YILDIZLARDAN YILDIZSILARA 2

Değerli öğretmenlerimiz, Ortaöğretim okullarında Seçmeli Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi öncelikli olarak Fizik öğretmenleri tarafından okutulmaktadır. Ancak Astronomi konularında yeterli Üniversite eğitimi bu branşlarda verilmediği için dersin işlenişinde ciddi sıkıntıların yaşandığı görülmektedir. 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren yeni müfredat gelmiş olup Astronomi konuları değişik başlıklar altında 12. Sınıf konularına yayılmıştır. Aynı zamanda astronomi konuları ortaokullar 6, 7, 8. sınıflar Fen Bilgisi dersi içerisinde yoğun biçimde yer almaktadır.

Bizler TÜBİTAK tarafından desteklenen bu projemizde; 18-24 Temmuz 2016 tarihleri arasında, Astronomi konularının hem okullarda işlenişinde oluşan bilgi eksikliğini gidermek, hem de popüler bir konu olması nedeniyle konuya istekli, meraklı Lise Fizik ve Ortaokul Fen Bilgisi öğretmenlerimize teorik ve uygulamalı olarak eğitim vermeyi planlamaktayız. Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Gözlemevinden yapacağımız gökyüzü gözlemleriyle derin uzay cisimlerini inceleyeceğiz. Astrofotoğraf çekmeyi ve işlemeyi öğreneceğiz. Mercekli ve aynalı teleskop yapmayı öğreneceğiz. Pratik atölye çalışmalarıyla Astronomi konulu modellemeler yapacağız. Gerekli izinler alındığı takdirde Pamukkale Hiearapolis’te Antik Tiyatroda Antik dönem Astronomi çalışmalarını öğrenip karanlık gökyüzü farkındalığı oluşturacağız. 21 Temmuz 2016 gecesi Antik Tiyatro’da takım yıldızlarının mitolojik hikayelerini teatral olarak izleyeceğiz. Araziden meteor parçaları toplayıp Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Hocalarımızın eşliğinde kimyasal analizlerini yapacağız. Maket uydu tasarlayıp su roketiyle birlikte gökyüzüne fırlatacağız.

Astronomi alanında yetişmiş ülkemizin en değerli bilim insanları 7 gün boyunca sizlerle olacak. Biz onlara “Ak Saçlılar” diyoruz. “Yaz Üçgeni” ve Uğur İKİZLER atölye çalışmalarına önderlik yapacaklar.

09-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında açılacak başvurularınızı bekliyoruz. Sıcak bir Temmuz haftasında Denizli-Pamukkale’de gökyüzü sizi bekliyor.

Projemizde katılımcı olmaya hak kazanan öğretmenlerimizin Denizli’ye geliş-gidiş ulaşım ücretleri hariç, 7 gün boyunca konaklama, sabah öğle akşam yemekleri, etkinliklerdeki ulaşım ücretleri TÜBİTAK desteğiyle tarafımızdan karşılanacaktır.

Başvuru yapmak için tıklayınız