Yurt dışında yaşayan 12-18 yaş aralığındaki gençler arasın hikaye yarışması

hikaye yarışması
19 Mayıs

Yurt dışında yaşayan 12-18 yaş aralığındaki gençler arasın hikayele yarışması

“GEÇMİŞTEN GELECEĞE GURBET HİKÂYELERİ”
YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından Milli Mücadele’nin başlamasının 101. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında yurt dışında yaşayan 12-18 yaş arası gençlerimizin katılabileceği “Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikâyeleri” yarışması düzenlenecektir.

Yarışma Sloganı: BÜYÜKLERİMİZİN DİLİNDEN, GENÇLERİMİZİN ELİNDEN GURBETHİKÂYELERİ

Madde 1: Etkinliğin Amacı

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarının geçmişle bağlarını güçlendirerek milli tarih bilinci oluşmasına katkı sağlamaktır. Covid-19 virüsü nedeniyle evde kalan gençlerimiz ile aile büyüklerinin iletişimini arttırarak, onlara değerli olduklarını hissettirmektir.

Madde 2: Etkinliğin Hedef Kitlesi

Yurt dışında yaşayan 12-18 yaş arası gençlerimiz ve aile büyükleridir.

Madde 3: Etkinliğin Adı ve Konusu

“Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikâyeleri” Yarışması

Madde 4: Etkinliğin Kapsamı

Tarihimizde en önemli günlerden biri olan 19 Mayıs 1919’da Atatürk Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatmıştır. “Geçmişini iyi bilmeyen, geleceğine yön veremez.” bilinciyle 19 Mayıs 2020 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında yurtdışında yaşayan 12-18 yaş arası gençlerimize yönelik “Geçmişten Geleceğe Gurbet Hikâyeleri” yarışması düzenlenecektir.
Öğrenciler kan bağı olan aile büyükleri (büyükbaba, büyükanne, amca, teyze, hala, dayı, akrabaları) ile gerçekleştirecekleri görüşmeleri yazılı olarak ifade edeceklerdir.
Öğrencilerimiz aile büyüklerinin gurbete gidince yaşadıkları ve hissettikleri, ana vatanına ziyaretlerinde yaşadıkları ve hissettikleri, vatan özlemi ve çocukluklarında yaşadıkları bayramlar konularında yazabileceklerdir.
Genel Müdürlüğümüzde kurulan komisyon tarafından belirlenen, yarışmada dereceye giren ilk üç öğrencinin isimleri Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün web sayfası (http://abdigm.meb.gov.tr/) ve sosyal medya hesaplarında (twitter/mebabdigm; facebook/mebabdigm; instagram/mebabdigm) duyurulacaktır.

Madde 5: Etkinliğe Katılım Koşulları

Yurt dışında yaşayan12-18 yaş arası gençlerimiz yarışmaya katılım sağlayabilecektir.
Gençlerimiz aile büyükleri eğer aynı evde yaşamıyorlarsa (Covid-19 virüsü nedeniyle) telefonla veya internet üzerinden görüşerek onlarla iletişim sağlayarak içerik oluşturabileceklerdir.

Madde 6: Değerlendirme Kriterleri

Times New Roman yazı tipi ve 12 punto olarak yazılan eseriniz 4 sayfayı geçmemelidir. Yarışma şartnamesine uygun olan eserler Genel Müdürlüğümüz tarafından 19 Mayıs 2020 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı anısına kitap haline getirilmesi planlandığı için eserinizle ilgili tarihsel niteliği bulunan 3 fotoğraf beklemekteyiz.
Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden yapılacak olup aşağıda verilen performans değerlendirme formunda yer alan puan dağılımı kullanılacaktır.

“GEÇMİŞTEN GELECEĞE GURBET HİKÂYELERİ” YARIŞMASI
DEĞERLENDİRME ÖLÇEĞİ

Ölçüt Puan
Metne uygun,etkileyici bir başlık 10 Puan
Etkili bir anlatım(Etkileyici bir metin oluşturma, duyguyu ifade edebilme gücü) 30 Puan
Açık, akıcı ve anlaşılır bir anlatım 20 Puan
Dil bilgisi kurallarına uygunluk 20 Puan
Yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine uygunluk 20 Puan
Toplam 100 Puan

Madde 7: Etkinlik Takvimi

Etkinlik takvimi yurtdışı temsilciliklere duyuru yapılması ile başlayacak ve dereceye girenler öğrencilerin isimlerinin Genel Müdürlüğümüz web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayınlanması ile tamamlanacaktır.
5 Mayıs2020 : Yurt Dışı Temsilciliklere Duyuru Yapılması
6-26 Mayıs 2020 : Başvuruların Alınması
27-29 Mayıs2020 : Metinlerin Değerlendirilmesi
30 Mayıs 2020’den sonra : Sonuçların Açıklanması

Madde 8: Komisyon

Yarışmaya katılanları değerlendirmek üzere bir komisyon kurulacaktır. Komisyonda bir daire başkanı, üç öğretmen, bir şef, bir veri hazırlama ve kontrol işletmeni ve en az bir alan uzmanı yer alacaktır.

Madde 9: Yarışmanın Teknik Özellikleri

Yarışmaya katılacak metinler,başvuru formu ile birlikte belirtilen tarihler arasında [email protected] e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Başvuru formu ve metnin aynı e-posta eki olarak gönderilmesi önemle rica olunur.

Madde 10: Toplantılar

Oluşturulan komisyon ile etkinlik süresi boyunca 3 (üç) defa toplantı yapılacaktır. Toplantılar çevrimiçi platformlar aracılığıyla da gerçekleştirilebilecektir.
Madde 11: Yarışmaya Başvuru İle İlgili Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne Ait Haklar Ve Şartlar

1. Gerekli görülmesi halinde, yarışmaya başvuru süresi, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından uzatılabilir.
2. Değerlendirme, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılır.
3. Komisyon değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınır.
4. Komisyonun kararı kesindir, itiraz edilemez, değiştirilemez.
5. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü haber vermeksizin ödül türlerinde ve miktarlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
6. Yarışmaya gönderilen eserleri yayımlama, farklı iletişim araçlarında kullanma hakkı herhangi bir bedel ödemeksizin Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne aittir.
7. Yarışmaya katılan tüm eserlerin kullanım hakları, başvuru yapıldıktan itibaren Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne aittir.
8. Katılımcılar işbu şartları kabul etmiş sayılır.

Madde 12: Diğer Hususlar

Covid-19 salgını nedeniyle duyuru sadece Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı yurt dışı teşkilatı temsilciliklerinin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılacaktır.
Genel Müdürlüğümüzün ana sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yarışmaya katılım için gerekli “Yarışma Şartnamesi ve Başvuru Formu” paylaşılacaktır.

Madde 13: Ödüller
Yarışmada dereceye giren eser sahipleri Genel Müdürlüğümüz tarafından ödüllendirilecektir. Yarışmada seçilen katılımcıların eserleri Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sosyal medya hesaplarında (twitter/mebabdigm; facebook/mebabdigm; instagram/mebabdigm) paylaşılacaktır.

Madde 14: İletişim
Milli Eğitim Bakanlığı
Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü
İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı
Tel-1 : 0090312413 39 44
Tel-2 : 0090 312 413 18 80
e-posta : [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin