çocuklarınıza iyilik yapmış olursunuz, ne de yardım etmek istediğiniz o yetim çocuklara…

Dr. Bahar Eriş