Yeşil Ev Projesi resim ve kompozisyon yarışması

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İZKA destekli Yeşil Ev Projesi kapsamında resim ve kompozisyon yarışması düzenliyor. Tüm öğrencilere açık olacak yarışmalarda dereceye giren ilk 3 esere çeşitli ödüller verilecek. Eserler ayrıca İESOB Endüstri Meslek Lisesi’nde sergilenecek. İESOB’nin çevre dostu yenilenebilir enerji alanında hazırladığı Yeşil Ev Projesi kapsamında düzenleyeceği resim ve kompozisyon yarışmalarına müracaatlar alınmaya başladı.

YETENEKLER YARIŞACAK

Yenilenebilir enerji konusunda öğrencilerin duyarlılıklarının artırılması için resim ve kompozisyon yarışmaları düzenleyeceklerini açıklayan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu; “Yarışmalarla öğrenciler temiz ve yenilenebilir enerji konusunda yeteneklerini özgürce ifade edebileceklerdir. Bu şekilde gençlerin, anne-babaların, öğretmenlerin ve zincirin devamında toplumun konuya olan duyarlılığının artırılması hedeflenmektedir. Dünya hızla kirlenir ve yaşanmaz hale gelirken biz sadece şikayet edip olan biteni izleyemeyiz. Doğayı korumak bizim gelecek nesillere karşı ödevimizdir. Yeni nesile temiz çevre, hava, su bırakmak için toplumu oluşturan her kesim ve bireye önemli görevler düşmektedir. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Yeşil Ev projesiyle üzerine düşeni yerine getirmekte ve toplumun diğer kesimlerine önemli mesajlar vermektedir” diye konuştu.

İLK 3 ÖDÜLLENDİRİLECEK

İESOB tarafından düzenlenecek resim yarışmasına, İzmir’deki tüm ilköğretim 6.7.8 sınıf öğrencileri katılabilecek. Kompozisyon yarışmasına ise ildeki tüm Meslek, Anadolu ve genel liseler ile Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencilerinin başvuruları kabul edilecek.Afişleri tüm okullara dağıtılan yarışmalarda ilk 3 dereceyi alan öğrenciler ödüllendirilecek. Öğrenciler 8 Mart 2011 tarihine kadar eserlerini elden veya posta yolu ile, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Şehit Fethi Bey Cad. No: 49/1 K: 6 Birlik Plaza 35210 / İzmir adresine ulaştırabilecekler. Jüri tarafından seçilecek 50 kompozisyon ile 50 resim, 24-25 Mart 2011 tarihlerinde, Buca İESOB Endüstri Meslek Lisesi’nde sergilenecek. Kompozisyon yarışmasında birinci olan öğrenciye dizüstü bilgisayar, ikinciye net book, üçüncüye video kamera, resim dalının birincisine net book, ikinciye video kamera, üçüncüye bisiklet ödülleri verilecek.Ayrıca her iki yarışmada birinci olan öğrencilerin öğretmenlerine de net book ile ödüllendirilecek. Yarışmaların jurisi ise, Dokuz Eylül Üniversitesi akademisyenlerinden Yrd. Doç. Rasim Özgür, Yrd. Doç. Feyzi Korur, Doç. Dr. Aslıhan Ünlü, Yrd. Doç. Dr. Uğur Akıncı, İESOB’yi temsilen proje koordinatörü Tuğrul Şahbaz ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevlendirdiği branş öğretmenleri Nergiz Uçar, Behçet Dildirim, Ahmet Efkere ve Fatih Kılıç’tan oluşacak.

YEŞİL EV PROJESİ NEDİR?

İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirilen Yeşil Ev Projesi ile dünyada hızla artan çevre kirliliğinin tehditleri ve doğaya zarar vermeden elektrik enerjisi üretimi konularında öğrencilere eğitim veriliyor. Japonya, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’da uygulanan Yeşil Ev Projesi’ni İzmir’de hayata geçiren İESOB, bu alanda Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Proje ile yeni jenerasyona çevre bilincinin aşılanması hedefleniyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaloriferciler ve Sıhhi Tesisatçılar Odası ile Elektronikçiler Odası’nın iştirakçi ortaklarını oluşturdukları proje kapsamında İESOB Endüstri Meslek Lisesi bahçesi’nde kurulan Yeşil Ev’de, rüzgar ve güneş enerjisi şehir cereyanına dönüştürülüyor.Yeşil Ev’i ziyaret eden öğrencilerin ulaşımı İESOB’nin organizasyonu altında servislerle yapılıyor. Yeşil Ev’de öğrencilere güneş ve rüzgardan elde edilen enerjinin şehir cereyanına dönüşümü evreleriyle anlatılıyor ve çevre kirliliğinin tehditlerine ilişkin cd.’ler dağıtılıyor.

2010 yılının Eylül ayında kurulan Yeşil Ev’i bugüne kadar 8 bin ilköğretim, 4 bin lise öğrencisi gezerken, Yeşil Ev’in proje tamamlandıktan sonra da, elektronik ve elektrik bölümü öğrencilerinin eğitim alacakları bir laboratuar olarak faaliyetini sürdürmesi planlanıyor.

İHA