Yoksa Zumbara ’yı duymadınız mı?

Şüphesiz her şeyin bir bedeli vardır. Karşılığında ödediğimiz bedel elde ettiklerimize göre değişkenlik göstermektedir. Su satın almanın bedeli para, maaş almanın bedeli çalışmak, eğitim görmenin bedeli ücret, ebebeyn olmanın bedeli sorumluluk, ev tutmanın bedeli kira ödemek gibi… Bazense almak istediklerimizin karşılığında talep edilen bedeli ödeyecek durumda olamayabiliyoruz. İşte Zumbara tamda bu noktada devreye giriyor!

 

 

Bulaşık mı yıkayacağız?

Mesela Zumbaradan bir hizmet satın almak istiyorsun. Bu hizmet örnek veriyorum satranç öğrenmek olsun, karşılığında ne mi vereceksin? Sende hizmet vereceksin, ama bulaşık yıkamayacaksın tabi ki (çokta yıkamak istiyorsan yıkayabilirsin) genelde sende hakim olduğun bir konuda hizmet verip karşılığında zaman kazanıyorsun. Daha açık ifade etmek gerekirse ben sana 1 saat satranç öğretiyorum sen bana hayali 1 saat ödemesi yapıyorsun (gerçek para değil), sonra ben o hayali 1 saatle masa tenisi öğrenmek için bir başkasına ödeme yapıyorum. Ha birde başlangıçta hepimizin 5 saati oluyor hesabında. Böylece herkes Zumbara sayesinde birbirine bildiği bir şeyi öğretip yeni deneyimler ve dostluklar edinebiliyor.

 

Ne yani Zumbara da sadece masa tenisi satranç mı var?

Olur mu hiç öyle şey, çok ama çok geniş içerikler var. Şan dersinden tut, feminizmden çık, gitar dersinden tut, İngilizce dersinden çık, işaret dili dersinden tut, photoshop dersinden çık, yüzme dersinden tut, yogadan çık daha neleer neler… Hatta sadece bir şeyler öğrenmek ya da öğretmek şart değil, mesela Cuma günleri 1 saat yürüyüş dersi veriyorum diyor, gidiyorsun 1 saat parkta yürüyorsun hem sosyalleşiyorsun hem de zaman kazanıyorsun. Geçirdiğin güzel günde sana hatıra kalıyor.

 

Her isteyene eğitim vermek zorunda mıyım?

Diyelim ki bir Zumbara profili oluşturdun ve kısır yapma eğitimi vermek istiyorsun. X kişisi eğitim almak istiyorum diye sana mesaj attı. İstersen onu reddedip Y kişisine eğitim vermeyi seçebilirsin. Hatta vazgeçip hiç eğitim vermeyedebilirsin.

 

Kısacası

Zumbara ; para yerine zamanın kullanıldığı, yetenek ve tecrübelerin paylaşıldığı bir topluluktur. Bu değerli topluluğun bir parçası olmak için buradan üye olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin