YEŞİL ZEYTİNDEN ELDE EDİLEN SIVININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

PROJE ADI: YEŞİL ZEYTİNDEN ELDE EDİLEN SIVININ CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

PROJE AMACI: Yeşil zeytinden elde edilen sıvının ciltte oluşan çatlak ve yaralara etkisini araştırmak

GİRİŞ:

Zeytin, boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, her dem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı, yamru yumru bir gövdesi vardır. Ağaç yaşlandıkça, düzgün gri renkli gövde kabuğu giderek çatlar. Ağacın tacı (tepesi), yaklaşık olarak artan boy kadar her sene genişler. Uzun ömürlü bir ağaçtır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Verimli topraklarda taç açık ve asimetrik, verimsiz topraklarda ise daha yoğun ve yuvarlaktır. Sürgünleri gri renkli, dikensiz ve hemen hemen üç köşelidir.

Mızraksı, çok kısa saplı, deri gibi sert yaprakları sürgünlere karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir.Yaprakları basit, tam kenarlı ve kenarlar alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Yaprağın boyu 20-86 mm, genişliği de 5-17 mm?dir. Yaprakların ucunda sivri bir çıkıntı bulunur. Yaprağın üst yüzü koyu gri-yeşil ve tüysüz, alt yüzü mavimsi gümüşi renkte ve beyaz sık ipeksi tüylerle kaplıdır.

Baharın sonlarına doğru yaprakların koltuğunda seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçekleri vardır. Rüzgârların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler etli ve yağlı meyve verir. Meyve önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen “yağı” bakımından çok değerli bir ağaçtır. Aynı zamanda ağacının çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır. Faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Eczacılıkta, bazı ilaçları hazırlamakta kullanılır. Yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Taneleri de besleyicidir.

KULLANILAN YÖNTEM:

Bahçemizde bulunan zeytin ağaçlarından 1-1.5 kilogram kadar yeşil zeytin topladık. Toplamış olduğumuz yeşil zeytinleri sıkarak suyunu çıkardık. Elde ettiğimiz yeşil zeytin suyunu boş bir şişeye koyarak buzdolabına kaldırdık. Sınıf arkadaşımız olan Cennet? in elleri havalarından soğuk olmasından dolayı çatlamıştı. Yeşil zeytinden elde edilen suyun ciltteki çatlaklara iyi gelip gelmediğini araştırmak için öncelikle arkadaşımızın ellerine herhangi bir işlem uygulamadan ellerinin fotoğrafını çektik. Ardından yeşil zeytinden elde ettiğimiz suyun bir kısmını arkadaşımızın ellerine 1 hafta boyunca günde 1 kez olmak şartıyla sürdük. 1 haftadan sonra arkadaşımızın ellerinin fotoğrafını yeniden çektik.

PROJE BÜTÇESİ:

Yeşil zeytinleri bahçemizden topladığımız için herhangi bir giderimiz olmadı. Ancak yapmış olduğumuz projenin tanıtımı için hazırlamış olduğumuz postere(renkli karton, makas, yapıştırıcı, renkli keçeli kalemler) 10 TL harcadık.

PROJE ÇALIŞMASININ TAKVİMİ:

03 Ekim – 16 Ekim : Literatür taraması

17 Ekim – 20 Ocak : Projenin uygulanması

ULAŞILAN SONUÇLAR:

Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere;

1. hafta sonunda arkadaşımızın ellerinin tamamen iyileştiğini gözlemledik.

SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Yeşil zeytinden elde edilen suyun ciltte oluşan yara ve çatlakları iyileştirici etkisi vardır.

KAYNAKLAR:

http://www.tarimziraat.com/sifali_bitkiler/c392-zeytinin_faydalari/zeytin_bitkisi.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Zeytin

http://www.saglikdanis.com/hastalikgoster.asp?hid=114

www.fenokulu.net

www.fenci.gen.tr

www.biltek.tubitak.gov.tr

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri