Yücel Kültür Vakfı Bursları

Yücel Kültür Vakfı Bursları

Yücel Kültür Vakfı ihtiyaç sahibi gençlerle bağışçıları bir araya getirerek birçok gencin okumasına destek oluyor.

2014 yılından itibaren vakfımıza Yükseköğrenim İhtiyaç Bursu başvurusu yapmış üniversite öğrencilerinin başvuruları “Yükseköğrenim Yarım Elma Bursu” kapsamında değerlendirilecektir.

Yarım Elma Bursu nedir ?

Yarım Elma Bursu, aylık 175 TL’lik burs miktarının her ay yarısının bir bağışçımız diğer yarısının ise vakfımız ve/veya başka bir bağışçı tarafından karşılanarak bursiyere hizmet veya geri ödeme zorunluluğu olmadan verilen karşılıksız bir burstur. Bursiyer on iki ay boyunca kesintisiz olarak bu bursu alır. Bir yılın sonunda bursiyere destek olan bağışçının desteğini devam ettirmesi halinde burs bir sonraki yılda da devam eder. Aksi halde kesilir.

Kimler Bursiyer olabilir?

Din, dil, etnik köken, cinsiyet ayrımı yapmaksızın, T.C. vatandaşı herhangi bir üniversite veya yükseköğrenim okulunda okuyan ihtiyaç sahibi herkes bursiyer olabilir. Ancak yükümlülüklerini yerine getirmediği için bursu kesilenler tekrar başvuramaz.

Daha önce bursa hak kazanmış olup, Yarım Elma Bursu kapsamında o yıl bağışçı temin edilemediği için burs alamayanlar, takip eden senelerde yeniden başvurabilirler. Eski başvuruları bir hak olarak devam etmez.

Başka bir kurumdan burs alan öğrenciler bu durumu dilekçelerinde veya başvuru formunun ilgili bölümünde belirtmek kaydıyla Yarım Elma Bursları’na da başvurabilirler.

Başvurular içerisinde devlet veya vakıf üniversiteleri ayrımı yapılmaz.

Ne zaman, Nasıl Başvurulur ?

15 Ağustos -15 Ekim tarihleri arasında başvuru yapılabilir, bu tarih aralığı dışında internet sitesinde Yarım Elma Burs Programı Başvuru Formunu göremezsiniz.

Başvuru yapmak için öncelikle vakıf internet sitesinden üye ol butonuna tıklayarak üyelik işlemini gerçekleştiriniz.

Ardından Yarım Elma Burs Programı Başvuru Formunu internet üzerinden(üyelik işleminde kullandığınız cep telefonu ve e-posta adresinizi yazarak) doldurunuz. Üyelik bilgilerinizi hatırlamıyorsanız üye işlemleri bölümüden görebilirsiniz.

Formun tamamını bir kerede doldurmak zorunda değilsiniz, dilerseniz GEÇİCİ KAYDET seçeneği ile hafızaya alıp daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

DEĞERLENDİRMEYE GÖNDER seçeneğine tıkladığınız takdirde formunuz değerlendirme komitesine düşecektir ve sizin tekrar değişiklik yapma şansınız olmayacaktır.

Mükerrer(birden fazla) başvuruların hiçbiri değerlendirmeye alınmayacaktır.

Bu aşamada bizlere herhangi bir evrak göndermeniz gerekmiyor. Yücel Kültür Vakfı olarak bizler gençlerimizin beyanlarına güveniyor ve değerlendirmelerimizi Yarım Elma Burs Başvuru Formu üzerinden yapıyoruz.

Sizlerin emek, para ve zamanınızın önemini biliyor, bütün belgeleri burs kesinleştikten sonra kontrol ve takip amaçlı istiyoruz.

Başvurular nasıl değerlendirilir?

Başvurular Yücel Kültür Vakfı’nın yönetim kurulunun belirlediği kriterlerce bilgisayar tarafından puanlama usulüne göre değerlendirilir. Böylelikle herhangi bir hakkın kaybolmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca seçilmiş bursiyerlerin puan durumu, belgelerinin başvuru formları ile uygunluğu Burs Komitesi tarafından incelenir.

Önemli: Yarım Elma Burs başvurusu yapan adayların, başvuru yaptıktan sonra üyelikten çıkması halinde başvuruları otomatik olarak geçersiz sayılacaktır.

Burs sonuçları ne zaman açıklanır?

