YGA LİDERLİK OKULU ZİRVESİ 2015

 

YGA; 2000 yılında Türkiye’de kurulan uluslararası bir Liderlik Okulu, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür.

Günü kurtarmak için balık vermez,
Bir kişiyi kurtarmak için balık tutmayı da öğretmez,
Geleceği kurtarmak için balık endüstrisinde devrim yaratacak liderler yetiştirir.

Liderlik kabiliyetlerinin; karar verirken ve sorumluluk alırken gelişeceğine inanan YGA, özenle seçtiği liderlerini sahada – kendi ürettikleri sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirirken – yetiştirir. Bu liderlerin hayata geçirdiği, görme engellilerin hayatında devrim yaratan Hayal Ortağım Projesi 150 bin engellinin teknolojiye ve bilgiye erişimini sağlayarak GSM dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen GSMA’de dünya birinciliğine layık görüldü. Hayal Ortağım projesine liderlik eden Duygu Kayaman ve yine bir ilke imza atarak dünyanın ilk hibrit solar – jeotermal enerji santralini hayata geçiren Cemil Cihan Özalevli, iki YGA öğrencisi olarak MIT Üniversitesi tarafından yılın “Öncü Yenilikçi”si seçildiler.

Bu ilklere imza atan liderleri yetiştiren YGA Liderlik Okulu’na, her yıl 200 üniversiteden 50 binin üzerinde üniversite öğrencisi başvurur. Seçilen 4 bin kişi Güler Sabancı, Muhtar Kent, Hüsnü Özyeğin, Cem Kozlu gibi değerli isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı YGA Zirvesi’ne katılır. Zirve sonrası 5 aşamalı mülakatla seçilen hem donanımlı hem de sosyal bilinçli 50 kişi YGA Liderlik Okulu’na kabul edilir. Akademisyen, üst düzey yönetici, bilim insanlarından oluşan, aralarında Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer, Mehmet Toner gibi isimlerin yer aldığı YGA Danışma kurulu üyeleri tarafından seçilen ve yetiştirilen YGA’lılar 1.000 saatin üzerinde eğitim alırlar.

YGA’lılar liderlik kabiliyetlerini, YGA Atölyelerinde geleceğin liderlerini yetiştirirken geliştirirler ve
5 bin saatin üzerinde gönüllü çalışırlar. Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Bill Drayton YGA’yı şöyle anlatıyor: “Dünyanın farklı ülkelerinde pek çok liderlik programına katıldım, hayatımda ilk defa gençlerin birlikte tartışıp birlikte karar verip birlikte hayata geçirdikleri böyle özgün bir program görüyorum, beni çok etkiledi.“

Liderlik Atölyesi’ni üstün başarı ile tamamlayan YGA’lılar Londra, New York, Boston ve Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen YGA Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazanır. Harvard’la yapılan Global Partnership programı kapsamında YGA Liderlik Programı’na katılan Emily Rasmussen YGA’lıları “Harvard’dan bile daha seçici bir süreç ile YGA’ya kabul ediliyorlar. Tanıştığım bu kişilerin yetenek ve tutkuları çok etkileyici” diye anlattı.

Dünyayı değiştirebileceğine inanacak kadar ÖZ’güvenli,
Özgüvenlilerle BİR’likte çalışabilecek kadar da BEN’siz

Yukarıdaki tanıma uyan YGA’lılar uluslararası başarılarıyla zihinlerdeki geleneksel liderlik tanımını değiştiriyorlar.

http://www.yga.org.tr/yga-liderlik-zirvesi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.