Z KUŞAĞI VE HAYALLER

Z kuşağı
Z kuşağı

Z kuşağı teknolojik anlamda çok şanslı ve biliyorum ki ;bu konuda birçoğumuz hemfikiriz.Çünkü filmlerde seyrettiğimiz ve hayal dünyamızı zorlayan birçok şeye artık Z kuşağı çok erken yaşlarda tanık oluyor.Çok küçük yaşlardan itibaren tek tıkla birçok bilgiye ulaşmak,dünyayı keşfetmek artık daha kolay.

Ya hayaller konusun da … Teknolojik gelişmelerde olduğu kadar şanslılar mı?…

‘Hayaller insanın geleceğini belirler ‘derdi babaannem.Hayal etmenin güzelliğini o zaman keşfettim.Boş bir şey olmadığını ve gerçekleşebildiğini.Dünyada birçok buluşun ya da bugün hayatımızı kolaylaştıran bir çok makinenin hep bir hayalin ve o hayalin peşinden gitmenin ürünü olduğunu unutmamak gerekir..Hayal gücü kuvvetli insanların yaşamımıza kattıkları saymakla bitmez.Ve bunun asla sonu yok.Eskiden X ve Y kuşakları döneminde daha doğal gelişen hayaller ve onun getirdiği yaratıcılığa ulaşmak artık teknolojinin getirdiği kolaylıklarla biraz daha zor.Fakat çocukların hayal kurmasına destek X ve Y kuşağı dönemine göre çok daha fazla. ‘Dünyayı güzel hayaller besleyecek’ anlayışıyla bu ihtiyacın farkında olan  birçok eğitim kurumu eğitim modellerinin içerisine düşünme becerileri,scamper ve hayal gücünü kullanmaya yönelik etkinliklerini özellikle ekliyor.Oyuncaklar artık biraz daha yaratıcılığı ve düşünme becerisini  destekleyen formlarda. Aynı zamanda X ve Y kuşağının çok duyduğu ’bırak artık hayal dünyasında yaşamayı’ bakış açısından kurtulan yeni nesil bir aile profili de var.Çünkü eğitimciler ve aileler düşünen,hayal kuran çocuklar yetiştirmenin ve her türlü hayale yargısızca yaklaşımın çocuklarda ileri ki yıllara özgüven ve kendini ifade edebilme anlamında katkı sağladığını çok iyi biliyor.Tabi ki bu yolda ilerlerken hem eğitimcilerin hem de ailelerin biliyor olması gereken diğer en önemli şey; teknolojinin  daha faydalı yönlerini çocuğun keşfetmesini sağlamak ve hayal gücüne ket vuran değil onu daha da yukarıya taşıyan önlemleri almanın da gerekliliğidir.

Geçen günlerde büyük bir spor markası ile ’30 yıl sonra Dünya’ konulu bir çalışma yürüttük. Çocuklara 30 yıl sonra dünyanın nasıl olacağını resmetmelerini istedik. Ortaya çıkan resimlerin ve o resimlerin hikayelerinin orjinalliğini inanın anlatacak kelime yok. Projeyi yürüttüğümüz eğitmenler ve ürünleri ilettiğimiz ailelerin hiçbiri ‘Bu da ne ? Böyle de bir şey olur mu? Çocuk işte ! demedi. Bizlere ’Neden olmasın ‘’Hiç böyle düşünmemiştim ‘ ‘İnanılmaz bir düşünce’ dedirten ve geleceğe dair umutlarımızı yeşerten hayallerdi her biri. Çocuklar ise; hayal kurabildikleri ve bunun için desteklendiklerinden dolayımutluydu.
Kısaca değinmeye çalıştığım bu konu üzerine söyleyebileceğim son söz:

HAYAL EDİN ÇOCUKLAR.BİLİYORUM Kİ; SİZ HİÇ KÖTÜLÜK DÜŞÜNMEDEN GÜZEL ŞEYLER HAYAL EDERSİNİZ.DÜNYANIN GÜZEL DÜŞÜNCELERE VE SİZİN HAYALLERİNİZE ÇOK İHTİYACI VAR.

Sibel AYDIN

Oğuzkaan Koleji

Anaokulları Koordinatörü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin