ZEHIRLI PLANKTONLAR

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: ZEHIRLI MADDELERIN BESIN ZINCIRINDE NASIL AKTARILDIĞINI GÖRMEK IÇIN MODEL GELIŞTIRME.

PROJE HEDEFİ: DETERJANLARIN ZARARLARINA DIKKAT ÇEKEREK, KULLANIMINI AZALTMAK YA DA BIODETERJAN ALTERNATIFI ÜZERINDE DURMAK.

PROJE ÖZETİ: DEMIR TOZU VE MIKNATIS KULLANARAK DETERJANLARIN BESIN ZINCIRINDE AZALMADAN AKTARILDIĞINA VE DETERJANLARIN ETKILERINE DIKKAT ÇEKMEK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: MIKNATIS VE DEMIR TOZU YARDIMIYLA ZEHIRLI PLANKTONLARIN AKTARIMININ GÖZLENMESI. DETERJANLARIN CANLILAR ÜZERINDEKI ETKILERI INCELENDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: İNCELEME……… ARAŞTIRMA………. GEZI……… GÖZLEM……..

ULAŞILAN SONUÇLAR: DETERJANLARIN DOĞADA KAYBOLMADAN BESIN ZINCIRINDE AKTARILDIĞI GÖZLENDI. HAYVANSAL VE BITKISEL DOKULARA ZARARLARI GÖZLENDI.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: DETERJANLARIN BITKISEL VE HAYVANSAL DOKULARA BÜYÜK ZARARLAR VERDIĞI, DOĞAYA ATILAN DETERJANLARIN BESIN ZINCIRININ EN ÜST BASAMAĞINDAKI INSANA KADAR KAYBOLMADAN AKTARILDIĞI TESPIT EDILDI.

KAYNAKLAR: LISE BIYOLOJI KITAPLARI ………….. İNTERNET…………..

PROJENİN TAKVİMİ: 1 EKIM – YARIŞMANIN DUYURULMASI. 15 EKIM – GELEN PROJELERIN DEĞERLENDIRILMESI. 1 KASIM – PROJE TASARIM ÇALIŞMALARI. 10 OCAK – PROJELERIN TAMAMLANMASI.

PROJE BÜTÇESİ: 200 TL.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: FEN VE TEKNOLOJI ÖĞRETMENI BURCU ÇAKICI TUFAN, TÜRKÇE ÖĞRETMENI ZEKI DURAS, TEKNOLOJI VE TASARIM ÖĞRETMENI PINAR ŞIMŞEK ERKMEN, OKUL MÜDÜRÜ İZZETTIN KANDIŞ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin