Zeka Küpü Projesi

TURKCELL, MEB ve TEDÜ İşbirliği ile “Zekâ Küpü Projesi”

TURKCELL, Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesinde zekâ, yaratıcılık, liderlik kapasitesi veya özel akademik alanlardan birinde veya bir kaçında yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren “üstün yetenekli” öğrencileri desteklemek için “Zekâ Küpü Projesi”ni başlatmış ve bu projede TED Üniversitesi Eğitim Fakültemizden Yrd. Doç. Dr. Adile Gülşah Saranlı’nın projeye danışmanlık yapması amacıyla girişimde bulunmuştur.

Bir sosyal sorumluluk projesi olan “Zekâ Küpü Projesi”nin amacı, üç sene içerisinde MEB Bilim ve Sanat Merkezleri’ndeki (BILSEM) 10.000 üstün yetenekli öğrenciye eğitim vererek onları geleceğe hazırlamaktır. Bu proje kapsamında, üstün yetenekli çocuklar ve eğitimleri alanında uzman, TEDÜ Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Adile Gülşah Saranlı, TURKCELL VE MEB ‘dan aldığı davetle projenin önemli bir parçası olan üstün yetenekli çocukların aile eğitimlerinin sorumluluğunu üstlenmiştir.

Projenin Kapsamı

Çocukların teknoloji ile çağı yakalaması, var olan potansiyellerine katkı sağlamaları ve ailelerinin üstün yetenekli çocukların eğitimleri konusunda bilgilendirilmesini hedef alan proje, ülkemizde Maker Hareketi konusunda atılan ilk adımlardan da biridir. İlk sene 7 ilde (Erzincan, İstanbul, Adana, Ankara, Şanlıurfa, Ordu, Kütahya) 2000 öğrenci, eğitimci ve aileleri ile uygulanacak proje, önümüzdeki yıllarda yaygınlaştırılarak sürekliliği sağlanacaktır. Öğretim üyemiz Dr. Saranlı, proje çerçevesinde üstün yetenekli çocukların ailelerinin farkındalıklarını artırma ve onları bilinçlendirmeye odaklı sanal ortamda yürütülecek bilgilendirme yazıları, videolar ve aile eğitim seminerlerinden sorumlu olacaktır.

Daha fazla bilgi için projenin resmi web adresinden bilgi alabilirsiniz.