Yurttaş Gazeteciliği Programı

Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (BÜSEM) ile Bahçeşehir Üniversitesi Medya İlişkileri Direktörlüğü (BAUmedya)’nın ortaklaşa düzenlediği ve gazeteci Hıdır Geviş’in koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek olan ‘Yurttaş Gazeteciliği’ programı başlıyor.

Dünya medyasında yeni bir trend olan ve gelişen mobil teknolojilerle birlikte Türkiye’de de ilgi görmeye başlayan yurttaş gazeteciliği, medya dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan öğretim kadrosu ile oldukça ses getirecek bir eğitim programına dönüşüyor. BÜSEM ve BAUmedya’nın ortaklaşa düzenlediği ve gazeteci Hıdır Geviş’in koordinatörlüğü ile gerçekleştirilecek olan program, medya sektöründe görev yapan yönetici, muhabir ve editörleri, aynı zamanda sektöre adım atmak isteyen kişileri de eğitmek amacıyla 23 Şubat 2013 Cumartesi günü başlıyor.

10 hafta sürecek ve cumartesi günleri gerçekleştirilecek olan ‘Yurttaş Gazeteciliği’ programında medya ve iş dünyasının yanı sıra dünyanın önde gelen üniversitelerinden akademisyenler de ders verecek. Programın eğitim kadrosunda, Ertuğrul Özkök’ten Ahmet Hakan’a, Leyla Alaton’dan Erdoğan Aktaş’a, Colombia Üniversitesi’nden Emily Bell’den MIT’den Le Rainie’ya kadar birçok önemli isim yer alıyor.

Yurttaş gazeteciliği konusunda sosyal medya üzerinden uygulamalı çalışmalar yapan, konuyla ilgili çeşitli üniversitelerde konferanslar veren ve ‘Yurttaş Gazeteciliği’ programının koordinatörlüğünü gerçekleştirilecek olan Hıdır Geviş, programın gerçekleştirilmesindeki temel amaçlarından birinin, medya sektörünün, dijital teknolojilere entegrasyonuna yardımcı olmak olduğunu belirterek şöyle devam etti; “Öncelikli amaçlarımızdan biri, medya sektöründe görev yapan yönetici, editör ve muhabirleri eğitmek. Artık gazetecilik formasyonuyla donatılmış muhabirlerin karşısında, mobil teknolojilerle donatılmış sade vatandaşlar var. İşte biz medya çalışanlarına, bu yeni ve sonsuz muhabir kaynağından nasıl yararlanacakları konusunda yardımcı olacağız”

Programın hedef kitlesini geniş tuttuklarını belirten Hıdır Geviş, “Biz tek tek bireyler, reklam ve halka ilişkiler sektörü çalışanları ile şirketlerinin kurumsal iletişim ve PR departmanları çalışanlarının da bu programdan büyük yarar sağlayacaklarını düşünüyoruz. Çünkü biz onlara, hiç bir maliyete girmeden, hiçbir özel teknik donanım kazanmadan, internet üzerinden kendi kişisel medyalarını nasıl kuracaklarını öğreteceğiz. Bu sayede, aracısız olarak, kendi düşüncelerini, kendi fikir ve projelerini geniş kitlelere duyurma ve etkilerini arttırma şansı elde edecekler” dedi.

Yer : BAU Beşiktaş Kampüsü
Başlangıç Tarihi: 23 Şubat 2013