ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ DERS KİTAPLARI

zenginleştirilmiş ders
zenginleştirilmiş ders

Dijital teknolojinin kitaplara getirdiği yeniliklerden biri olan zenginleştirilmiş ders kitaplar, Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürlüğü tarafından tüm dersleri kapsayacak şekilde uygulanıyor. Mevcut ders kitaplarının, EBA platformuyla uyumlu hale getirilerek etkileşimli tahtalarda ve bireysel cihazlarda kullanılabilir hale getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ DERS KİTAPLARI

Öğretmenlere yönelik etkinlikler için sayfamızı takip ediniz.

Bu çalışma, ders kitaplarına dinamizm ve etkileşim katmayı hedefleyerek öğrenme sürecini daha etkili ve eğlenceli hale getirmeyi amaçlamaktadır, öğretmen ve öğrencileri bir adım öteye taşımayı hedeflemektedir.

Zenginleştirilmiş kitaplar, metin ötesinde okuyuculara interaktif özellikler sunarak kitap kullanım alışkanlıklarını değiştirmeyi amaçlar. Sesli anlatım, video içerikler, interaktif grafikler ve bağlantılar gibi öğeler, kitap sayfalarını canlandırarak öğrenci ve öğretmenlere yenilikçi bir deneyim sunar.

YEĞİTEK, EBA içerikleriyle kolayca entegre edilebilecek zenginleştirme çalışmaları için özel bir editör tasarlamaktadır. Öncelikli olarak 1. ve 8. sınıflarda okutulan zorunlu derslere ait 45 adet ders kitabının zenginleştirilmesi hedeflenmektedir. Öğrenci ve öğretmen görüşleri alınarak yeni kitapların zenginleştirilmesi planlanmaktadır.

Ders kitaplarının dijital eğitim içerikleriyle entegre bir şekilde sınıf içi ve dışında kolayca kullanılabilir hale getirilmesi için başlatılan bu çalışma, ders kitaplarının kullanım deneyimini herkes için zenginleştirecek şekilde tasarlanmıştır.

https://yegitek.meb.gov.tr