Yeni Yıla Girerken

Yeni yıl mesajlarının havada uçuştuğu bu günlerde taze bir başlangıç için çeşitli öneriler sunuluyor. Hayatınızdaki şu tiplerden kurtulun, bu ortamları terk edin vs. Kurtulun ve edin tabii. Fakat benzerleri yine gelecek onu da bilin. Çünkü mesele insanlar değil. Hiçbir zaman da olmadı. Mesele sizsiniz. Neden o insan -size- onu yapıyor? Neden o ortam -size- o etkiyi veriyor? Görmeniz gereken bir şey var. Almanız gereken bir ders var. Ya da kim bilir ne? Fakat hiçbir insan ve hiçbir hadise boşuna değil. Her şey sizin için.

Yeni yıla taze bir başlangıç yapmak istiyorsak kullandığımız yargılama cümlelerine bir bakmak ve özneyi -ben- diye değiştirmek gerek. O çok saygısız. (Acaba ben kendime nerelerde saygı göstermiyorum?) O çok bencil. (Nerede kendimi geri plana atıyorum?) O sorumsuz. (Acaba kendime çok mu yükleniyorum? Acaba sorumluluklarımdan nefes almak için kendime nasıl bir özgürlük alanı açabilirim?) O yanımda değil. (Ben kendimin ne kadar yanındayım?) O beni boğuyor. (Kendime neden bir cendere yaratıyorum?) O beni değersiz hissettiriyor. (Ben kendime neden değer vermiyorum?) O korkak. (Ben neyden korkuyorum?) O beni sınırlıyor ya da o sınırlarımı zorluyor. (Ben neden kendi sınırlarımı net çizemiyorum?) Bu örnekler sonsuza kadar çoğaltılabilir çünkü yargı cümlelerimizin bir sonu yok…
Meselelerimizi, insanların aynamız olduğu noktasından ele alırsak ve her yargımız için kendimize dönersek tüm sorunların gerçek kaynağını orada bulabileceğiz. İşte o zaman kendimizde ya da kendimizle ilgili yapacağımız her değişim gerçek bir başlangıç olacak…

Tabii bütün bu dediklerim olumlu yargılar için de geçerli. Kimlere hayransınız? Kimler sizi büyülüyor? Onlar da sizin aynanız. Evet siz de o kadar güzel, o kadar zeki,o kadar yeteneklisiniz… Yeter ki görmeyi bilin.
Herkese taptaze, mutlu anlarla dolup taşan, neşeli mi neşeli, sevgi dolu, huzur dolu, barış dolu, sağlıklı bir yıl dilerim.

Sevgiler,
Gizem Çimen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin