Ana SayfaOkul Eğitim Haberleri‘’Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi’’ Tamamlandı

‘’Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi’’ Tamamlandı

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı kapsamında desteklenen ‘’Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi’’ projesi 02-06 Temmuz 2018 tarihleri arasında Kırklareli Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Utku Güner’in proje yürütücüsü olduğu kadroda Prof. Dr. Murat Yurtcan, Dr. Öğrt. Üyesi. Mustafa Kaya, Dr. Öğrt. Üyesi Necmettin Güler, Mustafa Elibol, Aslıhan Dikmen, Rukiye Demir, Erdal GÜLLÜ, Ali Ay, Nevin Elibol, Ayşe Karaman, Zekeriya YILDIRIM, İbrahim YEŞİLOVA, Cansu Dumlu ve Elif Güllü yer aldı. Projeye Orman Ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şubesi de ayni olarak destek verdi. Silivri ilçesi genelinden seçilen 24 öğrenci 5 gün boyunca;Biyolojik Çeşitlilik Sınır Tanımaz, Zengin Biyolojik Çeşitliliğimiz, Doğal Yaşamın Sosyal  Ekonomik Ve Sanatsal Yaşama Etkileri, Doğadaki Temiz Enerjileri Keşfediyorum, Mağarayı Keşfediyorum, Doğadaki Döngüler, Doğada Oryantiring, Atık Malzemeleri Sanat Eserine Dönüştürüyorum, Alabalık Tesisi Nasıl Olur ?, Görevimiz Sınıflandırma, Toprak Analizi Yapıyorum, Bu Ağaç Kaç Yaşında ?, Baraj Yapısını Öğreniyorum, Doğamızı Temiz Tutalım, Hayvanların Peşinde, Mikroorganizmaların Dünyasını Keşfediyorum, Kuş Gözlemi Yapıyorum, İğneada ve Longoz Ormanları Florasını Öğreniyorum, İğneada ve Longoz Ormanları Omurgasız Hayvanlar Faunasını Öğreniyorum, Doğadaki Matematik gibi birçok farklı alanda uygulamalı eğitim aldı.

Ortaokul öğrencilerinin katıldığı 5 günlük doğa eğitiminde, doğa gözlemlerinin yanı sıra doğadaki cansız varlıklara dikkat çekmek için çeşitli aktiviteler düzenlendi (drama, spor, atölye vb. çalışmalar), çocukların biyolojik çeşitlilik konularını zevkli bir yolla öğrenmeleri sağlandı. 5 gün boyunca Kırklareli ve çevresinde gerçekleştirile projede, katılımcıların ulaşım, yemek, konaklama ve promosyon giderlerinin TÜBİTAK tarafından karşılandığı belirtildi. Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimini tamamlayan öğrencilere eğitimin son gününde katılım belgesi ve madalya verildi. Sertifika törenine tüm proje ekibi ve dolayı Orman Ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şube müdürü Murat DENİZ katıldı. Törende öğrencilerde proje ile ilgili görüşlerini aktararak gelecek yıllarda da gerçekleştirilmesi gerektiğini belirttiler.

Projenin uzman kadrosunda yer alan Beyciler Mukaddes Sönmez ortaokul müdürü Mustafa ELİBOL törende yaptığı açıklamada ‘’ Silivri ilçesinde ilk defa TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi projesi yapıldı. Bu ilke imza atmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Bu projede yer almamızı sağlayan Trakya üniversitesi fen fakültesi biyoloji bölümünden değerli hocalarımız Doç.Dr.Utku GÜNER’e ,Prof.Dr.Murat YURTCAN’a, Dr. Öğrt. Üyesi Mustafa KAYA ve Dr. Öğrt. Üyesi Necmettin GÜLER ‘e destekleri için sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Değerli velilerimize de özellikle teşekkürlerimi sunuyorum öğrencilerimiz için böyle bir fırsat tanıdılar ve onlara unutamayacakları bir eğitimin önünü açtılar. Eğitim anlamında yapılan her çalışma çocuklarımız için yeni ufuklar açıyor. Bu doğa eğitimi ile öğrencilerimiz akademik ve sosyal anlamda oldukça değerli kazanımlar elde etti. Ben ve ekibim bu projede olmaktan ve öğrencilerimiz için yeni projeler gerçekleştirmekten oldukça mutluyuz.’’ Dedi.

Proje yürütücüsü Doç.Dr.Utku GÜNER ise törende gerçekleştirdiği konuşmada: ‘’Projemizde doğayla temas etmek suretiyle doğa ve canlıların gözlem lenerek öğrenilmesine teşvik ederek, farklı etkinliklerle multidisiplinler yaklaşımlarla doğa sevgisini kazandırarak 39 etkinlik gerçekleştirdik. Katılımcılarımız alanında uzman akademisyen ve eğitmenlerden eğitim aldı. Yıldız dağları bölgesi coğrafi konumu nedeniyle doğa eğitiminin gerçekleştirilmesi açısından çok büyük potansiyele sahip bir alan. Buradaki doğa eğitim merkezinde çocuklara doğayı doğada öğretme, doğa bilincini artırma ve Yıldız dağları biyosferinin sahip olduğu zengin ekosistemi ve tür çeşitliliğini yerinde göstererek doğal kaynakların ve biyolojik çeşitliğin sürdürülebilir korunmasını destekleyecek şekilde eğitimlerimizi verdik.Projemize katkılarından dolayı Orman Ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şube müdürü Murat DENİZ’e,Dereköy Gümrük Kapısı yetkili personeline,GÜRİŞ Zeliha RES personeline,Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi görevlilerine ve Kırklareli halkına ilgileri için tüm ekibim adına teşekkürlerimi sunarım.’’ Dedi. Proje ekibi doğa eğitim sonrasında elde edilen ürünlerin Eylül ayı içerisinde Silivri ilçesinde halka açık sergilenerek projenin kazanımlarının daha geniş kitlelere ulaşması sağlanacağı bildirdi.

doğa eğitimi
‘’Yıldız Kaşifleri Doğa Eğitimi’’ Tamamlandı 1