Youth Integrity Projesi

Hong Kong hükümetine bağlı Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (ICAC)’nun, üçüncül eğitim enstitüleri ve tanınmış birçok gençlik örgütleri ile işbirliği içinde 2013/14 eğitim döneminde “Youth Integrity” adlı bir proje düzenlenecek, söz konusu proje kapsamında uluslararası öğrencilerin katılımıyla takım yarışması, değişim programı ve gençlik zirvesi yapılacaktır.

İkili ve dörtlü takımlar halinde gençlik fazileti ve/veya gençlik etiği, para yönetimi ve verimli bir hayat ile alakalı proje tabanlı çalışmaların sunulması gibi alanlarda yarışacak ülkemizden öğrencilerin davet edildiği projenin kazananlarının, 24-27 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenecek değişim programı ve gençlik zirvesine katılmak üzere (yol ve konaklama masrafları dahil) bir burs hak edeceklerdir.

Söz konusu etkinlik ile ilgi ayrıntılı bilgilere www.icac.org.hk/yip.html web adresinden ulaşılabilmektedir.

YÖK Başkanlığı

Invitation Message from Mr Bernard CHAN
Chairman, Organising Committee of the “i-Relay” Youth Integrity Project

Mr Bernard CHAN

Welcome to the “i-Relay” Youth Integrity Project!

Integrity is a universal value. Everyone plays a part in upholding it and passing it on. This Project is spearheaded by the Independent Commission Against Corruption (ICAC) with the support of the Commission on Youth, Committee on the Promotion of Civic Education, all the 17 tertiary education institutions and several renowned youth associations in Hong Kong. It provides a good chance for young people to explore the topics of youth integrity, money management and a fruitful life.

To create synergy and encourage international exchange, tertiary students from the Mainland and overseas are welcome to join the Team Competition, Exchange Programme and the Youth Summit of the Project.

Seize the opportunity! Join this Project, take part in the integrity relay and make your contribution!

Mr Bernard CHAN
Chairman
Organising Committee of the
“i-Relay” Youth Integrity Project

Enquiries

The Secretariat
Youth and Moral Education Office, ICAC
8/F, ICAC Building, 303 Java Road, North Point, Hong Kong
Tel: (852) 2826 3393
Fax: (852) 2530 1573
Email: yip@crd.icac.org.hk