Burs almayı hak kazanan aday listeleri internet sitemizde burs sonuçları bölümünde “Yarım Elma Bursu Bekleyenler” olarak 1 Kasım 2017 tarihinden sonra yayınlanacaktır. Burs sonuçları ile ilgili duyurular, ayrıca vakfın sosyal medya kanalları üzerinden yapılacaktır.

Unutmayın, Yarım Elma Bursu bekleyenler listesinde olmak sadece sizin burs almaya aday olduğunuzu ifade eder. Bursun niteliği itibari ile vakıf veya sizler tarafından mutlaka sizi destekleyen bir bağışçının bulunması gerekir.

Bağışçılar kimlerdir?

Eğitimin gençler için önemine inanan herkes olabilir. Temelde iki tip bağışçımız vardır:

a. Bursiyerimi kendim seçmek istiyorum diyenler,
b. Ben desteğimi veriyorum vakıf öncelikli ihtiyaç sahibi genci seçsin diyenler.

Bağışçılar, bursiyerleri nasıl seçerler?

a. Bursiyerimi kendim seçmek istiyorum diyenler.

Vakfın bağış şartlarını kabul ederek 2017 yılı için belirlenen yarım burs bedeli olan 1.050 TL’yi nakit veya web sitesi üzerinden kredi kartı ile taksit yaptırarak vakfa öderler. Bu durumda bağışçının cep telefonuna SMS yolu ile bir KOD gönderilir. Bağışçı bu kodu girerek bursiyerlerin doldurmuş olduğu formları inceleyebilir. Ne zaman ki kararını verir o zaman BURS VER ‘i tıklayarak seçimini yapar, bu durumda kod yanmış olur ve tekrar girip gençlerin doldurduğu formları göremez.

b. Ben desteğimi veriyorum vakıf öncelikli ihtiyaç sahibi genci seçsin diyenler.

Bu durumda bağışçının ödemesi alındıktan sonra bursiyer seçimi Yücel Kültür Vakfı Bursiyer Seçim Komitesi tarafından yapılır ve en fazla ihtiyaç sahibi olan sıradaki gence verilir.

Her iki şekilde de seçilen bursiyerlerin statüsü BURS ALIYOR olur ve bağışçılarına bursiyerlerin iletişim bilgileri gönderilir.

Seçilmiş bursiyerlere hemen burs bağlanır mı?

Bursun bağlanabilmesi için:

a. Bursiyerin bilgilerinin vakıf tarafından belgelere dayandırılarak doğrulanması
b. Yarım Elma’nın ikinci yarısının vakıf tarafından temini gerekir.
(Süreç ortalama 20 gündür.)

Yücel Kültür Vakfı’nın burs taahhüdü nedir?

Yarım Elma Bursları kapsamında destek olmak isteyen bağışçılar burs bekleyenler listesi içerisinden kimi ya da kimleri destekleyeceklerini seçmekte özgürdürler. Listeye alınmış olan aday herhangi bir bağışçımızın kendisini seçmesini bekler. Bu anlamda Yücel Kültür Vakfı, başvurusu kabul edilerek burs bekleyenler listesine alınmış olan bursiyere burs alacağı garantisi konusunda herhangi bir taahhüt altına girmez.

Burs bekleyenler listesine girmiş bursiyer adayı dilerse kendisine bağışçı olmak isteyen kişiyi bulup vakfa yönledirir ve vakıf tarafından değerlendirmeye alınabilir. Bursun yarısının bağışçı, diğer yarısının vakıf veya bir diğer bağışçı tarafından karşılanarak bursiyere ulaştırılması sağlanır.

Bursiyerin bilgilerinin doğruluğunun teyidi, okul başarı durumunun takibi, bursun sonlandırılması gibi konular vakıfın sorumluluk alanındadır.

Seçilmiş bursiyerim hangi belgeleri, nasıl göndermem lazım?

Aşağıda belirtilen bütün belgeleri tek bir şeffaf dosya içerisine koyarak bursunuzun kesinleştiği tarihten sonraki 15 gün içinde bize ulaşacak şekilde, Yücel Kültür Vakfı Zühtüpaşa Mah. Bağdat Cad. Keylan İş Merkezi No:15 Kat:2 D:8 34724 Kızıltoprak – Kadıköy / İSTANBUL adresine gönderiniz. Dilerseniz elden de başvuru belgelerinizi teslim edebilirsiniz.

