ZEKA OYUNU OYNUYORUZ

Şıralık Vatan İlkokulu 4-B sınıfı öğrencileri ”My Dreams Are In The Sky” eTwinning projesi kapsamında zeka oyunu etkinliği olarak ”Hızlı Bardak” oyununu oynadılar.

Oyuna başlarken zil öğrenciler ile eşit uzaklıkta bulunacak şekilde masanın ortasına yerleştirildi. Zile olan mesafenin eşit olması oyunu adil hale getiriyor. Sonraki aşamada her öğrenciye birbirinden farklı renkte beş bardak dağıtılıyor. Oyun kartları zilin yanına konuluyor. Kapalı olan kartı bir öğrenci açıyor ve oyun başlıyor. Kartı açan öğrenci kartı aldığı yere tekrar bırakıyor. Bu kart öğrencilere bardakların renk sırası ve düzenini gösteriyor. Öğrencilerin görevi bardakları bu düzene sokmak oluyor. Görevi ilk tamamlayan öğrenci zile basıyor. Diğer öğrenciler de tamamladığı anda hemen zile basabiliyor. Zile ilk basan öğrencinin görevi doğru yapıp yapmadığı kontrol ediliyor. Görev yerine getirildiyse öğrenci açılan kartı almaya hak kazanıyor. Eğer bardakların sırası ve düzeni istenen şekilde değilse zile ikinci basan öğrencinin sıralaması kontrol ediliyor. Doğru ise kartı almaya hak kazanan kişi o oluyor. Oyun sonunda en çok kartı toplayan öğrenci oyunu kazanmış oluyor.
Hızlı bardaklar oyunu, öğrencilerin analitik düşünme becerisini geliştiriyor.Oyuna odaklanmayı gerektiriyor, dikkat süresinin uzamasına yardımcı oluyor.Görsel ve uzamsal zeka gelişimine katkı sağladığı gibi ince motor becerilerin de gelişmesine yardımcı oluyor.
Ez az iki kişi ile oynanan oyun, öğrencilerin sosyal becerilerinin de gelişmesini salıyor.