Yıldızlardan Yıldızsılara Projesi

 

Değerli öğretmenlerimiz,

Ortaöğretim okullarında Seçmeli Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi öncelikli olarak Fizik ve Matematik öğretmenleri tarafından okutulmaktadır. Ancak Astronomi konularında yeterli Üniversite eğitimi bu branşlarda verilmediği için dersin işlenişinde ciddi sıkıntıların yaşandığı görülmektedir. Aynı zamanda mevcut müfredatımıza göre Fizik dersi 11. Sınıf konularımızdan birisi “Yıldızlardan Yıldızsılara” isimli Astronomi konularıdır. 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren yeni müfredat gelmekte ancak Astronomi konuları değişik başlıklar altında 12. Sınıf konularına yayılmıştır.

Bizler TÜBİTAK tarafından desteklenen bu projemizde; 21-27 Temmuz 2015 tarihleri arasında, Astronomi konularının hem okullarda işlenişinde oluşan bilgi eksikliğini gidermek, hem de popüler bir konu olması nedeniyle konuya istekli, meraklı Fizik ve Matematik öğretmenlerimize teorik ve uygulamalı olarak eğitim vermeyi planlamaktayız. Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Gözlemevinden yapacağımız gökyüzü gözlemleriyle derin uzay cisimlerini inceleyeceğiz. Astrofotoğraf çekmeyi ve işlemeyi öğreneceğiz. Mercekli ve aynalı teleskop yapmayı öğreneceğiz. Pratik atölye çalışmalarıyla Astronomi konulu modellemeler yapacağız. Gerekli izinler alındığı takdirde Pamukkale Hiearapolis’te Antik Tiyatroda Antik dönem Astronomi çalışmalarını öğrenip karanlık gökyüzü farkındalığı oluşturacağız.

Astronomi alanında yetişmiş ülkemizin en değerli bilim insanları 7 gün boyunca sizlerle olacak. Biz onlara “Ak Saçlılar” diyoruz. “Yaz Üçgeni” ve Uğur İKİZLER atölye çalışmalarına önderlik yapacaklar. Aslı NACAR eğitimde yeni yaklaşımlar konusunda sizlere destek verecek.

01-20 Mayıs 2015 tarihleri arasında açılacak başvurularınızı bekliyoruz. Sıcak bir Temmuz haftasında Denizli-Pamukkale’de gökyüzü sizi bekliyor.

Projemizde katılımcı olmaya hak kazanan öğretmenlerimizin geliş-gidiş ulaşım ücretleri hariç, 7 gün boyunca konaklama, sabah öğle akşam yemekleri, etkinliklerdeki ulaşım ücretleri TÜBİTAK desteğiyle tarafımızdan karşılanacaktır.

BAŞVURU SAYFASI