ZAMANIN ÖTESİNDE İCATLAR SERGİSİ

DÜNYACA ÜNLÜ İTALYAN SANATÇININ, DÖNEMİNİ AŞAN, HAYRANLIK UYANDIRICI İCATLARININ VE ÖNDE GELEN SANAT ESERLERİNİN REPLİKALARI “LEONARDO: ZAMANIN ÖTESİNDE İCATLAR” SERGİSİ İLE M1 MERKEZ VE MEYDAN ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE SERGİLENECEK.

METRO Group Asset Management’ın katkılarıyla Italya’dan taşınan, Leonardo Da Vinci’nin  orijinal çizimlerinden yola çıkılarak tasarlanan ve çoğu gerçek ebatlarda interaktif replikalardan oluşan “Leonardo: Zamanın ötesinden icatlar sergisi”, 16 Eylül – 05 Aralık tarihleri arasında METRO Group Asset Management’ın yönetimini yaptığı altı AVM’de sergilenecek.

Bilim insanları ve yetenekli zanaatkâr tarafından, Leonardo Da Vinci’nin tasarımlarının derin incelemesi sonucu yeniden hayata geçirilen eserler, sergide dört ana başlık altında sergileniyor. Sergi; 18’i interaktif olmak üzere 35 mekanik icat; göz, beyin, kemik, iskelet, sinir, kas, kalp, damar, solunum, sindirim ve beslenme sistemlerini tasvir eden etkileyici anatomik çizimler, Mona Lisa, Son Yemek, Altın Oran ve sanatçının otoportresinin yer aldığı tablolar ve ilgi çekici videolardan oluşuyor.

O SADECE BİR RESSAM DEĞİLDİ…
“Leonardo: Zamanın Ötesinde İcatlar” sergisi, ziyaretçilerini sanatçının bambaşka bir yönüyle, mühendislik dehasıyla da tanıştıracak. Sanatçının 1480/1518 yılları arasında hayata geçirdiği “Codici Vinciani” denilen Da Vinci’nin Şifresi dönemine ait eserlerin paylaşıldığı bu serginin eşsizliği, birçok makinenin gerçek boyutlarda ve işlevsel olarak yeniden hayata geçirilmesinden kaynaklanıyor. Eğlence ve öğrenmeyi bir araya getiren, bu nedenle çocuklar ve gençler için de son derece ufuk açıcı bir nitelik taşıyan sergide ziyaretçiler bazı makinelere dokunabiliyor ve hatta harekete geçirebiliyorlar.
LEONARDO DA VINCI’NİN DEHASINA DOKUNUN!

Bilgi ve eğlenceyi bütünleştiren ve tüm bu çalışmaları sanatla iç içe hayata geçirerek hem göze hem de zihne hitap eden bu sergi sayesinde ziyaretçiler, Leonardo Da Vinci’nin dehasına günümüz penceresinden bakabilmenin yanı sıra, sergiye interaktif olarak da katılarak; sanatçının hayranlık verici zekası, gücü, bilim ve sanat aşkıyla tanışacaklar.

 

SERGİNİN GEZİLEBİLECEĞİ TARİHLER

• 16 Eylül – 26 Eylül M1 Meydan Ümraniye Alışveriş Merkezi
• 30 Eylül – 10 Ekim M1 Meydan Merter Alışveriş Merkezi
• 14 Ekim – 24 Ekim M1 Merkez Gaziantep Alışveriş Merkezi
• 28 Ekim – 09 Kasım M1 Merkez Adana Alışveriş Merkezi
• 11 Kasım – 21 Kasım M1 Merkez Konya Alışveriş Merkezi
• 25 Kasım – 05 Aralık M1 Merkez Kartal Alışveriş Merkezi

EDİTÖRE NOT:

Usta mühendis Leonardo Da Vinci, döneminde sadece uygulama sorunlarını çözmekle kalmamış; tank, makineli tüfek ve uçak gibi günümüzde yüksek teknoloji ile üretilen modern makinelerin ilk örneklerini yüzyıllar önce ortaya çıkarmıştı. Sergideki makinelerin imal edildiği malzemeler Da Vinci’nin çağında mevcut olup yine Da Vinci tarafından kullanılması önerilen malzemelerden oluşuyor. Tahta, ip ve tutkal dahîl olmak üzere tüm malzemeler, Da Vinci’nin yönlendirmelerine sadık kalınarak güncel cihazlar yerine zamanının el aletleri ile elle imal edildi.

“Leonardo: Zamanın Ötesinde İcatlar” sergisinde yer alan makineler, beş bölümde gruplanıyor. Bunların dördü, Leonardo Da Vinci’nin hayranlık duyduğu, doğadaki temel maddelerle bağlantılı. Beşinci grup ise sanatçının tasarladığı diğer mekanizmaları içeriyor.

1. Ateş: Savaş Makineleri; top, makineli tüfek ve serginin en büyük sürprizlerinden biri olan tahtadan yapılmış hareketli ve içi gezilebilir zırhlı araç gibi makineleri içermektedir.

2. Su: Suyun gücünü enerji elde etmek için kullanan, solucan vidası veya Arşimet vidası gibi makineler, Da Vinci’nin su üstünde yürümek için tasarladığı donanım ve bugünün paletine denk gelen yüzme hızını artıran perdeli eldiveni kapsamaktadır.

3. Toprak: Vinç, matbaa makinesi, yağ presi Da Vinci’nin Toprak Grubu olarak tasarladığı makinelerdendir.

4. Hava: Da Vinci’nin gökyüzü keşfedilmeden çok önce tasarladığı uçan makinelerin modellerini kapsamaktadır. Sanatçının paraşüt ve Uçan Ornitofer Bisiklet’inin yanı sıra, insanların uçmalarını sağlayan mekanik kanatlar ve bugünkü planörün öncülüğünü yapan icatları Hava Grubu’nda yer almaktadır.

5. Mekanizmalar: Da Vinci’nin günlük hayata dair sorunlarla, örneğin ağır yükleri kaldırmak için en kolay yolla ilgili tasarladığı basit ve yeni icatlara yol açan makinelerdir. Da Vinci, bilim tarafından tanımlanmadan önce güdüsel olarak bildiği doğa kanunlarını kullanarak, hareketi enerjiye çeviren sistemler, dişliler, kaldırma sistemleri ve günümüzde halen otomobillerde kullanılan hareketi bilyelerle taşıyan sistemler geliştirmiştir.

METRO Group Asset Management hakkında bilgi

METRO Group Asset Management, grubun emlak yönetim şirketidir. METRO Group 700 perakende lokasyonuyla, dünyanın en uluslararası toptan ve perakende portföyüne sahiptir. 2010’da 698 milyon Euro’luk bir EBİT sağlamıştır. METRO Group Asset Management, Avrupa ve Asya’da 30 ülkenin emlak portföyünün aktif yönetiminden ve Almanya, Polonya ve Türkiye’de perakende gayrimenkullerinin geliştirilmesi ve inşası ile 70 merkez lokasyonunun yönetiminden sorumludur.