Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği Sona Erdi

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) uzman astronomları tarafından gerçekleştirilen etkinlik tamamlandı.

TUG tarafından 32 teleskop kullanılarak, 3 gündüz, 3 gece boyunca toplam 720 saat gece gözlemi,12 saat Güneş gözlemi yapıldı. Etkinlik boyunca 21 bilim insanı seminer verdi, 30 saati aşkın atölye ve bilimsel aktivite gerçekleştirildi.

Etkinliğin birinci gününde Meraklı Minik dergisinin hedef kitlesindeki 4-8 yaş grubu katılımcılar için Su Altı Keşif Tombalası Oyunu ve Köpek Balığı Kuklası Yapımı Atölyesi yapıldı. İkinci gününde Bilim Çocuk dergisinin hedef kitlesindeki 7-13 yaş grubu katılımcılar için Kâğıttan Süsleme Feneri yapımı atölyesi yapıldı. Üçüncü gününde origamiye meraklı tüm katılımcılar için atık kâğıtlar kullanılarak geleneksel origami turna katlama atölyesi gerçekleşti.

Popüler Bilim Yayınları, TÜBİTAK tarafından yayınlanan dergiler, kitaplar ve kartların satışı ile ücretsiz eski sayı Popüler Bilim Dergilerinin dağıtımını yapıldı. Kitap satış ve dergi stantlarından biner adet yani toplamda 3 bin adet Meraklı Minik, Bilim Çocuk ve Bilim Teknik dergileri dağıtıldı. Yayınlar Tanıtım, Satış ve Dağıtım Birimi tarafından, Uzay ve Gökyüzü temalı 80 çesit TÜBİTAK Kitabı etkinliğe özel yüzde 20 indirimle satışa sunuldu.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Birimi Aurojel (Granül) ile ellerin hidrofobik yapılması deneyi, Plazma küre ile floresan yakma, Ardunio ile led yakma, Lego EV3 Robot, Torna tezgâhları, Demir tozu ile kâğıtta manyetik alan çizgileri, Ahşap kesim ve ödül heykelciği etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklere yaklaşık bin kişi katıldı.

Bilim Merkezleri de Gece Teleskop ile Gökyüzü Gözlemi, Güneş Gözlemi Atölyesi, Resim Çizen Robot Atölyesi, Akıllı Robot Atölyesi, Elektrik-Elektronik Devre Kuruyorum Atölyesi, QR Kod Güneş Sistemi, Arttırılmış Gerçeklik Uygulaması, Güneş Saati Yapımı, Molekül Tasarlama, Astrobiyoloji Atölyesi ile Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliğine renk kattı. Ayrıca Usturlap hakkında bilgi verilerek nasıl kullanıldığı da anlatıldı.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

Exit mobile version