YUNUS EMRE EDEBİYAT ARMAĞANI YARIŞMASI

YUNUS EMRE
YUNUS EMRE

YUNUS EMRE EDEBİYAT ARMAĞANI YARIŞMASI, ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE PORSUK KÜLTÜR İŞ BİRLİĞİYLE GERÇEKLEŞMEKTEDİR. HER DAİM ŞEHRİMİZLE ANILAN, ANADOLU’DA TÜRKÇE ŞİİRİN ÖNCÜSÜ, TASAVVUF VE HALK ŞAİRİ YUNUS EMRE’NİN ADINI BİR EDEBİYAT ARMAĞANIYLA YAŞATMAK VE EDEBİYATIMIZA YENİ ESERLER KATMAK AMACIYLA HAYATA GEÇİRİLEN YARIŞMAMIZ, BU YIL ŞİİR DALINDADIR. ÖDÜL ALACAK İLK ÜÇ ŞİİRLE BİRLİKTE, DEĞERLİ JÜRİ ÜYELERİMİZİN YARIŞMAYA KATILAN ŞİİRLER ARASINDAN SEÇECEĞİ 47 ŞİİR, YARIŞMA SONRASINDA BASILACAK OLAN YUNUS EMRE EDEBİYAT ARMAĞANI ŞİİR SEÇKİSİ KİTABINDA YER ALACAKTIR. GELİN, TANIŞ OLALIM…

YUNUS EMRE EDEBİYAT ARMAĞANI- ŞİİR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ
YARIŞMAYI DÜZENLEYEN: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Porsuk Kültür Yayıncılık
I – KONU: Serbest

II- ÖDÜLLER:

Seçici Kurul, yapacağı değerlendirme sonucunda ödüle lâyık bulduğu takdirde,
*Birinci eser sahibine; 2000 TL
*İkinci eser sahibine; 1500 TL
*Üçüncü eser sahibine; 1000 TL verilecektir.

Ayrıca yayınlanmaya değer bulunan eserlerin yer aldığı eserlerden oluşacak şiir kitabı bu eser sahiplerine hediye edilecektir.

III- KATILIM KOŞULLARI:

-18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes katılabilir.

– Şiirlerde vezin kullanımı, tür, şekil tamamıyla katılımcıya bırakılmıştır. Şiirler dil, üslûp, anlatım ve estetik yönünden belli bir kalitede ve doğru bir Türkçe ile yazılmış olmalıdır.

– Yarışmaya seçici kurul üyeleri ve birinci derece yakınları, Porsuk Kültür yazarları ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi çalışanları katılamaz.

-Şiirlerin uzunluğu tamamıyla katılımcıya bırakılmıştır.

-Her yarışmacı tek bir eserle katılabilir.
– Yarışmaya katılacak şiirlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı ve dijital olarak) yayınlanmamış olması gerekmektedir. Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmiş olduğu tespit edilen eserler ödül kazanmış olsalar bile dereceleri iptal edilecektir.

– Katılımcılar, ödül alan ya da yayınlanmaya değer bulunan eserlerinin Porsuk Kültür Yayıncılık’ın çıkaracağı ”Yunus Emre Edebiyat Armağanı Seçkisi” kitabında kullanılacağını peşinen kabul eder. Buna bağlı olarak, bahsi geçen eserle ilgili, gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma ve bunun gibi umuma arzla ilgili bilumum haklarını, Porsuk Kültür Yayıncılık’a verdiğini kabul eder.

-Katılımcıların YUNUS EMRE EDEBİYAT ARMAĞANI- ŞİİR ŞARTNAMESİ’nin tüm şartlarını kabul ettiklerini beyan eden EK-1 ‘de örneği sunulan belgeyi imzalı şekilde, PDF formatında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen mail adresine, eserleriyle birlikte göndermeleri zorunludur.

– Herhangi bir eser, yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun, şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılıkları tespit edildiğinde yarışma dışı bırakılır.

– Gönderilen şiirlerde isim ve soy isim yerine, müstear isim yer alması gerekmektedir.

– Gönderilen şiirlerle birlikte, eser sahibinin özgeçmişinin ve irtibat bilgilerinin yer alması gerekmektedir.

– Eserler ve PDF formatında imzalı taahhütname edebiyatarmagani@eskisehir.bel.tr adresine gönderilecektir. Posta ile ve elden başvuru kabul edilmeyecektir.

-Yarışmaya katılan eser sahipleri, bu şartnamedeki hükümleri bütünüyle kabul etmiş sayılırlar.

Son Başvuru: 30 Temmuz 2021
Sonuçların Açıklanması: 15 Eylül 2021

Başvurular: edebiyatarmagani@eskisehir.bel.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.