Yuri Gecesi İstanbul 2011

Yuri Gecesi, 2001’den bu yana her yıl 12 Nisan tarihinde (ya da belirtilen bir hafta içerisinde) uzayın keşfiyle ilgili iki önemli mihenk taşının anısına kutlanır. Bunlardan ilki 12 Nisan 1961’de uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin, ikincisi 12 Nisan 1981’de uzaya çıkan ilk uzay mekiği STS-1’dir.,

Yuri Gecesi’nin öncelikli amacı insanoğlunun uzaya ilk çıkışını kutlamaktır. Ayrıca, halkın uzay keşiflerine karşı merakını, ilgisini arttırmak, yeni nesil keşifçilere ilham kaynağı olabilmektir. Yuri Gecesi sayesinde Dünya çapında gençlerden oluşan bir eğlence ve eğitim ağı kurulabilmektedir.

Etkinliği kutlayan şehirler arasında Los Angeles, Stockholm, Antarctica, San Francisco, Tel Aviv, Tokyo gibi önemli yerler varken ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da kutlamalar düzenlenmiştir.

Uluslararası Astronomi Birliği, Unesco ve Birleşmiş Milletler’in 2009 yılını “Dünya Astronomi Yılı” ilan etmesinin ardından bir araya gelen bazı amatör astronomi gönüllüleri, İstanbul için bir Yuri Gecesi etkinliği düzenlemek adına “İstanbul Astronomi Toplulukları”nı kurmuşlardır. İAT’nin meyvesi olarak “Yuri Gecesi İstanbul 2009” ve “Yuri Gecesi İstanbul 2010” etkinliklerini düzenlenmiştir.

Bu sene Yuri Gagarin’in uzaya çıkışının 50. yılı olması sebebi ile tekrar bir araya gelen kurucu ekip, “Yuri Gecesi İstanbul 2011” etkinliğini düzenleme kararı almıştır. Geçtiğimiz senelerde üniversite kulüpleri tek bir çatı altında tek bir etkinlik düzenlemişlerdi. Bu sene ise bu uygulamadan vazgeçilip her kulüp kendi etkinliğini düzenlemiş ve etkinliğinin parti kısmının Taksim’de düzenlenmesine karar verilmiştir.

Bu bağlamda 30 Nisan 2011’de saat 20:00 başlayacak olan “Yuri Gecesi İstanbul 2011”, çeşitli görseller, oyunlar ve Yuri Gecesi için oluşturulan özel bir şarkı listesi ile Taksim’de Seksek Cafe & Bar’da kutlanacaktır.

Not: – ETKİNLİĞE KATILIM ÜCRETSİZDİR!
– 18 yaş sınırı vardır.