YTB’DEN SURİYELİ ÖĞRENCİLERE BURS İMKÂNI

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye’deki devlet üniversitelerinde lisans eğitimi gören Suriyeli öğrencilere Destek Bursu veriyor. Destek Bursundan yararlanmak isteyen öğrenciler 11 Ocak 2016 gününe kadar internet üzerinden başvuru yapabilecekler.

Uluslararası Öğrenci hareketliliğinde Türkiye’yi dünyada eğitim üssü yapma yolunda üst seviyelere taşıyan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yeni bir burs programını daha hayata geçiriyor. Suriye’den Türkiye’ye gelen sığınmacılara verdiği dil eğitimi ile sahip çıkan YTB, başlattığı Destek Burslarıyla Suriyeli sığınmacıların elinden tutmaya devam ediyor. Türkiye’deki devlet üniversitelerinde lisans eğitimi gören Suriyeli öğrenciler YTB’nin hayata geçirdiği Destek Burslarıyla eğitimlerine maddi sıkıntı yaşamadan devam edebilecek.

Daha önce burs almamış olmak gerekiyor

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında verilecek Destek Burslarına başvurular 30 Aralık 2015 itibariyle başladı. Suriye uyruklu öğrencilerin başvurabileceği burs programına başvuracak adayların devlet, hükümet ve himaye bursları dâhil diğer burs programlarından geçmişte yararlanmamış olması gerekiyor. Ayrıca geçmişte bu burslardan yararlanırken bursu kesilmiş olanlar da Destek Burslarından faydalanamayacak. Destek Burslarına başvuracak öğrencilerin halen herhangi bir kurum veya kuruluşun burs programından yararlanmıyor olması gerekiyor. Öte yandan Türk vatandaşları, çifte vatandaşlıklarından bir tanesi Türk vatandaşlığı olanlar ile Mavi Kartlılar da bu burstan yararlanamayacak.

İşte, aranılan şartlar

Eğitimin devam ettiği aylarda aylık bin 200 TL olarak verilecek Destek Burslarından faydalanabilmek için Türkiye’de Geçici Koruma altında bir Suriye vatandaşı olmak, Türkiye’deki devlet üniversitelerinin en az dört yıllık bölümlerinde lisans düzeyinde eğitim görüyor olmak, Birinci öğretimde (gündüz programında) kayıtlı olmak şartları aranıyor. Kayıtlı oldukları bölümlerde 1’inci eğitim-öğretim dönemlerini tamamlayan burs adayları için genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.00 olması şartı aranıyor. Not ortalaması belli olmayan adayların lise diplomalarına bakılarak, ortalamanın en az yüzde 50 olması gerekiyor.

Eksik ve yanlış bilgiye dikkat!

Elden ve ya posta yoluyla başvurunun kabul edilmediği Destek Burslarından yararlanmak isteyen Suriyeli öğrencilerin, başvurularını adresinden 11 Ocak 2016 saat 23;59’a kadar yapmaları gerekiyor. Adaylar aynı adres üzerinden başvuru şartlarını ve istenilen belgeleri de detaylı şekilde görüntüleyebiliyorlar. Başvuru sırasından eksik ya da yanlış bilgi beyanında bulanan adayların başvuruları dikkate alınmayacak. Adayların eksik ve yanlış bildirimleri bursun verilmeye başlanmasından sonra fark edilmesi durumunda, bursiyerlerden aldıkları burs miktarının geri ödenmesi talep edilecek.