Zeka Oyunları Yarışması Aklınla 1000 Yaşa

Zeka Oyunları
Zeka Oyunları Yarışması

Aklınla1000yaşa yarışması Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilmektedir. İçerik ve değerlendirme ise Türkiye Zekâ Vakfı tarafından, Türkiye Zeka Oyunları Federasyonu standartlarında yapılacaktır.

Yarışmanın amacı Kocaeli genelindeki 4. Sınıf öğrencilerini eğlenceli bir rekabet ortamında bir araya getirmek ve Kocaeli ilinde zeka oyunları kültürünü yaygınlaştırmak. Zeka Oyunlarının zeka gelişimine olan katkıları yurtdışında ve Türkiye’de yapılan çeşitli araştırmalarla ispatlanmıştır. Öğretme ve öğrencilerin zeka oyunları ile tanıştırılması yanı sıra, yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi de amaçlanıyor.

“AKLINLA 1000 YAŞA” ADLI ZEKA OYUNLARI YARIŞMASI KATILIM ŞARTNAMESİ

YARIŞMANIN ADI

Aklınla 1000 Yaşa zeka oyunları yarışması

YARIŞMANIN KONUSU

Kocaeli ili içerisinde faaliyet gösteren resmi ve özel ilkokul 4. sınıf öğrencilere yönelik yapılacak zeka yarışmasını kapsar.

YARIŞMANIN AMACI

Öğrencilerin zihinsel kapasitelerinin, becerilerinin geliştirilmesinde zeka oyunları etkili bir araçtır. Zeka Oyunları Yarışmaları ile öğrencilerin eğlenceli vakit geçirirken analitik düşünme teknikleriyle tanışmaları ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

YARIŞMANIN DAYANAĞI

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği Yarışmalar Madde 22

KATILIM KOŞULLARI

1. Kocaeli’deki resmi ve özel tüm ilkokulların, 4. sınıf öğrencileri yarışmaya katılabilir.

2. Yarışmaya her öğrenci bireysel olarak katılacaktır.

YARIŞMA ŞARTLARI

1. Yarışmaya Kocaeli ili genelinde 327 ilkokulda eğitim gören 4. sınıf öğrenciler katılacaktır.

2. Öğrencilerin yarışma sırasında okul kimliğini yanında bulundurmaları gerekmektedir.

3. Yarışmaya katılacak okullar başvuru önceliğine göre belirlenir.

4. Yarışmaya katılmak için başvuran, ancak daha sonra katılmaktan vazgeçenlerin bilgi vermesi gerekmektedir. Yarışmaya gelmeyen okulların yerine yedek olarak seçilen okullar alınacaktır.

5. Yarışma ile ilgili bilgilendirme seminerleri 26-29 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşecektir. Yarışmaya başvuran öğretmenlerimizin, bilgilendirme seminerlerine katılım durumlarını başvuru esnasında belirtmeleri gerekmektedir.

6. Her sınıf öğretmeninin, sınıfındaki öğrenciler için yarışmaya öğrencilerinin isimlerini değil kendi ismini kullanarak başvurması gerekmektedir.

7. Sadece öğretmenlerin yaptığı başvurular kabul edilecektir.

8. Ön eleme sınavı şube öğretmenleri tarafından kendi sınıflarında uygulanacak ve her sınıf şubesinin sınav başarısına göre ilk 2 öğrencisi yarı final yarışmasına katılmaya hak kazanacaktır.

9. Her şubeden yarışmaya katılacak öğrenci sayıları başvuran öğretmen sayısına göre yarışma kurulu tarafından artırılabilir ya da azaltabilir.

10. Yarışmanın yarı finali, aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr adresinde duyurulacak sınav merkezlerinde yapılacaktır.

11. Yarışma Finali ve Ödül töreni aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr adresinde duyurulacak bir sınav merkezinde yapılacaktır.

12. Puanlama ile ilgili bilgiler soru kitapçığında verilecektir.

13. Yarışmaya kayıt yaptıran öğretmenler ve öğrenciler yarışma öncesinde internet sitesinde duyurulacaktır.

14. Yarışma programı ve yarışmada çıkacak soru türlerinin açıklandığı “Yönerge Dosyası” 26 Kasım 2018 tarihinde aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr internet sitesinde duyurulacaktır.

YARIŞMA TAKVİMİ
02.12 – 12.12.2019 : Çalışma Kitabının başvuru yapan eğitmenlere teslim edilmesi

13.01 – 17.01.2020 : Ön eleme sınavının pdf olarak okullara gönderilmesi

17.01 – 21.02.2020 : Ön eleme sınavında başarılı olan öğrencilerin isimlerinin, aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr adresindeki forma sınıf öğretmenleri tarafından girilmesi

14.03.2020 : Belirlenecek sınav merkezinde yarıfinal sınavının yapılması

04.04.2020 : Belirlenecek bir sınav merkezinde yarıyıl sınavında ilk 300’e giren öğrenciler ile final sınavının yapılması ve ödül töreni

ÖDÜLLER

1. Öğrenci Ödülleri:

Birinci : Robotik Set (EV3 Lego Mindstorms Education)

İkinci : Robotik Set (EV3 Lego Mindstorms)

Üçüncü : Robotik Set (Lego Wedo 2.00 Temel Set)

Mansiyon (4. ve 10. arası) : Robotik Set (Make Block Mbot Kiti)

*Yarışmaya katılan öğrencilere sürpriz hediyeler verilecektir.

2. Öğretmen Ödülleri:

Akıl ve Zekâ Oyunları Seti

DEĞERLENDİRME STANDARTLARI

Yarışma sorularının hazırlanması ve değerlendirilmesi Türkiye Zeka Vakfı tarafından, Türkiye Zekâ Oyunları Yarışması standartlarına göre yapılacaktır. Ayrıntılı bilgi yönerge kitapçığında katılımcılarla paylaşılacaktır.

YARIŞMA SEKRETERYASI

Yarışma ile ilgili tüm sorularınız için aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

KATILIM ADRESİ

Yarışmaya katılmak isteyen okullardaki 4. Sınıf öğretmenlerinin, yarışma web sitesi olan aklinla1000yasa.kocaeli.bel.tr internet adresinde yayınlanacak katılım formunu 04 Kasım – 24 Aralık 2019 tarihleri arasında doldurmaları gerekmektedir.