Başvuru belgelerinin postalanma değil, teslim tarihi esas alınır. Bu nedenle postalarınızı verilen süreyi geçmeyecek şekilde önceden postalamaya özen gösteriniz. Geç teslim edilen başvuru belgeleri gelmemiş kabul edilecek ve hak kazandığınız burs sıradaki öğrenciye bağlanacaktır.

Bursa uygun olanlardan istenen belgeler (Bütün bursiyer adaylardan):

1. Sabıka kaydı
2. Üniversiteden alınmış öğrenci belgesi (transkript gönderenlerden istenmez)
3. Bursiyerin güncel ikametgah belgesi
4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Bursiyerin doldurduğu formdaki bilgileri doğrulamak için istenen belgeler(Kişiye özel):

1.Evinizi kira işaretlediyseniz kira kontratı fotokopisi
2.Mezuniyet derecenizi(4.00-5.00, 80-100 arasında ise) gösteren belgenin fotokopisi
3.Transkript işaretli ise fotokopisi
4.Aile bireylerinin gelir durumlarını gösteren maaş bordrosu, emekli aylık göstergesi gibi belgeler(e-devletten alınabilir)
5.Aile bireyleri için (yeşilkart, bağkur, SGK,özel sigorta) işaretlediyseniz fotokopileri veya e-devletten doğrulayıcı nitelikte alınmış belge
6.Katıldığınız sertifika programları ile ilgili belgelerin fotokopileri
7.Üniversite yerleştirme puanı yazdıysanız belgesinin fotokopisi.
8.Başkaca burs aldığınız kurum varsa belgesi

Kargo şirketi veya posta ile gönderim yapan bursiyer adaylarının evraklarının ulaşıp ulaşmadığını, gönderi yaptıkları kargo veya PTT şubeleri tarafından takip etmeleri gerekir. Bu sorularınıza YKV tarafından cevap verilmeyecektir. Ödemeli gönderilen kargolar vakıf tarafından kabul edilmeyecektir. Gönderilen evraklar hiçbir surette geri istenemez.

Web sitesinde kullanılan terimler:

Değerlendirilmeye gönderilmedi: Başvuru aşamasında formunuz geçici hafızada kaldığı için burs hakkınızı kaybettiniz.
Yarım Elma Bursu bekleyenler: Başarı, sosyal ve ekonomik durumları ile aile yapıları incelendiğinde bursiyer olarak desteklenmesi gereken üniversite veya meslek yüksek okulu öğrencileri.
Form incelemede: Vakıf tarafından ilk 1000 kişi seçilmeye devam ediliyor. Formunuz bağışçıların önüne çıkacak ama ilk sıralarda değil, sizin veya vakfın bulduğu bir bağışçı sizi seçerse (evraklarınız ile başvuru formunuzu doğruladığınızda) ön sıralara geçersiniz.
Bağışçı bekleniyor: Artık vakıf tarafından ilk 1000 kişi seçildi ve bunların arasında değilsiniz(ilk 1000 den evrak istendi) ancak reddedilmediniz, bir bağışçı sizi seçerse (evraklarınız ile başvuru formunuzu doğruladığınızda) diğer yarım tamamlanıp burs alırsınız.

Evrakları doğrulandı: Gönderdikleri evrakların başvuru formu ile uygunluğu vakıf tarafından kabul edilmiş bursiyerler
Yarım Elma bekliyor: Bir bağışçı tarafından seçilmiş, yarım elmanın öbür yarısı bulunmamış ve formundaki bilgiler henüz doğrulanmamış ancak adı burs bekleyenler listesinde bulunan kişi.
Burs alıyor: Bilgileri doğrulanmış ve elmanın diğer yarısı tamamlanmış, bursiyerin hesap bilgilerinin ilgili bankaya bildirilmesi ile başlayan 12 aylık burs dönemi
Burs alamıyor: Burs başvurusu reddedildi.

Bize Ulaşın

Kızıltoprak Ofisi

Adres: Bağdat Cad. No: 15 Keylan İş Merkezi 2/8
Kızıltoprak Kadıköy – İstanbul
(Fenerbahçe Stadı’nın Bağdat Caddesi yönünde karşısında, Şükrü Saraçoğlu otobüs durağının arkasındaki bina)
Telefon: +90 216 363 45 97
Fax: +90 216 356 40 17
E-Posta: info@yucelkulturvakfi.org