Zero Waste Green Blue eTwinning projesi Çevrimiçi Konferansı

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel “Zero Waste Green Blue” eTwinning projesi kapsamında mikro plastikler hakkında çevrim içi konferans verdi. Projede 6 farklı Ülkeden 136 Öğrenci katılım sağlamaktadır. Katılımcı Ülkeler:

Azerbaycan, Portekiz , Ürdün, Romanya, Türkiye, Ermenistan. Türkiye’den ise Şehit Muzaffer Can Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi/ Bünyan – KAYSERİ, Özel Aydın Final Akademi Fen ve Anadolu lisesi/Efeler-Aydın, Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi/Adapazarı, Kars Fen Lisesi, *Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Selçuklu, KONYA, Akdere Anadolu Lisesi/Mamak, ANKARA, 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ/KIRIKKALE, Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi/Adapazari ve Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi/ Yakutiye, ERZURUM.

Prof. Dr. Hamdi TEMEL geniş uluslararası katılımcı bir kitleye mikroplastikler nedir ve gelecekte nasıl problemler ile karşılaşacağımız hakkında geniş bilgi verdi.

“Mikro plastikler okyanuslara ve denizlere giren daha büyük plastik parçalardan bozulan boyutları 5 milimetreden daha küçük parçalara deniyor. Duş jellerinden tutun, diş macununa oradan makyaj malzemelerine kadar mikro plastikler farklı bir boyutta karşımıza çıkarak sularımıza karışıyor. Bu mikro plastiklerin bir kısmı güneş ışığı vasıtası ile suda da mikro düzeyde çözünüyor ve geri dönüşümü mümkün olmayacak bir şekilde suya karışıyor, bir kısmı ise partikül halinde kalıyor. Çözünmesi de çözünmemesi de ayrı bir problem, hem okyanus hem de okyanus da yaşayan canlı varlıklar için.” Diye mikro plastikleri tanımlayan Prof. TEMEL, anne karnındaki bebekte, anne sütünde, suda yaşayan hemen hemen tüm canlı varlıklarda mikroplastikler vardır. Gelecekte nasıl büyük problemler ile karşılaşacağız bunu şimdilik kestirmek gerçekten zordur diye diye seminerine devam etti.

Kendi çalışmalarından ve dünyadaki mikro plastikler ile ilgili çalışmalardan bahsederek konferansını tamamladı. Seminer sonunda çevrim içi katılımcılara sınav yapılarak ilk üçe girenlere sertifika verildi. Türkçe ve İngilizce olarak sorulan sorulara cevaplar verilerek konferans tamamlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three × one =