Yıldızlarda ne var

DENEYİN ADI:Yıldızlarda ne var?

DENEYİN AMACI:Yıldızları oluşturan maddelerin nasıl saptandığını anlamak

ARAÇ VE GEREÇLER:Siyah elişi kağıdı ve karton, makas, yapıştırıcı, bant, kırınım ağı,ataç, ispirto

ÖN BİLGİ:Tüm maddeler parladıkları yada yandıkları sıcaklığa ısıtıldıklarında kendilerine özgü renk bandını yayarlar.Uzay bilimcileri tayf ölçerlerle uzayda parlayan ışık yayan cisimleri gözlemleyerek cismin hangi maddelerden oluştuğunu bulabilirler.

DENEYİN YAPILIŞI:

1)Siyah kartonu ucu açık bir silindir şeklinde kıvırın ve yapıştırın

2)siyah elişi kağıdından silindirin tabanına biraz büyükçe bir daire kesin

3)kestiğiniz daireyi dikkatlice tam ortasından ikiye kesin.Kestiğiniz yarım daireleri arasında çok az bir boşluk kalacak şekilde silindir tüpün açık uçlarından birine yapıştırın.

4)Kırınım ağını silindirin açık ucuna tutun ve silindirin kapalı ucunda yanan bir flüoresan lambaya bakın.kırınım ağını renkli bir ışın bandı görene dek yavaş yavaş çevirin.Renkli ışın bandını gördüğünüz doğrultuda kırınım ağını silindirin açık ucuna bantla yapıştırın.  

5)Elinizdeki silindir tüple yarım dairelerin bulunduğu ucundan flüoresan lambaya doğru bakın.Silindirin diğer ucunda sarıdan mora ince renk bantları göreceksiniz. şimdi basit bir tayf ölçer yaptınız.

6)Bir atacı ispirto ocağı alevine tutarak temizleyin

7)Atacı hafifçe su ile nemlendirin ve tebeşir tozuna bulayın.

8)Grup arkadaşınızdan biri atacı aleve tutarken sizde yaptığınız tayf ölçerle alevi gözlemleyin.

9)Gözlemlediğiniz tebeşir tozu hangi maddeden yapılmıştır?

YORUM:bu deneyde kalsiyumdan yapılmış olan tebeşirin yanma sıcaklığına kadar yansıtılmış olduğu renk bandını gözlemledik.Yıldızlar da yanan maddelerden oluşmuştur.Bunu etrafına ışımalarından ya da parlamalarından anlayabiliriz.Bu deneyde oluşturduğumuz tayf ölçer gibi araçlar yardımıyla yıldızlardan gelen renk bantlarını gözlemleyebilir ve her maddeye özgü renk bandı sayesinde yıldızların oluştuğu maddeleri bulabiliriz.