YUMURTALAR KULUÇKADA

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / EYÜP

OKUL ADI: Esentepe İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Dilara Gözükırmızı

DANIŞMAN ÖĞRETMEN:  Nergiz Bilgin

PROJE AMACI:
Maliyeti yüksek olan kuluçka makinesini daha basit malzemelerle ve daha ucuza mal edip faydası çok fazla olan bıldırcın yumurtalarından bıldırcın elde etmek ve bıldırcın yumurtasını kendi evimizde üretmek.

PROJE HEDEFİ:
1.BILDIRCINI ÜRETEBİLMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİ ARAŞTIRMAK.2.ARAŞTIRMALAR DOĞRULTUSUNDA EVDEKİ İMKANLARLA BILDIRCIN ÜRETİMİNİ SAĞLAMAK 3. BILDIRCINLARI EVDE DAHA AZ MALİYETLE ÜRETİP YUMURTALARININ FAYDALARINDAN YARARLANMAK.

PROJE ÖZETİ:
Bıldırcın yumurtalarının astım, karaciğer, iştah eksikliği,kanser gibi bir çok probleme iyi geldiği bilinmekte ve her gün tüketilmesi önerilmektedir. Bu amaçla evde yetiştirdiğimiz bıldırcınların üretimini sağlayarak yumurtalarından daha fazla yararlanabilmek istiyoruz.Bu hedef doğrultusunda evdeki aletlerle basit bir kuluçka makinesi yaptık ve 15 yumurtadan 17 günde 10 tane bıldırcın elde ettik.Bu bize kuluçka makinesinin basit bir fön makinesi ile de olabileceğini kanıtladı.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
LİTERATÜR TARAMASI:www.cimuka.com./teknikdetay.html, www.hepsievcil.com, eminönünde hayvan satan yerler PROBLEM:Faydalı olan bıldırcın yumurtasını çok tüketiyoruz bu yüzden evimizdeki bulunan bıldırcınlardan daha da üretip yumurtalarından faydalanmak istiyoruz.Ancak bıldırcınlarımız kuluçkaya yatmıyor ve kuluçka makinelerinin maliyetleri çok yüksek. HİPOTEZ:Eğer FÖN MAKİNESİNİN ısı ve havasından faydalanarak bıldırcın üretebilecek maliyeti düşük bir kuluçka makinesi tasarlayabilirsem bıldırcınlarımızı üretir ve yumurtalarından faydalanabiliriz. TAKVİM:1-30 EKİM:Bıldırcın yumurtalarından nasıl bıldırcın üretilebileceğinin araştırılması.1-30 KASIM:yapılacak kuluçka makinesinin tasarlanması ve malzeme temini.1-30 ARALIK:kuluçka makinesinin yapılması.1-20 OCAK:Makinenin çalıştırılıp bıldırcınların üretilmesi. BÜTÇE: 50 TL YÖNTEM:1.Kapısı cam olacak şekilde suntadan kutu yapıldı.2.Kutu içine ampul ve fön makinesi koyularak termostata bağlandı.3.Yumurtaların bulunduğu yere termometre yerleştirildi.4.Termostatı 37,5°C ye ayarladığımızda saç kurutma makinesi ve lambanın çalışması sağlandı.5.Fönün rüzgarını kesmek için hava filtresi kullanıldı.6.Kutudaki nem ve sıcaklık termometre ve hidrometreyle ölçüldü.7.Alüminyum su kapları kullanarak kutu içinde uygun nem sağlandı. VERİLER: Araştırmalarımızla en önemli dört faktörü ortaya çıkardık.Bunlar ısı,nem,çevirme ve havalandırma.Bu faktörler evdeki aletler ile temin edilmiş ve ekte modern kuluçka makinesi ile karşılaştırılmıştır.SONUÇ:Kuluçka makinemiz ile 15 yumurtadan 10 bıldırcın üertildi.Buda bize fön makinesi ile kuluçka makinesi yetiştirilebileceğini ve yumurtalarından faydalanabileceğini gösterdi.Ayrıca öğrencilerin isterlerse bıldırcın yetiştiriciliğini evde hobi olarak yapabileceklerini gösterdi. TARTIŞMA-ÖNERİ:15 yumurta ile evde bakabilecek sayı hedeflendi.ayrıca bıldırcın üretimi hobiye dönüştürülüp fazla yumurtaların satışının yapılarak okul harçlığının karşılanması da önerilir.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi